Rekviem

Podtitul: Menší valdštejnská trilogie

Obsahuje:
- Kurýr
- Budějovická louka
- Valdice (Založil/a: s-reader)

lusk_lusk
  4. 2. 2014, 0:08
Tento triptych je sice krátký a snadno srozumitelný a jako doplnění a zpestření dané látky z historie jistě užitečný. Jako samostatná četba však naprosto nezáživý.
Broza
  25. 3. 2014, 16:41
Po opravdu dlouhé době kniha, kterou jsem nebyla schopna dočíst.(chybí mi asi 10 stránek a už mě prosím nenuťte!) Snaží se napodobit barokní češtinu, ale tímto komolením a inverzí slov je opravdu těžké u ní udržet pozornost.
Iwíček
  11. 5. 2016, 22:05
Naprostý skvost konce 20. let 20. století. Kniha se mi krásně četla a líbila se mi. Více píši zde: http://iwikovaknihovna.blogspot.com/2016/05/vzlet-pad-albrechta-z-valdstejna.html
lacertacz
  24. 9. 2012, 10:03
Rekviem je prozaická sbírka tří historických povídek od Jaroslava Durycha. Povídky se odehrávají na pozadí třicetileté války po smrti Albrechta z Valdštejna. Název sbírky, Rekviem, odkazuje na Valdštejnovu smrt a celkové smuteční vyznění díla. Hlavní myšlenkou je kritika vypočítavosti a zrady oproti tomu dílo vyzdvihuje statečnost a věrnost.

1. Kurýr
Samostatně vyšlo roku 1927. Kurýr Valdštejnova spojence přijede do Olomouce. Nic netuší o Valdštejnově smrti. Po kardinálovi a generálovi posádky požaduje věrnost Valdštejnovi. Snaží se ho přesvědčit, že je po smrti. Kurýr jim uvěří až tehdy, když přivedou jeho bratra. Utíká a volí smrt skokem z hradeb. Povídka byla v roce 1993 zfilmována pro televizi.

2. Budějovická louka
Samostatně vyšlo roku 1928. Valdštejnovi spojenci jsou ve vazbě válečného soudu. Když na louce odpočívají po honu, přijde mezi ně milenka uherského krále, která utíká z Vídně. Řekne jim o děkovné mši, kterou nechal sloužit císař za zbavení se Valdštejna.

3. Valdice
Švédský generál Banér přijede do valdického kláštera, kde je pohřben Valdštejn ve své hrobce v kostele. Ukradne z jeho mrtvoly hlavu a pravou ruku, protože jeho král padl kvůli Valdštejnovi v bitvě u Lützenu v Německu.

Jazyk: Snaha o napodobení barokní češtiny, tedy spisovný a zastaralý jazyk, cizí slova (např. impertinentní), archaismy (např. rasovna), historismy (např. rumormistr).