Pan Pondělí

Originální název: Mister Monday

Triton - 2005
ISBN: 80-7254-713-5

Triton (2005) 80-7254-713-5 268

První kniha série Klíče od Království. Knihy následují v tomto pořadí: Pan Pondělí, Úděsné Úterý, Sychravá středa. Následující díly zatím v češtině nevyšly.

Arthur Penhaligon nemá být hrdina. Vlastně ho má čekat předčasná smrt. Ale pak mu zachrání život klíč ve tvaru minutové ručičky.
Arthur je v bezpečí - nikoli však jeho svět. Společně s klíčem přichází epidemie vyvolaná prapodivnými tvory z jiné dimenze. Cizinec jménem pan Pondělí, jeho pomstychtiví poslové se zakrvácenými křídly a armáda Uchvatitelů s psími hlavami se nezastaví před ničím, aby získali klíč nazpět - i kdyby to mělo znamenat smrt Arthura a zkázu všeho kolem něho.
Zoufalý Arthur se vydává do tajuplného domu - domu, který vidí jen on sám. A tady musí rozkrýt tajemství klíče a objevit svůj skutečný osud.

Pan Pondělí je úvodní knihou sedmidílné série Klíče od Království. Názvy knih se pojí se jmény sedmi stvoření, dříve pracujících pro Architekta, tvůrce všeho známého ve vesmíru. Nyní však Architekt zmizel, poslední vůle, kterou zanechal, byla rozbita na kusy a ztracena v čase i v prostoru. Naděje na obnovení pořádku je vkládána do Artura Penhaligona, astmatického, ale velmi odvážného chlapce. Bude však jeho odvaha dostatečná tváří v tvář nebezpečným obyvatelům cizích světů? (Založil/a: elyon)

Veru.K
  12. 11. 2014, 15:04
Knížka se čte celkem dobře a rychle. Celkem dobrý nápad vytvořit Dům z Ničeho vystavěný na Ničem ...
DanielOsbourne
  24. 8. 2013, 17:40
Tahle kniha začala vážně skvěle. Než se Artur dostal do domu, tak jsem si v knize liboval a nemohl se od ní odtrhnout. Pak ale jako kdyby autorovi trochu docházel dech. Což by se dít nemělo, když se odhodlal napsat tak rozsáhlou sérii. Možná je to i tím, že už nejsem v cílové skupině této knihy. Kniha jako celek je však zajímavá a má přeci jen co nabídnout. Určitě dám šanci i druhému dílu a pak uvidím, zda budu pokračovat i nadále v této sérii.
ČtenářH
  16. 1. 2015, 18:16
Přestože se jedná o velice zvláštní knížku, tak se po pochopení situace stává knížka napínavou a zábavnou.
KapitankaNemo
  13. 1. 2012, 21:27
Artur Penhaligon je astmatik, který se právě přestěhoval do nového města. Avšak hned první den neproběhne tak, jak by měl normální školní den proběhnout. Artur při hodině tělesné výchovy málem zemře kvůli astmatickému záchvatu, ale zachrání ho pomoc spolužáku a ještě jedna, o hodně důležitější věc.... Klíč. Věc, která vypadá jako hodinová ručička.
Zjevil se mu totiž pan Pondělí se svým věrným sluhou Kýchalem. Kýchala však posedla část Vůle Zakladatelky. Přinutila ho, aby poradil panu Pondělí, že má Klíče - menší i větší - předat dítěti z druhořadé říše, který je na krajičku smrtí. Po smrti totiž klíč dostane zase pan Pondělí. Avšak po předání menšího Klíče začíná mít pan Pondělí podezření. Uvědomí se, že něco je špatně. A tady začíná celý příběh.....

Knížka se mi moc líbila... Líbily se mi ty steampunkové detaily... Ty příšery... Prostě dokonalé! Psi v cylindrech :D :D U toho jsem se nasmála...

Připravila jsem si jednu ukázku, která není nic zvláštního.. Ale když jsem tyto odstavce četla, uvědomila jsem si: Toto je ta správná ukázka... Úžasná! A taková steampunková!! :D A přesně pro to mám strašně velkou slabost :)

"Komisář se narovnal a pomalu si odšrouboval pravou ruku. Zastrčil si ji za opasek, potom si z kabátu vytáhl ruku o mnoho podivnější. Tato neměla prsty, jen široké ostří jakoby ze sekáčku na maso. Našrouboval si ji na zápěstí. Jakmile pevně držela, sekáček se rozechvěl a tak rychle rozkmital, že z něj byla jen ocelová šmouha.

Komisář se opět předklonil a přiblížil zbraň k Arturovu zápěstí. Chlapec vykřikl, ale než stačil něco udělat, nebo se ho dotkla čepel, Klíč mu z nenadání vystřelil z ruky jako šíp. Vnořil se komisaři do hrudní kosti, vyletěl mu ze zad a vrátil se Arturovi do ruky.
Nevyřinula se žádná krev. Komisařovu tvář opanoval lehce zmatený výraz. Vstal a ustoupil a odněkud z těla se mu ozvalo skřípění ozubených převodů. Potom se mu zevnitř roztrhl modrý kabát a z hrudi mu zůstala ochable viset rozbitá pružina. Tu hned v zápětí následovalo rachocení spršky ozubených koleček, která se vysypala za zničenou pružinou a dopadla na zem.

Komisař pomalu sklopil hlavu, aby se na sebe podíval, pozvedl nezměněnou ruku, aby se dotkl hrudi, potom strnul a z koutků očí a z úst se mu vyřinul slabý čůrek stříbrné tekutiny.

Bylo ticho."
- str. 138
Welinie
  21. 11. 2015, 20:03
Příjemné oddechové čtení padnoucí do ruky všem dětem od 12 let. Dobře zvolené hlavní postavy a poutavý příběh se nechá klidně přečíst do 2 - 3 hodinek (=
Kirjava
  9. 12. 2012, 14:36
Přiznám se, že Abhorsenská trilogie se mi líbila více. Minimálně více, než první tři knížky série Klíče od Království. Není to špatné, ale trochu roztahané. Hlavně ze začátku. Je tam několik nápaditých prvků, ale zapadnou v lehké rozvleklosti. Dávám 70% a to spíš za Nepravděpodobné schodiště, Nicníky a podobné.
Semuj
  26. 10. 2011, 11:53
Tuto knihu jsem v knihovně objevila náhodně a moc jsem toho od ní nečekala, ale jakmile jsem dočetla prvních pár stránek, byla jsem jí tak nadšena, že jsem jí nemohla přestat číst. Knížku jsem dočetla za necelé dva dny a musím říct, že to byl opravdu skvělý zážitek. Poutavá, napínavá a zajímavá kniha, která obsahuje vše pro milovníky fantasy a sci-fi. Už se nemůžu dočkat, až začnu číst i další díly ze série Klíče od Království.
Vřele doporučuju.