Originální název: Lolita

Paseka (2013) 978-80-7432-301-0 380
Paseka (2007) 978-80-7185-784-6 383
Paseka (2003) 80-7185-553-7 383 revidované vydání
Odeon (1991) 80-207-0308-X 351

Lolita, Lola, Lo, Lolitchen, Lottelita... Samotné jméno titulní hrdinky a jeho proměny, vyvolávající hravé i trýznivé asociace, naznačují od prvních řádek Nabokovova nejslavnějšího románu míru obsese jeho vypravěče a protagonisty Humberta Humberta mladičkou Dolores Hazeovou, zároveň ale i nekonečnou prchavost předmětu jeho vášnivého a zničujícího citu.
Bolestná, šokující i dojemná zpověď čtyřicátníka Humberta o bezmezné erotické posedlosti kouzlem dvanáctileté "nymfičky" a jejích tragických důsledcích dokáže i bezmála půlstoletí po svém vzniku zasáhnout čtenáře otevřeností a důsledností, s níž otevírá a rozvíjí své tabuizované téma, s odstupem času jej však stále výrazněji oslovuje jako to, co vždy představovala především: mistrovsky komponované mnohovrstevné pojednání na téma vášně, lásky a hříchu, vycházející z bohatého kulturního zázemí a překypující pro Nabokova typickou slovní virtuozitou, ironií i humorem.
Prozaik, básník a překladatel Vladimir Nabokov (1899-1977) patří k nejvýznamnějším světovým autorům 20. století. (Založil/a: Metalyza)

Introvert
  12. 2. 2014, 15:15
Pokud se dnes o nějaké dívce řekne, že je ,,Lolitka", naskočí ihned představa mladinkého děvčátka profitujícího ze vztahu se starším mužem z vlastní vůle. Možná by se pro ně mělo najít nějaké jiné, přiléhavější pojmenování. Aby totiž byla Lolitou z pohledu dnešní doby, muselo by v tom vztahu, podle mého názoru, být o něco více dobrovolnosti z její strany. Po přečtení Nabokovy knihy jsem však nabyla dojmu, že právě tahle Lola tak úplně šťastná nebyla...
Mistrně propracovaná postava Humberta Humberta, jeho duševních pochodů. Jde z toho mráz po zádech.
janeicka
  17. 10. 2014, 11:24
Nevím proč jsem se tak dlouho obávala si toto mistrovské dílo přečíst. Asi proto, že jsem měla obavy z popisování určitých scén mezi hlavním hrdinou a mladou Dolores. Naštěstí nic z toho kniha neobsahovala. Již od prvních stránek jsem byla uchvácena nádherným jazykem díla, popisem míst a myšlenek hlavní postavy, to bylo prostě neskutečné. Proto jsem s velkým nadšením přečetla knihu za jeden den a rozhodně jsem ráda, že jsem se k tomuto příběhu nakonec přece jen dostala.
s-reader
  8. 6. 2011, 11:27
SPOILER – přátelé, pokud vám opravdu vadí sebemenší prozrazení děje a domníváte se, že jste ještě Lolitou nepolíbeni, nečtěte dále.

„Je pravda, že v celém díle se nevyskytuje jediný obscénní výraz; a nejen to, obrněného šosáka, jehož novodobé konvence zvalchovaly tak, že bez záchvatu nevolnosti přijímá marnotratné šiky oplzlostí v banálních románech, bude nepochybně velmi šokovat, že zde je nenajde.“

Tato věta, kterou Nabokov použije v úvodu knihy, román charakterizuje a vymezuje ho, jako kdyby autor tušil, že výraz Lolita za několik let převezme do svého slovníku pornografický průmysl.
Lolita je úžasný román zejména z hlediska způsobu, jakým Nabokov analyzuje Humbertovo myšlení, obecně své myšlení, ještě obecněji mužské myšlení. Ne, neobjevuje nic nového, jen to nahlas vysloví.
Silných momentů bylo v knize dost, ale mne zaujala scéna, která jako silná koncipována nebyla. Scénu, ve které Humbert napadne Quiltyho. Nabokov ji paradoxně nedramatizuje, právě naopak z ní postupně dělá frašku. Tím zdůrazní absurditu toho šťastného/nešťastného úseku života páně Humberta. Drama se mění na frašku, pohled na příběh se stává jiným, autor v jedné scéně předestře jiné pojetí celého textu.
Ariko
  13. 9. 2014, 18:16
Viděla jsem první film a také jsem věděla o čem by kniha měla být. Ale byla jsem velmi překvapená, že vše co jsem dosud jen tušila je blamáž. Nebyla to žádná pedofilní pornografie, ale spíš velmi psychologické drama jednoho muže a rozmazlené holky.
Anael
  31. 8. 2012, 22:39
Styl psaní mi místy vadil, ale faktem zůstává, že Nabokov je skvělý vypravěč, který umí vystupňovat děj (tedy pokud ho nechytnou sálodlouhé popisy). Hodnotit knihu z hlediska tématu mi nepřísluší…vždyť: „Není nic takového jako morální nebo nemorální kniha. Knihy jsou buď dobře napsány, nebo špatně napsány. Toť vše.“ (Oscar Wilde)
Kůstka
  20. 2. 2013, 17:53
V něčem jsem to čekala mnohem horší a celkově jsem čekala, že to bude trošku o něčem jiném.. Třeba víc děje. Místo toho zdlooouhavé popisy a myšlenky Humberta, většinou vcelku o ničem.. Lolita v druhé části knihy už skoro nebyla, což mě zklamalo, myslela jsem, že kniha je hlavně o Lolitě.. Byla spíše o Humbertovi a jeho pocitech, citech a myšlenkách. I tak dobrý námět, u maturity se o tom dá mluvit.
jatox
  29. 12. 2010, 15:45
Možná, že si mnozí čtenáři už zpočátku vytvoří obrázek o celý knize jakožto o erotický biografii. Někdo je možná zklamanej, někdo možná potěšenej, když zjišťuje, že jde “jen” o příběh nešťastný lásky na netradiční téma. I když, budeme-li chtít generalizovat, asi to něco vypovídá o mužskejch celkově. Námět je nevšední, dobře zpracovanej. Skvěle vystihuje zoufalost lidí v takový situaci a čtenáři vnucuje pochopení, nebo aspoň soucit s těmahle, vlastně odsouzeníhodnýma lidma. Zaujalo mě, že si Humbert vážil na Dolores všech možnejch sebevíc banálnějších krásnejch biologickejch rysů.
Je to poutavý, občas dost dramatický, a i po letech mi zůstává v hlavě (nebo v duši?:-D) pocit tý zvláštní atmosféry:)
lensha95
  1. 2. 2013, 23:35
Musím se přiznat, že mě kniha zklamala. První část byla až na pár drobností skvělá, dobře se četla a "hluchá" místa se objevovala jen zřídka. Druhá část už byla mnohem horší, "hluchá" místa, která byla podle mě často o ničem nebo jsem se ztrácela, tvořila skoro celou druhou polovinu až na konec, ten už byl zase fajn. Proto musím dát jen 3 hvězdičky.
Prcek1992
  26. 6. 2012, 10:37
Ačkoli jsem si Lolitu brala s velkým očekáváním, nakonec mě opravdu zklamala. První část ubíhala ještě poměrně dobře, ale v polovině jsem se už vážně nudila a dočetla jsem ji jen z toho důvodu, že jsem ji potřebovala k maturitě, a také proto, že nerada odkládám knihy nedočtené. Znovu už po ní asi nesáhnu.
achilles
  9. 1. 2016, 21:00
Může být několik pohledů na toto dílo. Ten, kdo to považuje za obscénní, či snad erotické dílo,nepochopil to a nechal se vézt vlastní představivostí či snad úchylkou.
Čtenář mravokárce jistě také odsoudil toto dílo. Zneužití dítěte, pedofilismus, fuj. Podle mě tápe ve tmě a ztratil se na nějaké stránce. Dílo lze chápat i jako zoufalství muže.
Ale nebudu se snažit popisovat možnosti pochopení díla jinými, protože se možná pletu a každý ho může chápat podle sebe.
Já bych dílo charakterizoval jako vyznání. Hlavní hrdina se vyznával ze zakázané lásky a to způsobem připomínající lyrickou poezii. A těch krásných metafor kolik autor použil!
Anebo si to všechno jenom namlouvám a zamiloval jsem se do Lolity jako H.H. Vždyť se "Podobala Botticelliho rusé Venuši-jemný nos a zastřený půvab", kdo by odolal.
Ale kdo ví....
" Kdo ví, je možné, že podstata přitažlivosti,kterou pro mě má nedospělost, netkví ani tak v průzračnosti čisté, mladé, zapovězené kouzelné krásy dívenek jako spíše v bezpečném vědomí situace, v níž nekonečná řada dokonalostí zaplňuje mezeru mezi málem dávaného a mnohostí přislíbeného-té ohromné růžové šedi, jíž se nikdo nezmocní."
Ivulina
  22. 4. 2015, 12:43
Velmi, ale opravdu velmi nepohodlné téma. Spolu s tím barvité popisy tak temných myšlenek (kdyby jen těch!)!
Pro mě vážně zvláštní dílo. Věřím, že kdybych ovládala francouzštinu, užila bych si jeho jazykovou stránku ještě víc. Nabokov si s textem pohrál, obsáhle zachycuje statické i dynamické situace; čtenář, kterého neodradí obsah, má možnost louskat tak krásné obraty a přirovnání, jaká postrádá leckterá opěvovaná poezie. Přiznávám, že jsem se v některých chvílích musela nutit do jakékoliv další zvědavosti (klasické: "radši nechtěj vědět...") a tomu, že někdo právě Lolitu nedočte, se nedivím. Jen mám pocit, že je to vzhledem k celistvosti a jazykové jedinečnosti tohoto románu docela škoda.
VerenaLord
  7. 2. 2013, 1:45
Jedna z mála knih, do kterých jsem se bezmezně zbláznila! Úchvatná, leč naprosto šokující a morálně velmi pokleslá kniha o zakázaném vztahu dospělého muže s holčičkou.
Jadelaine
  19. 10. 2014, 13:07
Dokud si člověk knihu nepřečte, vlastně nemá reálně tušení, o čem je...Vzhledem k filmovému zpracování a všeobecnému zobecňování děje je pak člověk vlastně mile překvapen, o jak hluboký příběh se jedná. Líbí se mi poetičnost popisů, humor, ironie a nadhled autora. Oceňuji odkazy na jiná díla a autory světové literatury.
Tojaheva
  26. 4. 2016, 11:34
Musím naprosto souhlasit s Kůstkou.
Jen bych dodala, že od druhé poloviny už pro mě bylo hodně náročný knihu dočíst. Nemohla jsem se zabrat do děje a přece jen bych ocenila trochu míň opisu cesty, která mi v tomto případě nepřišla nijak záživná. Bohužel je to typ knihy, ke které se již nevrátím, ale jsem ráda, že jsem ji "zdolala".
venpazz
  24. 7. 2012, 19:37
Knihu jsem začala číst s velkým očekáváním, a taky jsem měla na co se těšit. Vážně jeden z nejlepších románů, co jsem kdy četla. Překvapivě to není ani tak kvůli samotnému příběhu (který je ovšem taky skvělý!), ale především kvůli Humbertovu humoru a cynismu, kvůli jeho slovním hříčkám a obratům. A francouzské vsuvky pro mě byly třešničkou na dortu.
Určitě plánuji si Lolitu někdy přečíst znovu.
PeťkaW.
  16. 4. 2012, 13:58
První část knihy mě ihned vtáhla do děje. Humbert Humbert mě neskutečně bavil. Jeho smysl pro ironii i způsob, jakým vše vyprávěl, je Nabokovou mistrovskou hrou se slovy i významy. Druhá část o cestování, podle mě, už postrádala onu lehkost a hravost z první části. Zbytečně dlouhé popisné pasáže chvílemi až uspávaly. I tak hodnotím knihu velmi kladně. Lolita donutí člověka podívat se na celou problematiku z trochu jiného úhlu, než byl doposud zvyklý...
ondrasek
  30. 6. 2016, 17:32
Obvykle dávám knize 60 stran na to, aby mě zaujala.
Lolitě jsem dal stran 25 a věděl jsem, že to není kniha pro mě.
horkosladka.symfonie
  4. 10. 2015, 14:19
Mistrně a poeticky napsaná kniha. Nebudu hodnotit morální stránku díla, protože to bych ji musela odsoudit. Jazyk je vytříbený, každá stránka šokuje erotickými nábojem a otevřeností bez příkras. Nabokův Humbert je psychopat, který se neváhá obhajovat před pány "porotci", je to cynik, který pohrdá téměř všemi, jen k Lolitě je schopen skutečných citů.
scajo
  16. 6. 2012, 12:31
Po zhlédnutí obou filmů, které se mi líbily, jsem se na knížku moc těšil, ale bohužel jsem byl obrovsky zklamán. Extrémně zdlouhavé, opakující se, nudné. Tahle klasika mě minula. Ne tématem, ale hodně nepoutavým zpracováním.
Lucy Sisk
  28. 2. 2014, 21:29
Tak tahle knížka mě opravdu dostala. Jak je podaná, jako že je vše v pořádku a ona si o to říkala a v úplném závěru tam naznačí útržky, kde se ho bála a byla na pokraji zhroucení.
Pim
  9. 11. 2014, 19:32
Než jsem si přečetla tuto knihu, viděla jsem již pár let zpátky film z roku 1997 s Jeremy Ironsem v hlavní roli. Takže příběh jsem znala. Co ale pro mne bylo hodně rozdílné, byla postava Loly, která mne prostě ve filmu nepřesvědčila o svém dětství, byť byla okouzlující. Ve filmu možná ani nebyla dvanáctiletá. Film se mi líbil, ale zkrátka mi tehdy vše nezapadlo tak docela. Teprve v knize se mi otevřel více ten druhý rozměr jejich vztahu.

Knížka je skvělá, přečetla jsem ji za necelý víkend. Byl deštivý, a tak jsem četla a nepřestala, dokud jsem nezhltla celý příběh. Samozřejmě jsem Humberta viděla jako Jeremy Ironse, to nešlo odpárat. Ale postava Dolores pro mne získala ten správný rozměr právě díky vyprávění Humberta v knize, teprve nyní jsem viděla, že je to dítě. Tím se vše posunulo trochu jinam... Zajímavý příběh psaný krásným jazykem, myšlenky Humberta pomalu rozkrývají nejen jeho zbožňování, ale také svět Lolity. Z jejího pohledu toho víme jen málo, ale je to příběh Humberta... Překvapivý spád na konci. Knížka je zajímavá nejen příběhem, ale také stylem a hloubkou. Brzy se podívám na film, mám nějak potřebu to porovnat.

A určitě přečtu od Nabokova něco dalšího. Čtení jeho stylu je příjemný zážitek.
Ronnie
  22. 2. 2016, 0:12
Na tuhle knížku jsem se dost těšila a naštěstí nezklamala moje očekávání. :) Jsem ale moc ráda, že jsem si od Nabokova, ještě před Lolitou, přečetla i jiná, ne tak známá, díla. Zamilovala jsem si jeho povídky a ty způsobily, že si chci přečíst všechna jeho díla. Kdybych si nejprve přečetla Lolitu, pravděpodobně bych ihned po dalším jeho díle nesáhla. Nevím, možná je to proto, že při čtení jsem měla furt před očima filmové zpracování románu. I tak ale hodnotím plným počtem hvězdiček. ;)
chrispe
  17. 6. 2013, 18:56
Z Lolity mám rozporuplné pocity.
V první řadě bych nejspíš měla přiznat, že jsem ji poslouchala jako audioknihu. Tudíž mi vypravěč udal tón i náladu celé knihy, ale na druhou stranu bylo zajímavé poslouchat tento příběh vyprávěný starším mužským hlasem (Jan Hyhlík).
Bavil mě zejména začátek a potom konec příběhu. Pravda je ta, že kdykoliv se Lolita pohybovala v Humbertově blízkosti, tak mi bylo kapku nevolno. Humbert sám mi přišel jako slaboch, kterému řada šťastných náhod přihrála do spárů dítě, a on toho plnými doušky využíval. Někteří tady píší, že jim bylo ke konci H. líto. Mně teda nebylo.
Musím ale říct, že styl vyprávění Vladimira Vladimiroviče Nabokova mi opravdu sedl a moc se mi líbí. Lolitu však už nikdy číst nehodlám. A doufám, že slovo nymfička dlouho neuslyším!:)
MolkoZuzka
  26. 9. 2013, 16:06
Místy byla kniha nudná, ale takových pasaží bylo vážně málo. Lolitu řadím mezi svoje nejoblíbenější knihy. Pedofílie je věc, která se nedá tolerovat, ale Nabokov to popisuje jako opravdovou lásku.Člověk se nad tím vážně zamyslí.
lusk_lusk
  27. 9. 2015, 23:00
Když koukám na zdejší komentáře mám pocit že jsem četla jinou knihu než mnozí. Bez ohledu na morální stránku je kniha úžasně napsaná, děj hlubší než mariánský příkop a propracovnější než taj mahal. Zdá se že jednotliví čtenáři jsou zklamaní či pobouření podle toho jaké měli očekávání. To mne koneckonců také nahrává, čekala jsem mnohem povrchnější a co se týče oné morální strány veci celkem jednoznačnou "jízdu". Nikdo není bez viny a všichni hází kamenem. Toto je naprosto nadčasová záležitost, vždy se najdou lidé kteří čtou jen řádky které jim ladí s vlastním přesvědčením. Přemýšlejte a naslouchejte lidé, jinak bylo zbytečné aby jste se vůbec učili číst.
Martin_cz
  16. 11. 2013, 0:55
Původně jsem nechápal, jak to může někdo číst. Proč bych si měl proboha číst o nějakém pedofilovi. Co by mi to mohlo dát?

Kniha je psána naprosto úžasným a barvitým stylem. Myslím, že kdyby autor psal angličtinou, kniha by nikdy nemohla být tak skvělá.

Rada pro budoucí čtenáře: Na začátku je okomentování díla doktorem, který mluví o hlavní části knihy - deníku Humberta. Obě tyto části jsou ovšem napsány Nabukovem. Jen jsem si myslel, že kdyby to někdo jako já začal číst a měl v sobě ještě tak jedno promile z včerejšího večera, mohl by v tom mít menší guláš.
Esther Darnett
  30. 11. 2013, 10:49
I tohle je vyjímkou mezi vyjímkami, i zde se filmová adaptace povedla. Ačkoli je Humbert potvora, tak nějak mu to čtenář nedokáže mít za zlé.
moonchild
  21. 10. 2013, 15:16
Když Vladimir Vladimirovič Nabakov dopsal,nedočkal se hezkého přijetí.Lidem se nelíbíl vztah mladé,nezletilé Lolity a čtyřicetiletého muže.Mi se to líbilo.
knihomotýl
  29. 11. 2014, 1:50
Obsahuje spoiler spoiler "Lolitu" jsem si domů nesla s nadšením a velkým očekáváním, vždyť na ni také všichni pějí samou chválu. Je to klenot 20. století, má zajímavé kontroverzní téma a byla dvakrát zfilmována. Jenže pak jsem začala číst. První, co bouchlo do očí, byla forma. Ta byla velmi zajímavě zpracovaná, pečlivě vybraná slova a fráze mě částečně ohromovaly: Těhotné ticho, mořský panic, klenot naděje, kudrnatý dým, nesměle osmělil, Dollyna dolina, bradavka budíku, stáhnu z pistole předkožku a užiji si orgasmus při stisknutí spouště (stručný výběr - ano, zapisovala jsem si je). Ale obsah... (povzdech). Nejde o temné téma ani o divnou morálku Humberta Humberta. Jde nelogičnost, neuvěřitelnost až komičnost příběhu -> SPOILER (smrt Charlotty, útěk Loly, v podstatě celý Humbertův život...) KONEC SPOILERU.
Nejenže jsem měla pocit, že ta kniha je pouhou fraškou, která se tváří být "literaturou na úrovni". Zároveň mě po celou dobu čtení zneklidňoval neuchopitelný temný podtext. Výsledkem je divný pocit, který ne a ne odejít, když na "Lolitu" pomyslím. Pojem "nymfička" už nechci nikdy slyšet a jestli za mnou někdo přijde s tím, jak je Lolita převratné dílo, s ledovým klidem připomenu, o čem že je řeč: SPOILER Pedofilní Humbert Humbert se zamiluje do dvanáctileté blondýnky a aby s ní mohl dovádět, vezme si její ovdovělou matku. S tou zplodí dítě, užívá si s Lolittchen, její matka se to dozví a zastihne ji náhlá smrt. Humbert a Lolita cestují napříč Amerikou a jejich "dobrodružství" pokračuje...
Michelle S
  23. 2. 2013, 13:10
Úžasná knížka, jedna z mých nejoblíbenějších. Nabokovovy slovní hříčky, to je fakt literární zážitek:-) Nejlepší je číst asi verzi s poznámkami, kde jsou všechny hříčky a odkazy na jiná díly vysvětleny, protože bez toho vám může část uniknout a to by jistě byla škoda. Nicméně, asi to nebude knížka pro každého a ne každý ji pochopí...
Anett
  10. 7. 2012, 2:18
Ze začátku jsem se do knihy opravdu začetla, hltala jsem stránku za stránkou a nemohla jsem se od ní odtrhnout. Postupně to nadšení opadávalo a já měla co dělat, abych ji vůbec dočetla.
Preambule
  8. 7. 2015, 18:26
Ufffff. Ve své době to musel být vážně skandál.
Ano, samozřejmě, když jsem knihu začala číst, věděla jsem o čem tak zhruba je. Ale ty detailní popisy mužských touh, ta nesnesitelná potřeba mít, často až ponižující a o to víc, že Lolita je opravdu malé dítě. City Humberta jsou v knize naprosto důsledně popsány, skoro až analyzovány - a věřím tomu, že v Lolitě se můžeme dozvědět až učebnicovým způsobem hodně o fungování mužských citů (a nemusí to být zrovna jen mužů, jež přitahují holčičky).
Na můj vkus ale ne úplně stravitelný dlouhý text, i když naprosto odpovídající době vzniku. Musím tedy knize ze svého subjektivního pohledu dát pouze průměrné hodnocení, které odpovídá mým nesplněným očekáváním. Třeba ale, pokud se k Lo dostanu podruhé, názor změním.
Topka
  10. 1. 2015, 20:17
Byla jsem ráda, ze jsem ji dočetla. Styl jakým byla kniha napsaná byl v pořádku do doby, než autora popadla chuť popsat vše na co Humbert jen pomyslel (a že toho nebylo málo). Díky tomu u mě kniha neuspěla a v žádném případě si ji nepřečetla znovu.
kajas1993
  29. 3. 2013, 19:47
Přiznávám, že bylo velmi zajímavé číst román takového žánru. Autor musel mít dost odvahy, aby napsal příběh s hlavním hrdinou, který je v podstatě pedofil. Na druhou stranu není kniha nijak obscénní, autor se ze všech lechtivých scén dokáže vylhat. Samotná Lolita mi byla velmi nesympatická a nijak jsem nechápala, jak do ní může být hlavní hrdina tak vášnivě zamilován. Také bych zkrátila některé scény, které nejsou pro samotný děj tak důležité (velmi detailní popis míst a ubytování, které hrdinové navštívili).
MsAndy
  15. 6. 2016, 22:21
Rozhodně jedna z těch velmi zajímavých knih, které se mi dostaly do rukou. Na začátku se mi kniha zdála nudná, bála jsem se, že bude založena na popisu milostných hrátek muže s malou holkou, ale nakonec jsem byla překvapena. Velice mě zaujal příběh Lolity, která vlastně nemohla za svůj osud a přestože se chovala, jak se chovala, tak se jí nedá nic vytknout. Tak to logicky vypadá, že tragický osud zavinil Humbert, ale ani toto není možné přesně říci. Rozhodně nebyl úplně "normální", nicméně pro Lo udělal vše, co mohl, i když ji to možná také trochu zkazilo. Příběh rozhodně zajímavý a stojí za přečtení.
snedy
  16. 6. 2014, 21:23
Zdaleka ne tak šokující, jako se o ni tvrdí. Ale o to literárně úchvatnější kniha, která sice občas má hluchá místa (především závěr mi přišel navíc), která je dokonalou studií jedné lidské osobnosti (ok, málokterá osobnost přemýšlí takhle složitě, ale je to kniha, že?) a ukázkou spisovatelského umu, který byl opravdu velmi výjimečný. A to si v doslova Nabokov stěžuje, že musel psát anglicky, tedy jazykem, se kterým bojuje a který nezná tak dokonale jako rodnou řeč.
petshop
  24. 1. 2014, 11:11
Lolita není můj šálek čaje. Nebudu ale dílu upírat literární kvalitu. Nabokov je mistr popisu, to se mu musí nechat. Nicméně pro mě má ta knížka dvě diametrálně odlišné půlky. Ta první je skvělá, protože vás naplní rozporuplnými pocity. Některé scény se vám hnusí, ale přesto musíte číst dál, protože vás to svým způsobem fascinuje. Druhá půlka je tak nudná, že už ani závěr a celkové vyvrcholení příběhu mě vůbec nedokázalo probrat z letargie, do které jsem v průběhu čtení upadla. Vlastně si ani nepamatuju jak to skončilo. Vyškrtla bych tedy asi 150 stran z druhé poloviny a pak bych z toho měla asi jiný dojem. Dvě hvězdy za obsah + 1 za styl.
Eset
  23. 8. 2012, 21:45
Knihu jsem ze zečátku brala jen jako jednu z těch, které mám na povinné četbě k maturitě, ale pohltila mě a já byla dychtivá co se vlastně s Lo a Hubertem stane.Lo byla rozmazlený fracek a Hubert prostě zvrhlík,i přesto jsem knihu četla jedním dechem.Až na pár Hubertových výlevů byla kniha čtiva a zařadila se mezi mé nejoblíbenější knihy.
Terůů
  16. 5. 2014, 10:19
Některé pasáže byly poměrně náročné, spousta pro mě neznámých slov i souvislostí. Až jednou poberu více chytrosti a naučím se francouzsky, plánuji si Lolitu přečíst znovu :)
Myslím, že Nabokov píše geniálně, člověk má opravdu požitek ze čtení. Je to příběh smutný i úsměvný, bizarní, ale i krásný.
MiriamBlahova
  18. 2. 2016, 15:40
Nedokážu popsat proč, ale prostě tohle dílo není pro mě. Nebavilo mě to. Ukecávala jsem se do každé další stránky a dočetla jsem to hlavně kvůli toho, že jsem očekávala zvrat svého myšlení. Doufala jsem do konce, že mě kniha přesvědčí, že je fakt povedená... možná jsem jen na tenhle žánr neměla náladu, kdo ví.
kutikk
  11. 6. 2014, 7:46
Na mě náročná četba a hrozně mě to nebavilo. Ze začátku mě to bavilo, ale poté, co se vydají na cesty, jsem musela hodně přeskakovat, abych knihu vůbec dočetla. A přitom film se mi tak strašně líbil, poprvé musím říct, že bych dala přednost filmu před knihou.
Lídinka
  17. 9. 2013, 21:44
Lolita je velmi zvláštní kniha a pořád se nemůžu rozhodnout, jak jí správně ohodnotit. Každopádně je velmi zajímavá a dobře napsaná, Nabokov podle mého názoru velmi přesvědčivě popsal život, emoce a myšlenky intelektuálního pedofila. Ale na druhou stranu, protože je Humbert Francouz, na každé stránce se objevuje věta nebo přinejmenším slovo ve francouzštině, a to mě už po nějakém čase rozčilovalo. Do hlavního hrdiny jsem se samozřejmě nemohla vcítit, ale alespoň trochu pochopení jsem pro něj nakonec měla, protože život takového člověka nikdy nemůže být lehký, to je z knihy patrné.
Beornottobe
  4. 4. 2013, 17:16
Vážně silná kniha. I přesto, že je Humbert vlastně odsouzeníhodný, tak kvůli jeho zpovědi, vám ho na konci může být až líto. Bavila mě hlavně první část knihy, protože v té druhé mi vadil popis cesty a už mi to nepřišlo tak dramatické.
Celkově ale na mě kniha udělala velký dojem a četla se mi vážně dobře, takže jinak než 5* hodnotit nemůžu, už jenom proto, jak jsem hltala každou stránku, abych se dozvěděla, jak to s Lolitou vlastně dopadne.
SaraG
  4. 1. 2013, 18:36
Nádherně napsaná kniha! Jeden by si řekl, co může být na pedofilním zvrhlíkovi nádherného, ale je tomu opravdu tak! Já jsem si Humberta velmi oblíbila a Lo je také neuvěřitelná postava. Nabokov je vážně geniální autor. S jazykem a slovními hříčkami se přímo mazlí, prostě postmoderna, jak vyšitá :)
Mili232
  5. 7. 2016, 14:56
Lolita..uplne jsem si nebyla jista, co mam ocekavat, o to vic jsem byla prijemne prekvapena! Krasny, ale i sokujici pribeh, napsany krasnym jazykem, ale i velmi ctivy. Necekejte erotiku, je to psychologicke drama, vyznani muze z lasky ke sve nevlastni dceri, ktery byl pro oba tim zasadnim. Klasika, ktera by nemela chybet na zadnem seznamu k precteni.
Barca9358
  11. 9. 2014, 18:51
Čekala jsem něco trochu jiného. Kniha má skvělou zápletku, ale sáhodlouhé popisy krajiny a několikastránkové myšlenkové pochody hlavní postavy, které se dost často opakují, mě po chvíli začaly docela nudit. První polovina je čtivější, v druhé už to trochu drhne.
Peeters
  4. 6. 2013, 20:28
Ne všechny dívenky jsou lolitkami a ne všechny lolitky jsou nymfičkami.
První část knihy ubíhá svižně a děj je protknutý jemným a decentním tónem podporujícím sexuální fantazii každého čtenáře s velkou představivostí. Druhá část začíná ztrácet tempo, děj vláční a konec je přesně v místech, kde ho již čtenář netrpělivě vyhlíží. Body nahoru za decentní humor a hlášky, které tu a tam obměkčí mimiku obličeje.
jirkam
  16. 8. 2012, 20:39
Přiznám se bez mučení, Lolitu jsem nedočetl. Přesto s ní hodlám jít k maturitě a zařadit ji mezi přečtené, protože se k ní s jistotou vrátím a ten konec si, ačkoli ho znám, přečtu v orginále. Do té doby, než začal Vladimir Vladimirovič popisovat cestu snad přes všechny ubytovny, které ve Státech najdete to bylo strhující čtivo, pastva pro oči i duši a krásná expedice do mysli muže, jehož okouzlují mladé, čerstvě dospělé dívky, nymfičky. A není to jen hrubý náhled, ale skutečně detailní prozkoumání každičkého rozhodnutí chlípníka Humberta. Tuhle knihu prostě musím dočíst.
Emma89
  19. 7. 2015, 14:01
Film byl v tomto případě o 100% lepší než kniha. Sexuální napětí mezi Lolitou (nádherná D. Swain) a Humbertem (J. Irons) bylo úplně neskutečně realistické, všechny scény bezchybně zahrané. A kniha? Nuda, sálodlouhé popisy, francouzský výrazy, nuda. Ale chápu, že dříve opravdu kniha mohla vyvolat tolik poprasku, protože nic takového předtím vydáno nebylo. Erotické literatury je v dnešní době kvantum, proto má čtenář asi jiné očekávání.
Apneator
  16. 2. 2015, 10:58
Vzdávám se hodnocení, protože to u této knihy jednoduše nejde. Osobnost hlavního hrdiny Humberta je naprosto geniálně vystavěná od začátku do konce. Je tak skutečná, že z toho leze mráz po zádech a místy se chce až zvracet. Tím spíše, že je kniha psána ich formou. Postava vykazuje silnou lidskost zejména na začátku a ke konci knihy a zároveň silné racionalizování svých činů. Tak, jak to děláme všichni. A to je právě to hrozné. Pokud bych hdnotil knihu podle intenzity zážitku, dal bych plný počet. Pokud podle toho, jak se mi líbila, dal bych sotva jednu hvězdu.
Nabokov zákeřně vkládá důležité momenty do zcela nedůležitých popisných pasáží a přiznám se, že jsem se několikrát nachytal z nepozornosti.