Artemis Fowl

Poprvé vydáno celosvětově: 2001

Albatros - 2002
ISBN: 80-00-01039-9

Albatros (2002) 80-00-01039-9 234

Artemis Fowl, dvanáctiletý hrdina působí svou chytrostí jako zázračné dítě. Je bez táty, a mámou jsou problémy, ale on se tím nenechá zdeptat. Má veliký plán: učiní vše pro to, aby získal co největší bohatství. A jak jinak, když žije v Irsku, než prostřednictvím skřítků leprikónů? A jak jinak, když žije v našem, 21. století, než prostřednictvím té nejmodernější techniky?

Pro čtenáře od 11 let. (Založil/a: Metalyza)

vladislaus
  3. 12. 2011, 10:06
Jsem dospělý, ale někdy si přečtu i dětskou literaturu. Toto je ale ujetá série knih.
Hrdina je mladý gangster. Dále vystupují skřítci ovládající elektroniku a moderní technologii vůbec. Permoníci žerou, se...ou a prdí hlínu. Doufám, že to nikdo nezfilmuje.
Anael
  31. 8. 2012, 16:14
Knihu jsem četla, když mi bylo 14 let a byla jsem z ní nadšená. Musím uznat, že mé hodnocení je založené na tom, jak si to pamatuje mé čtrnáctileté já.
Moreanne
  5. 7. 2013, 22:03
Pro mládež - proč ne, určitě je to zajímavá, zábavná a čtivá kniha (i když k HP bych to zrovna nepřirovnávala). Autorovi se podařilo vymyslet docela zajímavý svět skřítků, ale mně se ta představa o skřítcích používajících nejmodernější technologii a biobomby prostě příčí. Stejně tak mě úplně nepřesvědčil Artemis - dvanáctiletý chladnokrevně uvažující zločinec. To jsem si spíš užívala pasáže s Butlerem a Klusákem (ano, "komorník" v brnění a kentaur-ajťák mi připadli uvěřitelnější a zábavnější než samotný hlavní hrdina). Další díly si přečtu, ale tento je zatím tak na 3*.
soniaf
  6. 1. 2012, 20:05
Kdysy jsem tuhle knížku měla hrozně ráda a obdivovala Artemise. Teď, po dalším přečtení s odstupem času už ji nehodnotím tak dobře. V textu si člověk všímá detailů, které nejsou možné. Například nesnáším, když se někde vyskytuje utlumení léky okamžitě po požití ústy.
Nadruhou stanu se to docela dobře čte a pro mláděž to asi není úplně špatné čtivo. Artemis je záporný hrdina, kterému prostě musíte fandit. Hodnotila bych třemi hvězdičkami, ale pro mou oblibu z dětství dávám čtyři........Jinak souhlasím s vladislavem- doufám, že tohle nikdo nezfilmuje. Dopadlo by to tragicky!!
VerenaLord
  31. 8. 2016, 18:34
Knihu jsem dostala pod stromeček a i když jsou zde moje milované irské kouzelné postavy, kniha mi přijde jako hrozná slátanina moderna a klasiky. Nemám ráda tohle montování nesmontovatelného, prostě klasika má být klasikou.
Bloodym
  2. 12. 2013, 17:46
Super kladná hlavní postava... počkat, to bude jiná knížka, protože Artemis není žádný slušňáček. Je to geniální chlapec, který se věnuje zločinu, jako jeho předkové před ním. Objeví tajnou civilizací skřetů, elfu, permoníků a jiných a pro zlato málem vyvolá válku mezi lidmi a skřítky. Přesto není zlý. Artemis je trojrozměrná postava, která si nebojí ušpinit ruce, je to osvěžující, protože hlavní hrdinové jsou tolikrát tak moc kladní, že je to únavné. Kdo má rád Harryho Pottera, by se měl seznámit i s Artemisem Fowlem...
venpazz
  29. 9. 2014, 9:22
Rozhodla jsem se si celou sérii přečíst znovu, než se pustím do posledního dílu (který má prý vyjít v listopadu 2014). Uznávám, že už jsem z Artemise asi tak trochu vyrostla, ale přesto pro mě neztrácí nic ze svého kouzla.

Až teď, když jsem starší, si naplno uvědomuju, jak úžasné ženské hrdinky umí Colfer napsat: kapitánka Myrta s klučučím sestřihem, barbínka Julie Butlerová, která by dokázala svým copem skolit asi i mamuta, šílená Opal Koboi... Díky, Eoine, za tyhle super ženské v literatuře! :)
S.monika
  28. 1. 2014, 22:49
Artemise naprosto zbožňuji, vždycky když čtení do školy na mě bylo příliš vyvažovala jsem to Artemisem! Myslím, že tato serie je krásný ukazkový příklad pro dětskou fantasy, kterou může číst každá věková kategorie.
domingo
  9. 3. 2010, 0:59
Tak trochu promakanější Harry Potter, část první. (3/5)
analphabet
  5. 1. 2014, 21:03
Pro mladé teenagery skvělé fantasy. Pamatuji si, jak jsem byl fascinovaný Artemisovou inteligencí. Ale teď po cca 10 letech jsem to neměl číst znova.
Desmond
  13. 1. 2014, 16:21
K této sérii jsem se asi dostal až moc pozdě. Artemis mě vůbec neoslovil, jako hlavní hrdina mi vůbec nebyl sympatický. Více se mi líbila Myrta. Zkusím tomu ale dát ještě jednu šanci.
nana
  22. 10. 2011, 18:36
Doufala jsem, že Artemisův svět bude něco jako svět Harryho Pottera, možná jsem do něho neměla vkládat takové naděje.. jako příběh je to docela hezký, vtipný a chytlavý, ale zdaleka prostě ne tak dobrý (a dle mého ani tak propracovaný) jako ten Harryho.. ach jo! já si chci vymazat paměť a přečíst si Harryho znovu!
Manon
  14. 12. 2013, 20:56
Je to trochu divný, ale jako 10ti leté se mi to moc líbilo a knížky jsem fakt žrala, myslím, že do nich někdy ještě nakouknu.
Zlatokrt
  5. 1. 2013, 22:25
Na tuto knihu nahlížím podobně jako ostatní - čím jsem starší, tím jsem kritičtější. Na druhou stranu, rozhodně jde o lepší průměr v literatuře pro děti s originálním nápadem.
majkee
  30. 10. 2012, 13:58
Z dětského pohledu velmi zajímavé dobrodružství malého kluka, na druhou stranu pokud to zhodnotím ze svého pohledu, tak zjistím, že je to normální blábol.
LadyEsik
  24. 4. 2011, 10:02
Artemis Fowl jsou geniální knihy. Celkově šest. Mám je všechny doma a to si knihy nekupuju :) Je to o geniálním chlapci, kterému je teprve dvanáct let. V první knize je to neřád, co myslí jen na peníze, převzal totiž firmu po zmizelém otci a nechtěl pošpinit jméno Fowlů, kteří se pohybují v ilegální zóně. Je velice bohatý a tak si může dovolit téměř vše.
Odehrává se to v našem světě, vše vypadá realisticky, žádné fantasy, spíš sci-fi. Do ruk se mu totiž dostane kniha s tajemným písmem, kniha skřítků. A co mají skřítkové? Zlato. Ale bohužel přestřelil, když si představoval skřítky z pohádky, jsou to podzemní tvorové s geniální technologií, lidem říkají blátenící atd... je to fakt geniálně promyšleno, moc se mi to líbí, vše je jak skutečné a ty postavy, ty mě dostávají :D Sláma Hraboš, Klusák, Myrta, Artemis, Butler... nemají chybu. Hodně hlášek. A změna Artemisovy povahy během všech knih, skvělé :) Vážně doporučuji :)
Eumenida
  13. 2. 2011, 0:52
Souhlasím. Taky trochu cyničtější. A s humorem. Vtipné i napínavé, Artemis Fowl mile překvapil, i když hlavní hrdina mi připadal natolik chladný, až to bylo divné...
johny777
  21. 9. 2011, 12:12
O této knize jsem nevěděl zhola nic. Nebojím se říct, že je lepší než jednička Harryho Pottera. Je tam mnohem víc postav, které mám opravdu rád - Artemis,Butler,Myrta,Sláma, kentaur a nepříčetný Břízný. Naprosto vynikající fantaskní příběh, od kterého neodtrhnete oči, pokud se do něj začtete.
Ještěrka Mollitiam
  25. 10. 2016, 20:42
Zaujal mne úvodní popis Artemise, tak jsem si řekla, že to zkusím. Koneckonců dvanáctiletý génius může být dobrá postava. Víly, elfové, trollové v dnešním světě... To není moc originální, ale dá se pořád ještě docela dobře zpracovat.
Ovšem tato kniha je spíš ukázkou toho, jak se dá něco pěkně zpackat. Působilo to na mě hrozně absurdně. Svět pod zemí, kde žili elfové aspol. byl popisován tak, že to ve mě vyvolávalo dojem, jako kdyby si autor myslel, zr jsem teprve začala chodit do školky. Ano je to asi pro děti prvního stupně, ale vůbec bych se nedivila, kdyby ji po několika stranách zase hezky zavřeli a vrátili ji do regálu.
Vůbec mě to nenadchlo a je to jedna z velmi malá knih, které jsem raději ani nedočetla.
AnickaMa
  1. 9. 2015, 14:02
Jako dítě jsem snila o tom, že budu jako Artemis... Chyběly mi k tomu jenom jeho peníze a osobní sluha.. :-) Jako dospělá se přiznávám, že po knížkách s Artemisem stejně čas od času sáhnu a... Zase mi chybí ty peníze a osobní sluha... Zfilmovat tyhle knížky by byla škoda, stejně by to nejspíš nenaplnilo moje dětské představy a zklamalo na plné čáře...
Latrollka
  8. 11. 2016, 4:16
K této knize jsem přistupovala trošku s despektem, jelikož jsem si na ni přečetla značné množství kritik, hlavně o propojení kouzelného světa pro děti s moderními technologiemi a podobně, ale popravdě? Po malinko nudnějším začátku mě kniha vtáhla do děje a u některých pasáží jsem se opravdu musela smát. Krásná oddechová knížka a ačkoliv je primárně určená dětem, tak i "dospělák" se nad ní pobaví.
Montmoranci
  8. 6. 2013, 4:30
Četla jsem když mi bylo asi 14 a moc se mi to tenkrát líbilo, nedávno jsem na Artemise zase narazila, ale už to nebylo ono nicméně tenkrát jsem to milovala . . . A vždycky mě bavilo luštit ten tajný nápis pod textem ;-)
Laexa
  30. 8. 2012, 17:20
První kniha rozhodně stojí za to, doporučuji pro děcka, které začínají s fantasy. Starším čtenářům už budou vadit určité drobnosti a něco co není dotažené. Vždycky jsem se hodně nasmála, kombinace reálného světa, Artemisovy geniality, zločinu, bohatství a vymyšleného technického světa skřítků hluboko v podzemí je kouzelná.
luckidd
  14. 1. 2011, 11:58
Artemis Fowl je kniha mého srdce! Eoin Colfer je geniální v puzzlových situacích a charakterech postav. Sérii jsem začal číst ve stejném věku v jakém byl sám Artemis a vyrůstám s ním dodnes. Geniální :-D 100%