Návštěvníci z Mlčící planety

Knižní klub - 2007
ISBN: 978-80-242-1835-9

Knižní klub (2007) 978-80-242-1835-9 175
Portál (1995)

Neobyčejné dobrodružství filologa Elwina Ransoma začíná ve chvíli, kdy tento anglický univerzitní profesor, jehož předobrazem prý byl autorův přítel J. R. R. Tolkien, vnikne při hledání noclehu do zahrady domu Na Vršku. Přijetí, jehož se mu dostane od dvou místních obyvatel, fyzika Westona a kariéristy Devina, není nijak vřelé, ale nakonec je pozván do domu. Tam ho ovšem jeho hostitelé nejprve omámí a posléze dokonce ranou do hlavy přivedou do bezvědomí... Ransom přichází k sobě ve vesmírné lodi, jež se vzdaluje od Země k jakési planetě, již jeho únosci nazývají Malacandra. Začíná chápat, proč Weston a Devine tuto cestu podnikají - první z nich chce i za cenu vyvraždění mimozemské civilizace získat pro lidstvo další planetu a druhý se zřejmě na této planetě touží jen obohatit. Ransom se šťastnou náhodou dozvídá i to, jaká by měla být jeho role. Weston s Devinem ho chtějí předat domorodým tvorům, o nichž předpokládají, že jej rituálně obětují. Ransom ví, že má jedinou naději - a tak po příletu na planetu využije první příležitosti a prchá purpurovým lesem do zcela neznámého světa... Při čtení prvního dílu Kosmické trilogie C. S. Lewise si brzy uvědomíme, že napínavý příběh odehrávající se v exotickém prostředí vzdálené planety je zároveň sugestivní zprávou o vnitřním vývoji hlavního hrdiny, jenž se musí konfrontovat s neznámou civilizací. Tato konfrontace je pro něj v duchovním smyslu nesmírně očistná - vychází z ní jako silná osobnost, která si pronikavě uvědomuje řadu fatálních selhání moderního lidství. (Založil/a: bluebxx)

Rames
  5. 9. 2014, 17:48
Vlekoucí se začátek příběhu vpluje do proudu událostí když se hlavní postava dostává na planetu Malacandra. Není v ohrožení naše planeta ale naopak lidstvo ohrožuje jiné životy a jiné světy. Autor používá jednoduchý jazyk na který jsme zvyklí už z vyprávění o Narnii a který není při čtení nijak rušivý.
mumin
  4. 1. 2017, 23:44
Dobrodružství lingvisty Ransoma, který se shodou nepravděpodobných okolností ocitne na planetě Malacandra/Mars, je příběhem muže opuštěného ve zdánlivě neznámém světě. Lewis si nedělá těžkou hlavu s technickými detaily vesmírné plavby nebo vědecky věrohodným popisem cizího vesmírného objektu. Na "rudé" planetě pulsuje život, který je podobný a zároveň nesmíně odlišný od pozemského. Inteligentní živočišné druhy (hnau) tu žijí v míru a v souladu s přírodou. Na jejich životy dohlíží vševědoucí, nesmrtelný a soucitný duch Oyarsa.
Ignorace odborných znalostí o vesmíru a moderního racionalismu je záměrná a zcela zapadá do autorovy křesťanské koncepce (v mládí se zřekl Boha, ale v dospělosti se k víře vrátil). Lewis jako odborník na medievalistickou literaturu s hlubokým zájmem o mytologii oživuje klasický středověký model vesmíru, ve kterém nás neobklopuje temné a nehostinné vakuum, ale "nebesa" obývaná nehmotnými a dokonalými entitami. Ransomova vesmírná odysea je tak metaforií k hledání vlastní cesty k bohu. V tomto ohledu můžem Lewisův román chápat jako negaci žánru sci-fi, obracející se do minulosti, odmítající technologický optimismus, dravý darwinismus a objevitelský entusiasmus.
Návštěvníci z Mlčící planety neoplývají strhujícím tempem a postavy jsou charakterově ploché, ale i po téměř 80 letech se jedná o čtivé dílko s řadou originálních nápadů, okouzlujícími popisy Malacandry a se silným (byť mně nikterak blízkým) filozoficko-teologickým podtextem. 3,5/5.
Brokolice
  20. 11. 2015, 23:04
Opravdu dobrá knížka. Trochu jsem se bála, co to bude, ale musím říct, že je fantastická. Je to můj nejoblíbenější díl Kosmické trilogie.