Madame Okta

Albatros - 2005
ISBN: 80-00-01773-3

Albatros (2005) 80-00-01773-3 199
Albatros (2002)

První kniha série Příběhy Darrena Shana.

Spolužáci Darren a Steve si navzdory varování svého učitele nenechají ujít neobvyklé představení v utajovaném Cirku Monstruoso, o kterém si přečetli na nalezeném letáku. Oba chlapci jsou představením uchváceni - Darren cvičenou pavoučicí, Steve jejím cvičitelem Crepsleym, který mu připomíná upíra z jedné knížky. Ve 33 kapitolách, do nichž Darren své vyprávění vtěsnal, stíhá jako v horečnatém snu jedna noční můra druhou a oba kamarádi se ocitnou v ohrožení života.

Svižný hororový příběh koncipovaný seriálově a pohrávající si navíc s mystifikací: Darren Shan je totiž jeho hrdinou-vypravěčem i autorem v jedné osobě.
Třebaže příběh je uzavřen, po jedinečném úspěchu na evropském trhu se utajený autor rozhodl v Darrenových dobrodružstvích pokračovat.

Pro čtenáře od 12 let. (Založil/a: Metalyza)

Shax
  28. 10. 2011, 23:37
Jo, tak Darren Shan je přesně můj vkus v literatuře. Trošku morbidní, nemálo temné a to mě baví! Ještě, že má dost pokračování...
Alibero
  10. 6. 2012, 12:59
Četla jsem pár prvních dílu, ale když jsem zjistila že tato serie má asi 12 dílů, nějak se mi nechtělo číst další. U Pravé krve , která má tež přes deset dílu je to pro mě utrpení číst. Ikdyž si říkám, že se k Darrenovi snad někdy vrátím a dočtu celou serii. Každopadně tento první díl mě chytl hned, hrozně se mi líbilo to Panoptikum hrůzy a jiné zpracování upíra. Viděla jsem i film - Upírův pomocník, ten mě však sklamal. :/
Fešná Bleška
  29. 8. 2014, 12:48
Sci-fi/Fantasy pro děti, které není k zahození. Upíři jsou dneska ve velké módě,a tak tu máme jejich další verzi, která však má i velice povedené pokračování...
Esther Darnett
  30. 11. 2013, 10:50
Neskutečné čtyři trilogie. Jsou to jedny z těch knih co odložíte jen proto, abyste je neměli dočteny příliš rychle a pořád vám ještě dost stran zbývalo.
Jokolo
  17. 9. 2013, 21:02
Lepší kniha o upírech není. Ani Drákula ne. Mimo dokonale vytvořený svět (rozvedený až v pozdějších knihách ságy - přečtěte je!) jsou tu velmi vtipné scény, krásně archetypální charaktery, které chytnou ale hlavně je to nesmírně poutavě napsané, a to tak že ku..vsky. Bylo mi dvanáct a třičtvrtě, když jsem vzal první knížku do ruky a bylo mi dvanáct a třičtvrtě, když jsem dočetl knihu osmou. Tak poutavé to bylo,
Manon
  16. 12. 2013, 11:45
První díl se mi až tak moc nelíbil, začne se to rozjíždět až později ale celá série je fakt skvěláá.
ronynka
  16. 10. 2011, 11:44
Knizku jsem cetla i nekolikrat za den a to kvuli tomu, ze jsem jeste nemela druhej dil. Super knizka!
stepuli
  1. 10. 2016, 11:13
Tak tahle série mě dost ovlivnila. Na první díl jsem narazila v knihkupectví a zaujal mě svou děsivou obálkou. Po přečtení prvních pár stránek už jsem se nemohla odtrhnout a netrpělivě jsem vyhlížela každý další díl.
hladass
  14. 12. 2015, 9:23
Přiznám se, že mě první díl příliš nezaujal, je to čistě oddechové čtení, které zaplní krátké, volné chvilky... Chápu, že příběh vypráví mladý chlapec a dle toho musí být upraven i styl vyprávění, ale to je přesně to, co mně úplně nesedlo... Ale protože první kniha vyvolala několik nezodpovězených otázek a dle recenzí jsou následující díly lepší, dám ještě dvěma dílům šanci a uvidím...
Svatoslav.Svatomír
  3. 3. 2011, 11:05
Pro začátek si musíme ujasnit jednu věc a tou je identita hlavního hrdiny a spisovatele. Zda se jedná o jednu a tutéž osobu nemohu jedoznačně odpovědět. Sám autor ohledně pravdy mlčí a raději dále mlží. Inu, tak se pozná správný mystifikátor. Darren Shan má na svém kontě spoustu úspěšných, leč nevýrazných zářezů. Několik televizních scénářů, povídek, komiksových stripů. Ovšem jeho největším úspěchem se stala mnohadílná fiktivní autobiografická sága líčící „vlastní zkušenosti“ ze světa nemrtvých.

Příběh je na své startovní pozici prostý, o to více se Darren vyřádil na atmosféře a nezapomenutelných charakterech. Nerozlučným přátelům Darrenovi a Stevovi se jednoho dne dostane do rukou tajuplná zlatá vstupenka (opravdu se nejedná o zlatý tiket Willyho Wonky) do Circo Mostruoso, což je magické obludárium v cirkusovém balení. Kdyby tak tušili, že příchodem do cirkusu převrátí své životy vzhůru nohama, jistě by si návštěvu obludária rozmysleli. Vrcholným číslem celého představení je děsivý upír pan Hroozley se svou cvičenou pavoučičí Madame Oktou. Při odchodu z cirkusu se Darrenovi honí hlavou jediná myšlenka, dostat záhadného tvora za každou cenu.

Autor umně spletá dějové linie od první stránek. Některé uzavře úplně, jiným ponechává otevřená vrátka pro další pokračování. Čím je vlastně Madame Okta tak vyjímečná? Ač to bude znít bláznivě, vším. Nezapomenutelná depresivní atmosféra, gradující až do samotného pekla, nenechá čtenáře chvíli na pokoji. Uvěřitelné charaktery postav, se kterými se po pár stránkách dokonale ztotožníte a zapomenete, že jsou jenom na papíře. Totéž platí o prostředí. Přidejme kousavé sarkastické dialogy jako ze života, poetiku režiséra Tima Burtona a kouzelně děsivý svět, jehož součástí by si přál být každý.

Shrnuto podtrženo: Madame Okta vypadá na první pohled jako pouhé počteníčko pro mladé a nebojácné. Opak je pravdou. V příběhu nalezneme spoustu palčivých otázek ze života, ve kterých se najdou i otrlejší čtenáři. Bravo Darrene! A to jsme teprve na začátku, ještě nás čeká dlouhá cesta. Doufám, že bude stejně vydatná, jako první nášup. (Má recenze pro sarden.cz)
teddy
  29. 11. 2013, 10:44
Tak já zvládl jen první díl a nijak zvlášť mě nenadchl. Na konci byl jakýsi úryvek z pokračování a ten mi připadal takové klišé, že jsem celou sérii zavrhl. Pokud má někdo vztah ke čtení o nemrtvých, doporučím raději ságu vznešených mrtvých, než tohle.
Možná nejsem cílená věková skupina (je mi 32). Každopádně jednu hvězdu dávám za nápad s panoptikem a druhou za to, že jsem knížku byť se sebezapřením dočetl.
Janicza
  16. 8. 2011, 20:11
Číst Darrena Shana jsem začala asi vážně ve 12 nebo ve 13, a to na doporučení! Na skvělé doporučení. Je to oficiálně první kniha s upíří tématikou, kterou jsem kdy četla, a na tohle téma nedám dopustit! Nic mě teď netěší víc jako fakt, že s Darrenem proběhlo mé "upíří poprvé". Darren je svým dějem zatím jedinečný a Madame Okta je jako první díl skvělá, protože podle prvního dílu se všichni rozhodujeme, jestli budeme číst dál, nebo se na knihu (popř.ságu) budeme snažit co nejrychleji zapomenout.
MichalaT.
  22. 11. 2016, 22:31
Miluju knizky o upirech a tohle je docela dobrej rozjezd, precteno jsem mela za jeden den. Doufam ze dalsi dily budou jen lepsi a lepsi
Káťa Nykodýmová
  26. 11. 2014, 18:03
Obsahuje spoiler spoiler Nechápala jsem Darrena, nechápala jsem jak může někdo udělat tak moc hloupostí a na druhou stranu mi ho bylo i líto. Děj super, určitě se chystám číst dál.
Viera.Letté
  3. 12. 2011, 22:08
Celá sága je pro mě navždy jediný správný obraz toho jaký je "skutečný" upír..kdykoliv čtu nebo se dívám na něco o upírech a jsou tam upíři vykreslení jinak než v těchto knihách (jiné schopnosti, jiná povaha) první co mě hned napadne je : ,,ale tak to přece není .. " :D navždy "inlove" ♥
Phoebe_Esteban
  18. 7. 2011, 13:24
První část dlouhé série, která nám důstojně otevírá celý příběh. Můřeme z ní odejít se smíšenými pocity, vetšinou ale ve čtenáři zanechá nezodpovězené otázky a chuť číst dál. A tuto pozornost si kniha zajisté zaslouží.