Pygmej

Poprvé vydáno celosvětově: 2009

Odeon - 2010
ISBN: 978-80-207-1327-8

Odeon (2010) 978-80-207-1327-8 224

Tady začíná záznam jedna operativce mě, agenta č. 67, příletem amerického letiště Středozápadu… Tak začíná Chuck Palahniuk své dvanácté dílo Pygmej. Protagonistou a vypravěčem románu je třináctiletý chlapec, který přijíždí do USA z blíže neurčené nedemokratické země v rámci výměnného studentského programu. Rodina, u níž je ubytován, je typicky středostavovská, bělošská a křesťanská – kuřecí matka, kravský otec, jméno hostitelské rodiny: Cedarovi. Během půlročního pobytu má za úkol vytvořit vlastní exponát pro studentskou vědeckou soutěž, vyhrát její místní kolo a dostat se až do celostátního finále ve Washingtonu. Až na to, že chlapec je odmala trénován v bojových uměních, v praktikách zabíjení, chemii – a nenávisti k Americe. Krycí jméno: Operace Zkáza. Nebyl by to Palahniuk, aby se z toho nevyloupla černočerná komedie o terorismu a rasismu. Autor cituje Hitlera, Maa, Mussoliniho i jiné „extremistické šerify a dementní proroky“, bere si na paškál americkou konzumní společnost a paroduje levicové a pravicové názory. Také se odvážil dál než kdy předtím na půdu jazykového a stylového experimentu: román je téměř celý napsán osekaným, redukovaným jazykem primitivního vypravěče. (Založil/a: y0p)

jaryj07
  18. 10. 2012, 7:38
Tak knihu jsem přečetl s velkými obtíži a to vzhledem k tomu, jakým stylem je to napsané. Na druhou stranu mi to to nakonec tolik času nesebralo. Kdo opravdu nemá rád tohoto autora, tak at se o knihu ani nepokouší. Jinak jsem se docela i zasmál, já osobně tohoto spisovatele mám rád,a jeho humor, bizarnosti a extrémy mi opravdu sedí.Není to dokonalá satira, ale moc tomu nechybí.
Elleyne
  24. 8. 2015, 22:55
Tak bohužel asi opravdu nebudu autorova fanynka, byla to jeho první kniha, co jsem četla, a zajisté také poslední. Palahniuk opravdu není můj šálek kávy. Ulevilo se mi, když jsem to dočetla, že už to mám za sebou.
G8
  10. 8. 2014, 8:49
Velice povedený jazykový experiment a (nejen) vynikající satira. Souhlasím s názorem, že to není nic pro začínající čtenáře nebo pro lidi, co Palahniuka neznají nebo nemají pochopení pro jeho styl.
matrosh
  27. 8. 2011, 0:35
tato kniha má svoje výhody i nevýhody, osobně si myslím, že by ji neměl číst nikdo,kdo není fanda palahniuka. je to těžko stravitelná kniha, na druhou stranu pokud vás zajímá jak se dají podstatná jména a zájmena rozložit na prvočísla, myslím že lepší příklad nenajdete. pro mě osobně představovalo značný problém soustředení. ten způsob jakým je to napsaný je hodně zajímavý, ale může se vám stát, že přečtete stránku a nevíte o čem byla. a taky to rozhodně změní váš pohled na kytky.
Kosac
  4. 11. 2016, 19:19
Experiment, kterým jsem se složitě prokousával. A moc se mi nelíbil. Přijde mi to hrozně upracované, mířící do slepé uličky. Po výborných autorových knihách se mi tohle líbilo nejméně.
thierry
  22. 10. 2011, 12:31
Tak můj oblíbenec to opět dokázal, opět mě překvapil a opět napsal něco úchylnějšího, než jeho předchozí díla. :) Když jsem si přečetl ukázku vzadu na obálce, tak jsem sice měl trošku obavy ze stylu, jakým je to napsaný a čtení fakt vyžaduje hodně soustředění a třeba i přečtení věty několikrát pro pochopení, ale už od druhý kapitoli s barvitě popsanou scénou análního znásilnění v nezletilém věku mě to pohltilo. :D Nejvíc se mi líbilo všechno to "Šlo by..."
Palahniuk
  11. 1. 2014, 12:50
Osobně považuju Pygmeje za jeden s Palahniukových míň povedených kusů, což nic nemění na tom, že je to fajn kniha :-)
KatVonS
  30. 1. 2016, 15:30
To byla nejsložitější knížka, jakou jsem kdy četla. Jazykový bordel, a ještě k tomu v angličtině, kterou fakt zas tak dobře neovládám. Prala jsem se s tím asi čtvrt roku, ale zvítězila jsem a jednou si to stoprocentně přečtu znova. A snad to konečně pochopím líp a třeba i úplně. :)

A Elleyne: Tohle je opravdu špatná kniha na začátek s Palahniukem, na ten doporučuju Zalknutí.
Welinie
  21. 11. 2015, 19:43
Obsahuje spoiler spoiler Kniha zajímavě napsaná, neodpustil si ano jeho nechutné hlášky, které knize dávají trochu jiný rozměr. Když se do rodiny s Kuřecí matkou s čímsi narvaným mezi nohama... hehehe opravdu vtipné. Líbivé oddechovka jak má být.
Azrael515
  28. 1. 2011, 3:08
Druhý pokus s Palahniukom naprosto nevyšiel a stroskotal ..nedočítané. To čo mi vadilo na strašidlách sa tuna neprejavovalo. Postáv bolo málo a i dej bol lineárny. No kým Strašidla šokovali prirodzene a nenútene, tuna mi prišli samoúčelné .. teda nudné :P