Labyrint světa a ráj srdce
Originální název: Labyrint světa a ráj srdce

Carpe Diem - 2015
ISBN: 978-80-7487-033-0
Vyšlo jako e-kniha

Carpe Diem (2015) 978-80-7487-033-0 141 Vyšlo jako e-kniha.
Host (2014) 978-80-7491-154-5 256
Wald Press (2005) 80-903232-3-5 212
Odeon (1970)
Naše vojsko (1958) 255

Labyrint světa a ráj srdce (původně Labyrint světa a lusthauz srdce) je kniha Jana Amose Komenského, pokládaná za jedno z vrcholných děl barokní literatury. Komenský dokončil první verzi spisu v roce 1623, ale opakovaně se ke knize vracel a doplňoval ji. Za pobytu v polském Lešně připsal kapitoly 28–35 (dění v paláci Moudrosti) a několik dalších odstavců. Tyto pasáže se objevily v prvním vydání knihy, k němuž došlo roku 1631 pravděpodobně v saské Pirně. Pro druhé vydání z roku 1663 autor rozšířil 9. kapitolu o líčení plavby na moři, inspirované jeho cestou do Anglie. V díle lze najít i další motivy z Komenského života.

Komenským revidovaný rukopis Labyrintu z roku 1623 byl dlouho uložen v Polsku a byl roku 1957 vyměněn za rukopis Koperníkova pojednání Šest knih o obězích sfér nebeských, ve kterém formuloval svou heliocentrickou teorii.

Zdroj: wikipedia.org

Edice: Česká knižnice (Založil/a: Metalyza)

pchmelda
  3. 2. 2016, 20:36
Věci kolem nás jsou jen obrazem toho, co nosíme v sobě. A to, co máme v sobě, je jen obrazem toho, co nacházíme kolem. Kdykoliv se proto vydáme do labyrintu světa, vypravujeme se tím zároveň na cestu do našeho nitra, přímo do ráje srdce. Ale pozor, mnohdy se z toho může stát velmi nebezpečná výprava.
Martin_cz
  16. 11. 2013, 0:57
Kniha o všem. Opravdu. Kniha nenacházející smysl v ničem. Souznil jsem s autorem. Bohužel pouze do doby, než našel útěchu ve víře. S tím jsem souhlasit nemohl. Navíc tak omezeně pouze na jedno náboženství kdy okamžitě zavrhuje všechna ostatní a to mi vadilo především. Ta zaslepenost věřících v určité náboženství vymyšlené lidmi.

Těžší na čtení, přesto fantastická.
Anett
  30. 9. 2012, 4:43
Po prvních stránkách jsem byla rozhodnutá, že knížku odložím a už ji nikdy nevezmu do rukou. Nakonec jsem se překonala a s vidinou, že mě knížka alespoň trochu zaujme, jsem pokračovala ve čtení. Bohužel u mě tato knížka víc jak 2* nedostane...
Pan T
  7. 11. 2011, 13:14
Jen na jediné cestě lze nalézt tichý a spolehlivý klid duše, jen na jediném místě trvalou, pevnou a stálou jistotu. A to tehdy, když se vytrhneme z bouří neklidného světa a pevně zakotvíme v přístavu své spásy. Když pozvedneme svůj zrak k nebesům. Pak všechno to, co se ostatním lidem zdá z pozemských věcí velkým a vznešeným, budeme považovat pro sebe za nedůstojné. Ten, kdo je povznesen nad svět, nemůže od světa nic žádat, nic si od něho nebude přát. ( sv. Cyprián )
VaclavB
  21. 1. 2015, 10:37
Klasika z přelomu středověku a novověku. Komenský se, podobně jako pozdější autoři Bunyan a Milton, uchyluje s pomocí alegorie do imaginárního světa hlavního hrdiny, který touží po poznání pravdy. V jednotlivých událostech lze rozklíčovat konkrétní autorovy zážitky. Konec, ke kterému dospěje se jeví jako logicky jediný možný, avšak pro dnešní ateistické čtenáře těžko skousnutelný. Ale kdo z nás nedospěl k okamžiku kdy se stávající hodnoty hroutí a je třeba život "totálně překopat"? Tento proces nemusí být nutně destruktivní a v bolesti a pokoření se z nás mohou stát lepší a silnější jedinci. Dílo nicméně předběhlo svou dobu a i dnes zůstává klenotem naší literatury a jazyka.
Mivla
  17. 9. 2013, 1:35
V labyrintu jsem byl přesvědčen o 5*, nicméně ráj mne trošku odradil. 4 kvůli ráji, který je až moc (a v podstatě pouze) náboženský.
zelmi
  31. 5. 2013, 19:07
Komenský zajímavým způsobem pojal lidstvo a jeho vlastnosti, které se evidentně nemění. A dalo mi to určitou jistotu v tom, že se touto otázkou nemusím zabývat a že je opravdu nejlepší zdokonalovat sama sebe a nenutit či jinými způsoby to očekávat od druhých. Jediné, co mi nic neříkalo a co jsem přejela jen tak po očku byla poslední část o bohu, neboť nejsem věřící (i když chápu víru v cosi vyššího, ale církev a její dogmata odmítám).
Artep524
  7. 7. 2012, 12:00
Kniha, ve které Komenský hledá smysl života, mi připadala nezábavná. Snažila jsem se jí přečíst (což se mi nakonec povedlo), ale vždy jsem se přistihla, že přemýšlím o něčem jiném.
24601
  21. 9. 2013, 14:20
Byla jsem mile překvapená, neboť jsem si myslela, že půjde o dílo plné těžkých filosofických úvah a hlubokých myšlenek a že se bude číst špatně, ve skutečnosti to však byl prostý příběh, v němž byly veškeré hloubky Komenského přemítání zaobaleny do jakési jednoduchosti a symboličnosti tak, aby to byl jakýkoliv čtenář schopen pochopit. Jen ten závěr, plný náboženských úvah, se mi četl hůře, neboť jsem z jistých důvodů silný ateista.
katheriin
  28. 2. 2014, 21:22
Jako příběh to byl úžasně zpracovaný i vymyšlený, ale poněkud hůř se mi to četlo. No co taky čekat v šestnácti. Každopádně se mi moc líbilo i využití latiny.
Navíc kniha je nadčasová, protože mají stejně vlastnosti jako předtím, jen škoda, že je někdy tak těžké se zamyslet nejdříve nad sebou samým než nad ostatními.
Elaine Lóre
  26. 12. 2011, 22:06
Já za to nemůžu. Prostě jsem nepřišla na chuť této knize, ač věřím, že je určitě dobrá .. v nějakém, pro mě neznámém, smyslu .....
Cattaclysm
  20. 6. 2016, 0:48
Je krásný zjistit, že už Komenský věděl, že pro klid duše a spokojený život stačí obrátit se do sebe. Vlastně říká totéž, co Eckhart Tolle v Moci přítomného okamžiku nebo Ruiz ve Čtyřech dohodách. A něco na tom je, potvrzuju z vlastní zkušenosti.
Krissty
  15. 12. 2012, 4:10
Myslím, že jsem na knížku takového formátu ještě málo vyspělá... Jednou si ji přečtu znovu, myšlenky Komenského byly geniální. Největší problémy mi dělal jazyk.
Tom83B
  13. 4. 2016, 23:59
První tři čtvrtiny knihy si autor stěžuje, že nic nemá smysl, poslední čtvrtinu básní o bohu.
Prvních pár stránek každé z těchto částí je originálních, pak už je to to samé pořád dokola. Poloviční rozsah knihy by pro mě byl akorát.
Saphir lune
  23. 5. 2015, 20:49
Kvůli jazyku hodně nepřístupná kniha, alespoň pro mě, u spousty slov jsem si význam jen domýšlela. Přesto mě ovlivnila, nevím jestli úplně pozitivně.. skvělé téma, nápad, ale "rozuzlení" se mi nelíbilo, přišlo mi to jako útěk do fantasie, před tím "hrozným světem", nebo možná jen nevidím tak daleko ;)
Andilek
  2. 5. 2013, 11:32
Zpočátku byla četba knihy zajímavá, i díky postaršímu jazyku. Čím více stránek jsem však přečetla, tím méně originální mi přišla vyjadřování, neboť byla stále obdobná. Knihu jsem s vypětím dočetla, avšak oslovila by mě více, kdyby byla tak maximálně na 40 stran.
carott
  20. 10. 2012, 12:55
První polovina předkládá výbornou sociální kritiku společnosti, která je platná i v současnosti. Bohužel druhá půlka přestavuje obrat směrem k Bohu a je krajně nezáživná. Musí se ale ten nudný obrat zohlednit aspekt v jakých životních situacích Komeský dílo psal.
Adamodry
  25. 2. 2012, 22:56
Až překvapivě dobrá kniha, ale nesmí se to přehánět. V první části ukazuje lidské pachtění životem, kreré se někdy zná marné a často opravdu marné je. V druhé části navrhuje východisko, žít opravdový život, ať už je jakákoliv spolu s vnitřní vírou. Na svou dobu musela být kniha velice pokrokovou, ale dnes už význam trošku ztrácí. Může za to vidění východiska, kdy člověk má akorát a věřit a čekat na smrt, což se mi jako řešení nezdá. Takže přečíst, ale s rezervou.
hysteric.widow
  31. 1. 2012, 15:07
Kdysi jsem se hecla, že si to teda přečtu k matuře, no, hned po dvou stránkách jsem to zase odložila. Vrátila jsem se k tomu asi po třech letech a zjistila jsem, že je to vlastně hotový majstrštyk. Ne tedy, že by se mi to dneska četlo líp, ale prostě už chápu v čem vězí dokonalost tohohle díla. Komenskému se podařilo přesně vystihnout marné snažení jeho doby, které skvěle reflektuje i dnešní dobu, a vlastně úplně celé lidské dějiny. Po všech stránkách je to brilantní satira a myslím, že Komenský si tenkrát možná ani neuvědomoval, jak moc vtipný je. Stejně se nemůžu ubránit názoru, že je to vlastně (paradoxně) jedna z největších depek, které jsem kdy četla. Když totiž jeho Poutník nenalezne klid ani po smrti... To je přece úděsná představa, že člověk celý život trpí, a ani pak se nedočká žádného vykoupení. Druhá část "Ráj srdce" je už problematičtější a pro člověka nevěřícího asi úplně ztrácí hodnotu. I já se musím přiznat, že jsem ji docela odflákla (resp. nedočetla...) I tato část má však v sobě značnou pravdu, a nemusí být nutně křesťanská - klid a štěstí nakonec najde člověk vždycky jenom v sobě samém.
Kubig
  5. 8. 2011, 9:13
Četl jsem pouze originál a musim bohužel říct,že nejde o můj šálek kávy.Nejít o povinnou školní četbu,tak to asi celé nepřelouskám a knihu odložím po několika stránkách.Je možné,že moderní verze bude krapet čtivější,ale i tak se ke knize už nevrátím.
Zuzzka
  11. 5. 2011, 12:42
Nádherné dílo a téměř povinná četba tehdejších křesťanů. Komenský zde popisuje svět takový jak ho vidí opravdu jen člověk z osvíceným zrakem - a popisuje to přesně. Pak setkání s Ježíšem ve svém srdci a stav křesťanů - těch pravých křesťanů. Ani není divu, že spousta lidí ani neví o čem to je, a ve škole nám to taky pořádně neřeknou, když stále nosí brýle mámení. BTW: Nedávno vyšel moderní překlad, který se rozhodně čte snadněji, než originál. Doporučuji :)