Originální název: Shane

ISBN: 80-85773-77-5

Toužimský a Moravec (1997) 80-85773-77-5 200
Albatros (1988) 13-733-88, 14/54 125
Mladá fronta (1965) 23-054-65 148

Romantické a dobrodružné příběhy z amerického Divokého západu se po řadu generací těší velké čtenářské oblibě. Mezi tisíci lacinými romány nevalné literární úrovně vznikla v průběhu doby i díla trvalejších kvalit. V polovině našeho století k nim patří romány Waltera Clarka, A. B. Guthrieho, a především Jacka Schaefera. Tyto romány si zachovávají neopakovatelný půdorys westernového příběhu, ale do značné míry ho zbavují falešné romantiky, sentimentálních citových výlevů i nekonečných pistolnických přestřelek, kterými se méně hodnotná díla tohoto žánru jen hemží. Namísto toho šlechtí tyto příběhy solidní faktografická informovanost, opřená o studium historických pramenů, i realistická psychologie jednajících postav. Jádrem ovšem zůstává v podstatě pohádkový příběh o střetnutí dobra a zla, pravdy a lži, statečných a přímých mužů chránících krásné a bezbranné ženy před lstivými a zákeřnými zlosyny. Tyto rysy má i příběh pistolníka Shanea - jezdce z neznáma. Jeho zvláštní půvab spočívá v tom, že je viděn očima a vyprávěn ústy malého chlapce, to jest věrně a bez příkras, tak jak to opravdu dovedou jen děti. (Založil/a: Jarin)

Skřítek
  7. 1. 2013, 19:46
Kniha neurazí, je čtivá, napínavá. U ohně se zpívávala píseň o tajemném jezdci Shaneovi a tak jsem si knihu vypůjčila, přečetla. Kniha působí dojmem skutečného, možného a pravdivého, působí záměrně na city čtenáře a myslím si, že kdejakou holku nebo kluka naprosto uchvátí. Ale doba, kdy jsem ji četla, je už vzdálená stejně jako časopis Ohníček a Sedmička.
LadysR2
  3. 6. 2013, 10:22
Četl jsem jako kluk a pamatuju si, že tenkrát z naší dětské party byli tři kluci, co se hádali, kdo při hře na pistolníky bude Shane. Jeden z nich jsem byl já :-) Do setkání se Sandokanem můj dětskej hrdina
Rinae
  19. 10. 2016, 15:48
Jedna ze vzácných knih, k nimž se mohu opakovaně vracet. Pokaždé si tam najdu něco, co mě nově osloví. V dětství to bylo napínavé, v dospělosti mě začaly více zajímat naznačené mezilidské vztahy. Díky omezené perspektivě mladého vypravěče zůstává leccos nedořečeno, což k přitažlivosti knihy rozhodně patří.
Francesco
  28. 1. 2014, 8:34
Také četba z mých klukovských let. Pamatuji si, že na mě kniha udělal dojem a soucítil jsem s Shanem. Krásný western.
Francoa
  19. 3. 2014, 9:29
Pro mně kniha měla trošku smůlu, když zde vyšla poprvé, měl jsem přečteného kromě jedné knihy celého Zane Greye (46 knih ze 47 zde vydaných), některé přečtené několikrát a miloval jsem je.Jediné, co mi při prvním čtení zaujalo bylo, že příběh byl vyprávěn z pohledu dítěte.Nádherné popisy přírody, to co jsem miloval u Greye mi zde scházelo.Od Schaefera si více cením knihu Muž se srdcem kovboje.
brigand
  11. 4. 2013, 21:36
klasika vsech klasik. predobraz filmu a knih kdy neznamy, bezejmeny pistolnik prijede do maleho mestecka, kde vse vyresi (vystrili) a pak opet zmizi neznamo kam. ...Byl to Shane...
Lomeril
  6. 3. 2011, 15:11
Jezdec z neznáma má pro mě jedno zásadní kouzlo: vracím se k němu cca jednou za tři roky a vždycky v něm vidím něco jiného. Poprvé jsem ho vnímala jako Bob, byla jsem okouzelná Shaneovou mužností a statečností. O tři roky později jsem ale měla pocit, že čtu něco jiného. Ten dokonalý SHane byl náhle jen nešťastným poznamenaným mužem, kterého pronásleduje jeho vlastní minulost, a když už si myslí, že našel místo, kde by mohl zůstat, musí... ale to nebudu spoilerovat.