Pět starých známých

Poprvé vydáno celosvětově: 2003

Metafora - 2006
ISBN: 80-7359-033-6

Metafora (2006) 80-7359-033-6 180

Hrdinové všech knih zpravidla mívají něco společného: jsou živí. Hlavní postava tohohle příběhu, Eddie, ovšem hned na začátku umírá, a ač se to zdá k nevíře, teprve potom to začne být opravdu zajímavé.
Eddie je letitý údržbář, který strávil celý svůj život promazáváním koleček a převodů všemožných atrakcí v obrovském zábavním parku. Jednoho dne kulhavý Eddie vystartuje k poslednímu hrdinskému činu svého života – a ve snaze o záchranu malé dívenky zůstává pod utrženým vozíkem horské dráhy on sám…
V nebi, kam se vzápětí dostává, na něj ovšem nečekají žádní andělé, nýbrž pět lidí, jejichž životy kdysi ovlivnil. Jeho bývalý velitel z války, zemřelá žena, otec, s nímž si za života nerozuměl… Ti všichni mu vyprávějí své příběhy, všichni jej něčemu učí – pochopení, odpuštění, lásce…
Eddie – a my s ním – se dozvídá, že všechny lidské životy na téhle zemi jsou navzájem propletené jako nikdy nekončící vlákno, že se navzájem ovlivňují, aniž bychom si toho byli vědomi. Pochopí, že nic se neděje nadarmo, že všechno má svůj smysl. A je jen na nás, jak brzy – nebo jak pozdě – jej odhalíme. (Založil/a: evik)

bublynka22
  12. 6. 2014, 9:45
knížka je výborná. Příběh mi trochu připomínal knihu Jak přicházejí sny. V obou případech přemýšlí hlavní postava nad svým uplynulým životem a pomocí osob, které pro něj byly důležité dochází k usmiření, odpuštění a pochopení zákonitostí i krás života. Pořád přemýšlím, kdo by tam asi čekal mě?
HelenaH82
  13. 8. 2013, 20:56
Jak řekla jedna má kamarádka, doufám, že takovéhle to v nebi bude. A v to doufám i já. Člověk by tak získal možnost pochopit, co na zemi nemohl a naučit se to, co na zemi nezvládl.