Hrad mistra kloboučníka

Hrad mistra kloboučníka Originální název: The Hatter´s Castle

Odeon - 1974

Odeon (1974) 502
Sfinx (1948) pod názvem Tyran

Starobylé skotské městečko, konec 19. století, rodina Jakuba Brodieho. Brodie je samolibý měšťák, despota a sobec, který zachází bezcitně a surově se svou rodinou i spoluobčany stojícími společensky níž než on. Brodieho tyranstvím nejvíce trpí jeho žena a děti, dochází k dramatickým i tragickým událostem. Tato autorova prvotina byla vydána v roce 1931 (česky v roce 1948 pod názvem „Tyran“). (Založil/a: Lilithen)

jehlaspichlas
  27. 9. 2015, 16:32
Přestože se jedná o Croninovu prvotinu, až na přebytečně zdlouhavým líčením a pasáží, a mnoha příslovcům (ať už je to jen překladem) aby nechal čtenáře až do konce napnutého, třebaže od prvé stránky se dalo uhodnout, jak román dopadne, je na rok 1931 zdařilé dílo (nedobré ho komentovat očima dneška). A co si budeme povídat o soukromých dramatech, spousta lidí je zná, ať už se jedná o jakékoliv lidi, rodiny i vylíčení charakteru hlavního hrdiny Jakuba Brodieho. Jako psychologické drama, i přes drobné nedostatky, se mi to moc líbilo
Lilithen
  13. 7. 2010, 13:54
Kniha se mi moc líbila, již kvůli stylu, kterým je napsána. Autor nepoužívá zbytečná přídavná jména, popisy míst a osob jsou sice podrobné, ale nikoli sáhodlouhé natolik, že by čtenáře nudily. Na druhou stranu mi místy přišel děj až přetragičtělý. Kupříkladu část, kdy autor nechal rodící Marii vyhodit z domu, plazit se ve vichřici polem a lesem, málem se utopit v řece, zapadnout do bažiny, rozříznout si ruku o větev, porodit v chlévě, málem zemřít na zápal plic a navrchol jí ještě zabít dítě mi přijde skoro jako mučednická. Ani tento nedostatek mi však nebrání doporučit tuto knihu dál. Ovšem varuji - dobré konce nečekejte.
Lucieh
  15. 6. 2015, 19:23
Ze začátku jsem si myslela, že mě kniha příliš nezaujme ale jakmile jsem se začetla tak mne velmi zaujala. Velice emotivní kniha, na kterou budu dlouho vzpomínat.