Dcery pana Darcyho

Poprvé vydáno celosvětově: 2003

Rozmluvy - 2009
ISBN: 978-80-7335-206-6

Rozmluvy (2009) 978-80-7335-206-6 414

Nejoblíbenější román anglické klasické literatury, Pýcha a předsudek Jane Austenové, končí jak jinak svatbou. Vděční čtenáři, sdružení v literárních společnostech, často o jeho příběhu iniciativně přemýšlejí: Jak to bylo dál? Žila Elizabeth se svým Darcym opravdu pak šťastně až do smrti? A tu se chápe pera současná britská spisovatelka Elizabeth Astonová, přikouzlí Darcyovým početnou rodinu a mapuje osudy jejích členů.
Ocitáme se pak v Londýně roku 1818. V Evropě po Napoleonovi vládne znovu mír, nastává jiná doba, staré konvence ustupují odvážným myšlenkám nového století. Do města, kde právě začíná tradiční jarní společenská sezóna, přijíždí z venkovského panství k příbuzným pět mladých Darcyových dcer. Jak obstojí ve víru plesů, návštěv, nových známostí, ve spleti intrik, klevet a nezvyklých složitých vztahů, když rodiče dlí v cizině a oporu je třeba hledat hlavně ve vlastním rozumu a citu? (Založil/a: skjaninka)

teola
  26. 4. 2012, 16:48
Navazování na takovou ikonu, jakou beze sporu Jane Austen je, má vždycky svá úskalí. Měla jsem obavy, ale po několika stránkách jsem se začetla a čtení jsem si užila.
Bloodym
  3. 12. 2013, 9:14
Není to špatné, Jane Austenovou to něčím určitě připomíná. Pýše a předsudku se to nevyrovná, ale přesto kniha potěšila.
svobodka
  18. 11. 2012, 18:03
Tak tuto autorku, na rozdíl od autorky díla Pan Darcy a já, doporučuji všem, kteří mají rádi Jane Austenovou. Myslím, že se jí atmosféru děl Austenové podařilo znovu přivolat. Samozřejmě, jsou tu rozdíly, vznikají ve zcela jiné době, ale přesto je to návaznost velmi zdařilá.
teite
  2. 12. 2013, 20:19
Obsahově to špatné není, ale stylem a bohatostí jazyka se bohužel Austenové ani nepřibližuje. I když abych nekritizovala jen autorku, kdo ví, nakolik se na tom podílel překlad.
VenDulin85
  18. 8. 2014, 16:29
Z velké míry to je více než milý návrat do viktoriánské Anglie, který jistě ocení každý, kdo s chutí přečetl všechny romány Austenové. Poznáváme pět dcer Darcyových, z nichž povahou nejblíž své matce, Elizabeth Bennetové, má druhá nejstarší, Camilla. Ta je také nekorunovaná vypravěčka a hlavní postava dění, byť prostor dostávají všechny sestry, povahově tolik rozdílné.
Proč nemůžu střelit plný počet bodů? Protože mi některé zápletky přišly o chloupek dva bláznivější, než by se Jane zdálo a.. tady za to možná může překlad, některé výrazy se mi nepozdávaly z té doby. Musela bych si přečíst originál, abych to posoudila, ale něco mi tu zkrátka nesedělo. Odkloníme-li se od tohoto, je to podařené dílo, které vás zaujme a rozhodně neurazí.
trpaslyk
  11. 4. 2012, 8:52
Dílo je svým stylem velmi, ale velmi blízké stylu psaní Jane Austenové, s určitými rozdíly: objevují se zde přesahy do intimních úvah jedné z postav (Camilly), které se zaobírají i fyzickým vztahem muže a ženy, což by u Austenové nikdy nebylo možné. Astonová zapojuje do příběhu výrazně větší počet postav. Děj není nazírán výlučně z pohledu jedné postavy, ale velký prostor je vyhrazen několika hlavním postavám. Jinak jazyk, styl, dobová etiketa a podobné věci silně vycházejí z díla a doby Jane Austenové.