Originální název: Vägen till Jerusalem

Argo - 2010
ISBN: 978-80-257-0310-6

Argo (2010) 978-80-257-0310-6 328
Mladá fronta (2001) 80-204-0902-5 356

Román švédského autora Jana Guilloua je prvním dílem velkolepé historické trilogie z doby křižáckých tažení, který okamžitě dosáhl neobyčejného úspěchu ve Švédsku i v zahraničí. V roce 2007 byla trilogie zfilmována pod názvem Arn. Roku 1150 se ve dvorci Arnäs na břehu západogötlandského jezera Vänern narodí Arn Magnusson. Je synem Sigrid a Magnuse, kteří oba pocházejí ze starobylých rodin mocných pánů a jsou spřízněni s norskými i švédskými královskými rody. Arnovi je teprve několik let, když se stane svědkem popravy otroka. Modlí se k Bohu, aby ho v budoucnosti takového pohledu ušetřil. Bůh mu však neodpoví. Je již rozhodnuto, že žádný muž narozený v zemi Sveů a Götů neuvidí tolik krutých výjevů jako právě Arn. (Založil/a: y0p)

janeicka
  24. 10. 2013, 21:43
Ke knize jsem se dostala náhodou díky filmovému zpracování a rozhodně jsem nelitovala. Sice rozjezd trochu pomalejší (víc se rozhodně těším na boje ve Svaté zemi ve druhém díle), ale je zde hodně pečlivě vykreslena tehdejší severská společnost, stále ještě trochu barbarská ve svém chování, a do toho přicházejí první cisterciáčtí mniši a zakládají zde své kláštery. Autor perfektně vystihl středověkou prvotní křesťanskou zbožnost, ke které patřila víra v zázraky a v boží moc, což možná současní čtenáři nepochopí, ale já si všeho vysoce cením a jdu si do knihovny pro další díl :-)
Reza1512
  9. 11. 2016, 20:34
Byla to moje druhá kniha od Guilloua a rozhodně ne poslední. To, co by byla jindy poměrně nudná kniha (zas takový spád děj této knihy neměl) je díky stylu psaní tohoto autora neuvěřitelně čtivé dílo. Moc se těším na druhý díl, od kterého očekávám ještě větší spád díky blížícím se bitvám ve Svaté zemi.