Originální název: Saturae

Svoboda - 1971

Svoboda (1971) 197
Odeon (1970) 152

Do dnešní doby se dochovaly pouze zlomky původně mnohem delšího textu. Autor zde vypráví o putování tří mladíků po Itálii. Tito mladíci zažívají mnohá dobrodružství a jejich zážitky jsou obrazem tehdejších společenských poměrů. Vše je psáno zábavnou a ironickou formou. Nejdelší zachovalou částí je Hostina u Trimalchiona. Hlavním hrdinou této epizody je neotesaný zbohatlík otrockého původu. Průběh hostiny poskytuje barvitý obraz života tehdejší provinční smetánky.
Satyrikon vyniká neobyčejným stylistickým bohatstvím. V textu se vyskytuje lidová mluva i nejvybranější latina stříbrného věku římské literatury. Zlomky Satyrikonu se vyznačují velkým množstvím rukopisných variant. Na mnoha místech je text nevratně poškozen, jinde nabízí celou řadu protichůdných interpretací. Důvodem je mimo jiné i to, že při líčení zábavy propuštěnců na hostině u zbohatlíka Trimalchiona autor využívá jazyka nižších vrstev společnosti, který se jinak v literární latině objevuje jen zřídka. V textu se střídá próza a veršované pasáže, z nich nejrozsáhlejší jsou O dobytí Tróje a Občanská válka.

zdroj: wikipedia.org (Založil/a: lord.vader)

Titus Petronius Titus Petronius
*??.??.27 - †??.??.66

Janiska
  1. 5. 2011, 21:59
Na tuto knihu mám rozpoluplný názor - místy mě bavila a místy nudila a musela jsem se opravdu hodně soustředit. Místy jsem se ztrácela a naopak mě místy doslova bavila. Ukazuje společnost v celé její pokrytecké kráse, chtivosti, marnivosti, chtíči. Škoda, že se neuchovalo více z jeho díla, určitě by působilo více jako celek, takhle na mě někdy působilo spíš zmateně. /Nejvíce mě bavila část o impotenci :-D/