Paradoxy české šlechty

Dokořán - 2013
ISBN: 978-80-7432-351-5

Dokořán (2013) 978-80-7432-351-5 376
Dokořán (2005) 80-86643-13-1 371

Po dvou úspěšných knihách Příběhy české šlechty a Návraty české šlechty zaznamenává autor v závěrečném dílu další pozoruhodné příběhy aristokratů, spravujících restituovaný majetek. Ožívají zde zcela neznámé osudy potomků knížete Rudolfa Thurn-Taxise, současných členů knížecího rodu Kinských z Chlumce nad Cidlinou i jejich příbuzných z moravské hraběcí větve Kinských ze Sloupu, rodu Belcrediů, Dlauhoweských z Dlouhé Vsi, Coudenhovů-Calergi, Podstatských-Lichtensteinů, vinořských i jindřichohradeckých Czerninů, drahenických Lobkowiczů, rychnovských Kolowratů a původně ruského rodu Razumovských, usedlého do roku 1946 v Českém Slezsku. Autor přibližuje houževnatou snahu dnešní šlechty o postupnou obnovu často zdevastovaných zámků, přičemž dokládá její zodpovědný vztah k rodovému majetku jako zavazujícímu odkazu předků. České aristokraty představuje jako nositele nejen rodových, ale i národních a státních tradic, upřímné patrioty a samozřejmé vyznavače mravního a společenského kodexu, který by se měl stát všeobecnou maximou. (Založil/a: Zdennka)

vladislaus
  18. 12. 2012, 7:38
Po prvním díle jsem přečetl omylem třetí díl, ale asi to nevadí. Připadal mi o trošičku zajímavější a čtivější.