Římské impérium

Římské impérium

Podtitul: Vrchol a proměny antické civilizace

Originální název: Římské impérium

Svoboda - Libertas (NS Svoboda) - 1994
ISBN: 80-205-0391-9

Svoboda - Libertas (NS Svoboda) (1994) 80-205-0391-9 236

Spisovatelovým cílem této monografie je vzbudit zájem u čtenářů o prohloubené poznatky Římského impéria, přiblížit jim v čem spočívala velikost římského impéria a jaké místo mu patří v dějinách. Chce antickou civilizaci ukázat takovou, jakou ve skutečnosti byla. K informacím, které nám podává, přistupuje nezaujatě, a tím nám dovoluje udělat si vlastní náhled.
Dílo je rozvrhnuto do dvou, respektive do čtyř částí. První je úvod Od města k světové říši. Druhá část knihy nese název Rané císařství – Principát, tento úsek se skládá z devíti kratších kapitol a zabývá se dobou od principátu až po období krize římské říše. Další část s názvem Pozdní císařství – Dominát, tvoří pět kapitol. Zde se autor důkladněji zmiňuje o křesťanství, je mu věnována celá jedna kapitola (Nová víra a státní moc). Poslední část knihy neboli závěr se jmenuje Proměny antického světa. Informace jsou řazeny chronologicky a mají promyšlenou strukturu.
Jan Burian si zde klade otázku, jaká je hlavní příčina velikosti impéria. (Založil/a: Pucimka)