Karel V.

Originální název: Karl V. Der Kaiser und die Reformation

Ikar - 1999
ISBN: 80-7202-403-5

Ikar (1999) 80-7202-403-5 190

Karel V., nepřístupný a nevyzpytatelný císař římskoněmecké říše, vládl na přelomu dvou epoch. Narodil se roku 1500 ve vlámském Gentu, zemřel roku 1558 ve španělském San Yuste a v mnoha ohledech byl poslední osobností éry pozdního středověku, která skončila s objevením Nového světa a náboženskou reformací. Nad Karlovou říší prý slunce nezapadalo – spravování tak rozlehlých držav však s sebou neslo obrovské problémy, které navíc komplikovalo náboženské reformační hnutí pod vedením Martina Luthera. Nicméně Karel V. byl mimořádným panovníkem a pozoruhodným člověkem, který výrazně ovlivnil svou dobu. (Založil/a: Jungolink)

Ferdinand Seibt Ferdinand Seibt
*09.05.1927 - †07.04.2003

CarolineS
  8. 5. 2013, 11:28
Kniha o Karlovi V. nebylo první dílo, které jsem od Seibta četla (předtím to byla vynikající Lesk a bída středověku), proto mě asi nezaskočil velice odborný styl jeho psaní. Je pravda, že číst takovou knihu je docela náročné a trvá to dlouho, ale člověk pak vůbec nelituje, protože si přijde najednou hrozně chytrý:D
Autor panovníka rozpitval do všech podrobnosí, což se mi hodně líbilo, neopominul vůbec nic a dokonale vylíčil složitou dobu, s níž se Karel V. musel potýkat.
Knihu můžu jenom doporučit a sama mám v plánu ještě jednou si ji přečíst...