Podobizna

Podobizna Originální název: Sobranije sočinenij 3, Povesti

Práce - 1972
ISBN: 24-016-72

Práce (1972) 24-016-72 74

Povídka o osudech malířů, kterým záhadný portrét lichváře přinášel povrchní úspěch a bohatství, ale i ztrátu talentu, nenávist ke skutečnému umění a touhu pronásledovat umělecky poctivé druhy. (Založil/a: Elisa.Day)

LadyEsik
  24. 4. 2011, 10:13
Tuto knihu jsem si půjčila hlavně pro to, že je tenká a zajímalo mě, jaký je Gogol spisovatel. Jestli píše čtivě, složitě, moc po staru, nebo jak. To, že jsem si dneska půjčila Mrtvé duše, což je kniha poměrně o dost tlustší můžu potvrdit, že se mi jeho kniha četla dobře, realismus není až tak daleko :). Navíc jsem v ní našla zajímavé názory a postoje, dobře popisoval společnost Ruska, i když ani ne na sto stránkách se toho tolik napsat nedá. Hlavně je tam názor na umění, především malování, protože o tajemném a hrůzném obraze celá kniha, nejspíš povídka (měla jsem přečteno ani ne za dvě hodiny v kuse), je. Klidně si tuto knihu přečtěte, pokud od něj chcete něco znát, moc času vám to neubere :)
Processus Xiphoideus
  5. 4. 2013, 20:44
Stručné. Krátké. Silné. Ruské. Skvělé.
Promítání duše do umění.
Pronikání umění do duše.
Unikání umění z duše.
A všechno pohltí chtíč po "teď a tady".
A vice versa.
simca.narovcova
  3. 1. 2016, 0:00
Moc se mi líbí jak Gogol přemýšlí a promítá do svých postav typické rusáky tehdejšího carismu. Jinak v téhle povídce to neni až tak viditelné ale v jinych dílech je viděl že je vynbikající satirik a kritik. :) Tahle povídka vtipem neoplývá, ale vede k zamyšlení.