Věda je to určitě, ale o čem?
Originální název: Věda je to určitě, ale o čem?

Baset - 2016
ISBN: 978-80-7340-014-9

Baset (2016) 978-80-7340-014-9 178
Baset (2003) 80-7340-014-6 173

Máme-li pochopit, proč se v téže situaci chová jeden tak a druhý onak, proč se někdo stane přesvědčeným rasistou a jiný stejně přesvědčeným celoživotním filantropem, proč někdo dbá tolik na své oblečení, zatímco jiný by nejradši všude chodil v teplácích, poskytuje nám (a také sociologii, právu, medicíně atd.) psychologie cenné poznatky. Při jejich využívání bychom však neměli zapomínat na to, že bez znalosti se snadno mohou stát samoúčelnými, a tak nás zavést do slepé uličky.

Kapitola zabývající se dějinami oboru mapuje cestu, kterou psychologie (zpočátku jako součást náboženství, filosofie či medicíny) ušla od nejstarších dob až po současnost. Nejvíce prostoru věnuje autor zakladatelským osobnostem moderní psychologie (Wundt, James, Freud, Jung aj.), stranou pozornosti ale nenechává ani antické filosofy (Platón, Aristotelés), křesťanské myslitele (sv. Augustin) nebo představitele východních náboženství (Buddha, Lao-c´).

Kniha je napsána velice svěřím jazykem a obsahuje celou řadu názorných příkladů z každodenního života, které umožní čtenáři, aby se naučil lépe odhalovat psychologický smysl té či oné situace, a dostal se tak pod povrch často zdánlivě nepochopitelného chování a jednání svých bližních i sebe sama. (Založil/a: HawkeyeSaw)