Klub sebevrahů

Odeon - 1981

Odeon (1981)
Práce (1964) 70
Vilímek (1929)

Soubor dobrodružných a tajemných povídek proslulého skotského autora z 2. poloviny 19. století.
V čele svazku stojí proslulý povídkový seriál Klub sebevrahů, následuje povídka Pavilón na písčinách. Následují povídky, v nichž se zabývá psychickým rozdvojením člověka, věčným svárem dobra a zla. Ze vzpomínek na jižní Francii vzniklo úsměvné a mravoučné vyprávění pod názvem Franchardský poklad a zkušenosti z pobytu v oblasti Jižních moří byly podkladem pro napínavou realistickou povídku Falesánské pobřeží. (Založil/a: Elisa.Day)

dollyk
  10. 9. 2016, 16:48
Hon na superpadoucha. Ve své době jistě strhující dílo, ale nostalgii dáme stranou a musíme si přiznat, že svého mistra překonala spousta žáků. Dnes je to snad tak pro otrlejší děti, kteří si po Ostrovu pokladů chtějí udržet kontinuitu se spisovatelem. A jestli je to k lepší detektivní literatuře přivede, pak Stevenson splnil svůj dnešní účel.
Kristýna de Brno
  13. 7. 2016, 21:16
Od Stevensona jsem zatím četla jen vynikajícího Jekylla&Hyda, proto jsem byla velmi zvědavá na jeho další tvorbu. Jenže ouha, ona je to jeho nejznámější povídka právem. Žádná z těch, které vyšly v této knize, není lepší. "Klub sebevrahů" má zpočátku slušně našlápnuto, poměrně rychle ale ztrácí dech, a do cíle už se sotva doplazí. Na povídkách odehrávajících se na skotském pobřeží je nejlepší mistrný popis krajiny, pokusy o napínavý příběh ale nedopadají úplně úspěšně. Příjemným překvapením byla poslední povídka, "Falesánské pobřeží", která mě skutečně dokázala udržet v napětí až do úplného konce. Škoda, že se něco podobného nepovedlo i u ostatních povídek.
knihoshit
  22. 10. 2012, 20:27
Tato kniha se skládá ze sedmi povídek.Klub sebevrahů,Pavilon na písčinách,Podivný případ dr.Jekylla a pana Hyda,Markheim,Kumpáni,Franchardský poklad,Falesánské pobřeží.
V klubu sebevrahů budeme sledovat dobrodružství a šlechetné činy prince Florizela z Bohemie.Z této knihy pro mě bylo nejpřínosnější setkáni s povídkou Dr.Jekylla a pana Hyda.