Dirigent zákulisí

Poprvé vydáno celosvětově: 1966

Naše vojsko - 1966
ISBN: A-23-61486

Naše vojsko (1966) A-23-61486 206

Námětem tohoto díla je ofensivní zpravodajství, kterému se běžně říká - podle zorného úhlu - buď špionáž nebo rozvědka. Je tedy načisto slohové, řekneme-li o této pozoruhodné knize, že má dvojité dno a že pod očima čtenáře vystupuje mezi tištěnými řádky varovný text, vepsaný neviditelným inkoustem. Od četných jiných publikaci své kategorie se „Dirigent zákulisí“ G. Gutha a O. Müllera liší, ke svému prospěchu, mnoha vidy. Dílo je realistické. Nenutí čtenáře, ale umožňuje mu shlédnout to „druhé dno“, to zákulisí, tu pavučinu, do níž „dirigent“ zaplétá své oběti. Zvláště upoutá klidné, až chladné vylíčení tragického případu známého a nadaného českého televizního komentátora. Bez jediného siláckého slova je popsán osud člověka, jenž zpočátku „jen“ zakolísal, ale zanedlouho se ocitl v soukolí nepřátelské rozvědky, jež ho rozdrtilo. (Založil/a: Onoff)