Velký sešit

Petrkov - 2014
ISBN: 978-80-87595-23-7

Petrkov (2014) 978-80-87595-23-7 160
Mladá fronta (1995) 80-204-0519-4 133

Drsný příběh dvou malých chlapců dvojčat, kteří formují svou morálku ve světě zvrácených hodnot doby válečné a poválečné.

Dva chlapci mimořádně racionální inteligence, spjatí navíc skoro mystickým poutem stejnokrevnosti dvojčat, vytržení z bezpečí domova pochopí okamžitě, že jediná sebeobrana proti cynismu a surovosti světa je - naučit se jí, vydržet ji a přelstít ji.

Velký sešit snese srovnání s proslulou knihou Kosinského Nabarvené ptáče. Je to umělecké svědectví o zrůdnosti dokonce nesrovnatelně horší: stylistickou polohou pracující s holou výpovědí dětského deníkového záznamu je zde stvořen nejstrašnější hrdina naší doby: dítě jako učedník a spolupachatel zločinu. Velký sešit se stává knihou o zabití a zkáze andělství nevinného věku a o zničení prvotní lidské čistoty. I při vší krutosti předváděné školy nelidství je zároveň stále ještě i obrazem naděje v regenerační sílu tak rané mladosti obou dětí.

Velký sešit se stal předlohou ke stejnojmennému filmu, který získal hlavní ocenění na 48. MFF v Karlových Varech v roce 2013. (Založil/a: Elisa.Day)

#novela
Agota Kristof Agota Kristof
*30.10.1935 - †27.07.2011

plexi
  13. 8. 2014, 16:05
Až s odstupem času se vracím k hodnocení této knihy. I po třech týdnech jsem z ní nadšená. Čtivá, v určitém smyslu stručná a v některých chvílích na můj vkus drsná kniha s nečekáným závěrem.