Pohřbení ve snu

Pohřbení ve snu

Podtitul: Deset a jedna japonská detektivka

Originální název: Pohřbení ve snu

Knižní klub - 2007
ISBN: 978-80-242-1818-2

Knižní klub (2007) 978-80-242-1818-2 232

Soubor jedenácti povídek Pohřbení ve snu odráží vývoj a proměny japonské detektivní prózy od druhé světové války, tedy od doby, kdy se detektivka v zemi vycházejícího slunce etablovala jako moderní literární žánr. Přitom právě krátký rozsah je pro japonskou detektivku typický - horečné tempo života ve městech neposkytovalo dost klidu ke čtení dlouhých románů, a tak napínavé povídky se záhadou poskytovaly jednu ze čtenářsky vděčných alternativ. Kromě typických ukázek sociálního a neosociálního proudu v japonské detektivní próze obsahuje sbírka povídky, ve kterých po letech nečekaně vychází najevo, že dávné tragické události byly ve skutečnosti zločiny, dále texty s nadpřirozenými až strašidelnými prvky nebo psychologické povídky, které se zabývají selháním lidské povahy v mezní situaci. (Založil/a: Polárka)

barbiegrrrl
  21. 7. 2011, 15:55
Na tento soubor japonských detektivních povídek jsem se opravdu těšila a můžu říct, že mě nezklamal. Sice jsem si původně myslela, že jednotlivé příběhy budou převážně mysteriozní (což nebyly), ale nejspíš je to tak dobře, protože jediná povídka, ve které vystupovala jakási nadpřirozená síla, mne bavila snad nejméně. Jak už to tak bývá, některé z povídek byly lepší, některé méně dobré. Vypíchnout jednu jedinou není jednoduché, ale nejspíš bych tuto čest prokázala Ecuko Nikiové a její povídce Hliněný pes. Jako zajímavý a přínosný hodnotím doslov Jana Levory o vývoji japonské detektivky a jejích představitelích. Díky tomuto doslovu už vím, na jaké další japonské autory se zaměřit. Teď už jen doufat, aby byli k sehnání:)
Shax
  20. 1. 2013, 19:33
Na detektivky moc nejsem, ale tyhle mě dost bavily. Nejlepší povídka - Nešťastný hotel. Jediné, co mne tahalo za oči, byla počeštěná japonská jména.