Pohrdání

Academia - 2010
ISBN: 978-80-200-1851-9

Academia (2010) 978-80-200-1851-9 200
Československý spisovatel (1959)

Román z prostředí Itálie, který realisticky zobrazuje sociální problémy padesátých let. Nekompromisní umělec Riccardo přijme navzdory svému přesvědčení lépe placenou práci scénáristy filmů, za které by se dříve styděl, přestože se touží věnovat psaní dramat. To vše dělá proto, aby své manželce Emilii splnil sen a pořídil jí vlastní domácnost. Od chvíle, kdy Riccardo práci přijme, se mu Emilie začne odcizovat, až nakonec úplně ztratí její respekt. Ze strany své ženy cítí hluboké pohrdání, které si však vůbec nedokáže vysvětlit a stále si klade otázku proč? (Založil/a: Lukas)

Keatin
  27. 3. 2016, 21:49
Byla jsem až překvapená, jak mne tahle knížka bavila. Tleskám panu Moraviovi. Moc dobře popsané myšlení, psychologické stavy a pohnutí hlavního hrdiny a vzájemný vztah, pokud se to tak dá nazvat, mezi manželi. Co mi vadilo, to byl akorát konec, který mi přišel odfláknutý.
Lecter
  10. 9. 2015, 19:24
Riccardo vypráví příběh svého manželství opravdu čtivě.Odkrývá detailně své nejniternější pocity,nerozhodnost a slabosti a sám řeší otázku,na kterou nemá odpověď.Předvídala jsem z pohledu ženy a tak mě nic nepřekvapilo a nezklamal mě ani závěr,čekala jsem takový.
Rozdílné pohledy na Homérovo dílo tam sedly,zajímavé.
Tojaheva
  11. 6. 2015, 7:42
Hodně překvapivý konec. Musím přiznat, že né vždy jsem sympatizovala s hlavním hrdinou a jeho chování jsem opravdu nedokázala pochopit. I přes to je tato kniha vynikající.
Parzifal
  29. 4. 2015, 22:46
Zajímavý psychologicko společenský román o nelehkém porozumění mezi manželi dvou odlišných typů a také o různorodých přístupech ke slavnému Homérovu eposu.Román byl svého času převeden na plátno Jeanem Lucem Godardem.
kamie
  22. 11. 2010, 13:38
Moc dobrá kniha, která, jak je Moraviovým zvykem, šikovně rozehrává boj nejen uvnitř jedné lidské mysli, ale i v konfrontaci s ostatními. Není zde ani tak důležitý prostor, ve kterém se příběh odehrává (ačkoliv i jeho funkce zde má své místo), ale prostor lidského vědomí.
Lukas
  30. 8. 2010, 23:12
Jak už se dá u Alberta Moravii čekat, i tento jeho román je zvláštním příběhem, který je naplňen odcizením a (jak v je v názvu knihy) pohrdáním. Jelikož mám tohoto autora moc rád, dávám velký palec nahoru.