Sukně z listí

Originální název: A Fringe of Leaves

Odeon - 1986

Odeon (1986) 342
Odeon (1983)

V příběhu situovaném do druhé čtvrtiny 19. století a rozvíjejícím autentické motivy trosečnických tragédií a dobrodružství sleduje autor dramatický zápas o přežití v zákeřném oceánu i v drastických podmínkách divošského kočování a zároveň jím ověřuje zděděné a zvolené hodnoty svých postav, ba sám smysl jejich rozporuplné existence. Sebevědomí viktoriánské Anglie je zde konfrontováno s nepřiznávanými hlubinami koloniální říše, s pravěkým životním způsobem australských domorodců a s brutalitou trestaneckých táborů, které se staly základnami pro osídlování Austrálie (Založil/a: xjane)

Patrick White Patrick White
*28.05.1912 - †30.09.1990

horovska
  26. 1. 2011, 14:19
Velmi zajímavé téma knihy, inspirované skutečnou událostí. Bohužel, horší už je čtivost. Autor se hodně zabývá vnitřním světem hlavní postavy, ale činí to poněkud nepřehlednou formou. Chování Ellen mi tedy ve většině případů zůstalo nepochopitelné, stejně jako společenské dialogy. Otázka je, zda není na vině špatný překlad.
Do dvou třetin knihy se stále nic neděje, až se divím, že jsem čtení tohoto díla neopustila. Konec už má celkem spád. Není to rozhodně plytká dobrodružná kniha, má co říci, otázka je, zda se v záplavě složitých psychologických uzlů čtenář zcela neztratí...