Co mají vědět ženy, aby byly milovány

Co mají vědět ženy, aby byly milovány Originální název: Co mají vědět ženy, aby byly milovány

Euromedia Group - 2000
ISBN: 80-242-0278-6

Euromedia Group (2000) 80-242-0278-6 205

Láska a vztahy mezi dvěma lidmi vůbec jsou často záležitostí křehkou a zranitelnou. Na druhé straně však působí i jako nezměrná síla a most k překonání těžkostí vnitřních i vnějších. V povídkách Eduarda P. Martina na sebe láska bere řadu překvapivých, ba fantastických podob - už proto, že jde o texty, které patří do světa literatury science fiction. Ale zklamán by byl ten, kdo by očekával klasické atributy tohoto žánru, neboť prvky sci-fi slouží autorovi jen jako kulisy, jako prostředek k příběhům a sdělením, jež jsou paralelami našich situací a životů.
Je přirozené, že lidé v této knize už dávno obývají množství galaxií, pohybují se po celém vesmíru, nicméně stále jim zůstávají všední starosti, opakovaně řeší malé či větší problémy, neustále jsou konfrontováni v prvé řadě se sebou samými. Jejich světy se sice dají označit za velmi civilizované, co to však znamená ve skutečnosti, v každodenním životě? V titulní povídce se tedy hrdinka pokouší rozvést stejně tak snadno, jak se předtím vdala, zjišťuje však, že osud s ní hraje trochu jinou hru. Nesmírně zbohatne vynálezce, který vymyslí amorin, "lék na lásku" - jaké je jeho překvapení, když později zjistí, že láskou doslova znudění lidé už o pilulky nestojí. Filolog objeví malý národ, jehož příslušníci mezi sebou na první pohled "nemluví"; začne s nimi komunikovat až poté, co zjistí, že hovoří opravdu beze slov - skrze cit a lásku ke druhému. V povídce Židle dojde ke zkratu systému: hrdina se sice chce oženit se svou snoubenkou, úřad ho však ožení se židlí a odmítá ho rozvést - nic nepomůže, nic neotřese kybernetickou nadvládou, byrokracie je zkrátka nesmrtelná... Povídky jsou jednou humorné, jindy dramatické či tragikomické, každopádně však přitažlivé a čtivé. Takže: co mají vědět ženy, aby byly milovány?

Povídky:
Židle
Co mají vědět ženy, aby byly milovány
Cirkus
Běh přes překážky
Ten pod postelí
Kybernetický Romeo
Byl jsem Amorem
Nevěsta z Jupiteru (příběh zklamané dívky)
Velikonoční robot
Kopaná
Zkrat
Moje dvě manželky (monolog bigamisty)
Vymýšlení
Historie hvězdy (příběh slavného dějepisce)
Sanatorium Felix
Postilión lásky (příběh listonoše pro milostnou korespondenci)
Pád
Pohádka
Vánoční vyprávění
Oni (příběh filologa) (Založil/a: zdero)