Registrovat
Přihlášení
nebo
Ztracené heslo?
Na úvodní stránku Na úvodní stránku
Československá bibliografická databáze
Registrovat

Objevení nebe

89%
4 36
Hodnotit lze až po přihlášení
Zavřít Chcete knihu okomentovat, hodnotit či ji uložit do svého knižního seznamu? Začnete zde

Objevení nebe
Autor:
Originální název: De ontdekking van de hemel

Nejnovější vydání:
Odeon - 2010
ISBN: 978-80-207-1326-1
Počet stránek: 760
Sdílet
  Facebook   Twitter   Zobrazit adresu   Poslat e-mailem
Kde kniha žije?
v oblíbených 17x v oblíbených
v přečtených 42x v přečtených
v knihovně 22x v knihovně
k přečtení 46x k přečtení
právě čte 3x právě čte
si přeje 0x si přeje
Skrýt  

Všechny obaly

Skrýt  

Všechna vydání knihy

Nakladatelství (rok) ISBN Počet stránek Poznámka
Odeon (2010) 978-80-207-1326-1 760

Téměř tisícistránkový román Objevení nebe z roku 1992 je vrcholem Mulischovy tvorby. Jde o zprávu anděla svému nadřízenému o splněném poslání: bůh zjistí, že lidstvo uzavřelo pakt s ďáblem, místo v boha věří v rozum a schází už málo, aby se svými technologickými vymoženostmi vyrovnalo božským schopnostem. Proto se rozhodne ukončit svou smlouvu s lidmi, vytesanou na dvou kamenných deskách, které snesl Mojžíš z hory. Desky je třeba vrátit do nebe. Tak začíná fantastická cesta, jež potrvá celá desetiletí. Zároveň je to strhující vyprávění o přátelství Onna a Maxe, kteří společně ztělesňují turbulentní proměny Nizozemska. Onno pochází z významné, přísně kalvinistické rodiny. Max je synem válečného zločince a židovské matky. Společně s cellistkou Adou, Maxovou milenkou a později Onnovou ženou, tvoří v bouřlivých šedesátých letech trojúhlý střed celého příběhu, který se klene přes druhou polovinu dvacátého století, od Osvětimi přes Kubu až do svatého města Říma. Objevení nebe v lecčem připomíná řecké tragédie, v nichž má každá z postav hlubokou symboliku, ale v okamžiku, kdy splní svůj účel, je nemilosrdně odstraněna za hry jako figurka ze šachovnice. V knize totiž nejde o lidské příběhy, ty jsou jen nástrojem k zobrazení idejí o významu lidského konání, příčinách a nevyhnutelných důsledcích. (Založil/a: jamalka)

(více)  
Harry Mulisch Harry Mulisch
*29.07.1927 - †30.10.2010

Další díla
Zobrazit další díla autora  

KomentářeNové komentáře můžete vkládat po přihlášení | Nemáte zde účet? - Rychlá registrace

achilles
100% 100% 100% 100% 100%
  15. 4. 2014, 19:55
Neskutečně poutavý román. Takový all in one. Ze začátku jsem se nemohl do příběhu dostat, ale čím déle jsem četl, tím více jsem se stával třetím neviditelným kamarádem Onna a Maxe a později Quintena.V knize toho zažijete spousta a vše vás bude bavit. Děj graduje v Římě a Jeruzálemě, kde trochu připomíná Da Vinci code Dana Browna.
Výborné jsou vstupy andělů.
Najdete tam i velice vtipné kousky, např. když Onno omylem zanechá svou hůl v římském Sancta Sanctorum a věřící si myslí, že je to Mojžíšova hůl.
Opravdu doporučuji k přečtení.
veselice
100% 100% 100% 100% 100%
  17. 11. 2016, 21:06
Je to bomba. Ale rozhodně to není kniha pro každého. Rozepisovat se tady o příběhu nemá smysl, ale rozpoutat dvě světové války, jen proto, aby vznikla ta správná konstelace ke zrození třech potřebných lidí ... kteří nakonec zplodí dalšího ... který je teprve ten pravý k úkolu vrátit bohu zpět desky s desaterem ... to je fakt majstrštyk. Filosofie, politika, morálka, emoce ... osudy jedinců a jejich tragédie ... a nakonec chlapec, který nikdy nezaplakal. Už jsou to dva roky co jsem tuto knihu četl, ale pořád se najdou chvíle kdy si na ni mimoděk vzpomenu a nakrátko v sobě probudím úžas z tohoto Díla. 100%
curtiswolf
100% 100% 100% 100% 100%
  9. 11. 2013, 16:40
Nejlepší román, který jsem kdy četl (vůbec se nedivím tomu, že byl vyhlášen nejlepší nizozemskou knihou všech dob). Dle mého naprosto klíčové dílo konce minulého století. Objevení nebe je neuvěřitelně komplexním dílem, je až podivuhodné, že se dotýká všech zásadních témat lidského života, stačí mu velmi malý prostor na to (např. odstavec), aby šel až na dřeň a zasáhl čtenáře ranou na solar.
Nečtěte to, pokud nejste připraveni na to, že vám Objevení nebe změní způsob nazírání na život.
Kimm
60% 60% 60% 60% 60%
  7. 6. 2012, 11:26
Neskutečně náročná kniha kde se prolíná spousta filosofie, náboženských témat, astrologie, hudby.. Nicméně vše je zasazeno do poměrně zajímavého děje plného erotiky a nevyzpytatelnosti lidského života. Ke knize je asi lepší se postupně vracet a nečíst ji na jeden zátah, obsahuje tolik myšlenek, že není lehké to vše vstřebat.
Mimochodem, před čtením doporučuji se seznámit s Biblí, kdybych o křesťanství nic nevěděla, asi bych se ztrácela...
Rozhodně mě to obohatilo, ale podruhé už to číst asi nechci, důležité myšlenky jsem si vypsala na papír a teď bych se zase vrhla na něco méně náročného..:)