Originální název: Sold: Story of Modern-day Slavery

Ikar - 2009
ISBN: 978-80-249-1250-9

Ikar (2009) 978-80-249-1250-9 190
Knižní klub (1995) 80-7176-222-9 192

Jednoho dne otec Zaně a Nádije, které se narodily a vyrostly v Anglii, oznámil, že pojedou na prázdniny do Jemenu, země svých předků, kde zažijí báječná dobrodružství. Sliboval jim, že budou navštěvovat nádherné pláže, jezdit na koních bez sedla a závodit na velbloudech. Dívky ani v nejmenším netušily pravý účel údajného prázdninového výletu. Teprve na místě zjistily, že je otec v podstatě prodal do otroctví. Ve věku čtrnácti a patnácti let byly provdány za chlapce z jemenských kmenových vesnic, kde dosud panuje středověk, kde ženy nemají žádná práva a jsou vydány na milost a nemilost mužům rodiny, kteří zde ztělesňují zákon. Cizinci, kteří se odváží do hor a kladou všetečné otázky, prostě zmizí. Obě dívky byly zavlečeny do zapadlé horské osady, znásilněny, oblečeny do tradičních arabských oděvů a musely otročit rodině. Jejich matce trvalo šest let, než dcery ukryté hluboko v horách vůbec objevila, a další dva roky, než se jí podařilo najít způsob, jak Zanu dostat ze země. Během té nekonečně dlouhé doby se dívky nikdy nevzdaly naděje a nikdy nepřestaly bojovat. Tím, že Zana z Jemenu unikla, však vyhrála jen polovinu bitvy. Její mladší sestra Nádija takové štěstí neměla a je dosud stále zajatkyní v Mokbanských horách. (Založil/a: Renyem)

Zana Muhsen Zana Muhsen
*??.??.1965

Andrew Crofts Andrew Crofts
*1953

jana80
  19. 1. 2012, 20:56
Ohromující příběh,který přibližuje východní kultury a tamější způsoby chování obvyklé ve společnosti. Při čtění této knihy jsem si uvědomila jak jsem ráda za to, v jaké zemi a kultuře žiju.
1307_A_0507
  30. 4. 2013, 15:41
je to jedna z mnoha knih, které se (naštěstí) píšou podle skutečných životních příběhů o tom, jak se zachází s dětmi a ženami ve východním světě. Proč se tohle vlastně nikdy nemůže stát chlapovi?
felisr
  28. 8. 2013, 9:56
Klidně mě považujte za rasistku, ale knihy jako je tato nebo Bez dcerky neodejdu, bych dala povinně (a možná opakovaně) přečíst každé, která je zamilovaná do muslima.
princezna89
  30. 5. 2012, 14:18
knížka byla úžasná, i když příběh velice smutný..zase trochu jiný příběh s touto problematikou, kdy si dívky nemohly vybrat, ale proti své vůli byly provdané do východní kultury
Lenka444
  7. 8. 2011, 13:44
pro mne jedno z největších životních dramat co jsem kdy četla, dvě dívky se octnou v horách v primitivním prostředí úplně bez prostředků a bez možnosti se odtamtud dostat, starší dívce se nakonec podařilo uprchnout, ale za hodně vysokou cenu
Renyem
  22. 7. 2010, 0:08
Přečteno jedním dechem. Doporučuji.