Originální název: Jonathan Strange and Mr. Norrell

ISBN: 978-80-7390-283-4

Omega (2015) 978-80-7390-283-4 968
Alman (2010) 978-80-86766-28-7 703
Alman (2007) 978-80-86766-25-6 704

Před mnoha staletími, dokud ještě magie v Anglii vzkvétala, byl největším mágem Král Havran. Tento člověk vychovaný na elfím dvoře se stal otcem anglické magie: v jeho pojetí se v ní snoubila elfí moudrost a lidský rozum. Na počátku devatenáctého století z něj však nezbývá o moc víc než legenda a Anglie se svým šíleným králem a šviháckými básníky na praktickou magii nevěří.
Pak se ale v Hurtfewském opatství objeví samotářský pan Norrell a nechá obživnout sochy v yorské katedrále. Zpráva o návratu magie se brzy rozlétne po celé Anglii. Pan Norrell odcestuje do Londýna pomáhat vládě v boji proti Napoleonovi, nečekaně při tom narazí na nadaného mladého mága a vezme ho k sobě do učení. Jonathan Strange je okouzlující, bohatý a arogantní. Společně ohromí celou zemi svými podivuhodnými skutky.
Do jejich partnerství se však brzy vloudí rivalita. Pan Norrell se nikdy nezbavil svého tajnůstkářství a Jonathana Strange zase přitahuje ta nejdivočejší a nejnebezpečnější magie. Uhranula mu tajemná postava Krále Havrana a riskantními experimenty s dávno zapomenutou magií ohrozí nejen partnerství s Norrellem, ale i všechno, co mu je drahé.

Mezinárodní bestseller. Kniha byla přeložena do více než dvaceti jazyků, získala několik prestižních literárních cen a práva na její zfilmování zakoupila společnost New Line Cinema, která se proslavila adaptací Pána prstenů. Česky vychází ve skvělém překladu Viktora Janiše. (Založil/a: Metalyza)

Susanna Clarke Susanna Clarke
*01.11.1959

vladislaus
  17. 11. 2011, 15:07
Silně nudné a nezáživné. Opravdu nechápu, že tato kniha je označována za mezinárodní bestseller. Vidím, že i některé komentáře mají shodný názor.
Magyana
  22. 10. 2015, 12:12
Tak jsem takhle jednou brousila po internetu a narazila na seriál, který vypadal hodně zajímavě. Jonathan Strange and Mr. Norrell se jmenoval. Řekla jsem si, že zkusím první díl a uvidím. Dopadlo to tak, že jsem ho sjela komplet celý - tak se mi líbil.
A ejhle, ona je to i kniha! Tu si musím přečíst.
Později se prvotní nadšení změnilo na "tu musím dočíst"," tu přece sakra dokážu dočíst" a konečně "tu musím přežít".
Dočetla jsem, přežila jsem. Bavila jsem se?
Ani ne.
Kniha je zdlouhavá, ba skoro nudná i v těch akčnějších pasážích. Rádoby tajemná atmosféra je zde plochá, uspávající.
Nicméně nemůžu autorce upřít kladné body za námět a zajímavé postavy. Bohužel z obojího by se dalo vytěžit mnohem víc.
Zany
  19. 10. 2015, 13:51
Ze Strange&Norrell jsem kdysi dělal ebook a jedině díky tomu jsem se přemohl a dočetl to, jinak se mi to taky vůbec nelíbilo ve srovnání s tou reklamou co to tenkrát mělo (plakáty v metru atd.). Nebýt té práce vložené do výroby ebooku, tak jsem to nejpozději v půlce odložil
prkali
  2. 2. 2013, 18:21
Byla bych TAK ráda, kdybych tuto knihu mohla ocenit. I jsem si ji koupila (v černém provedení), abych ji měla a abych ji měla ráda. Ale nejde to. Z každé stránky na mě jak sláma z bot čouhaly důsledky autorčiny motivace ke psaní - ona totiž začala psát, protože se nudila. A ta nuda je tam znát a je nakažlivá - já se při tom čtení nudila taky. A tvrdím, že dobré a vynikající knihy píšou jedině autoři, kteří to prostě napsat MUSÍ. Kteří mají puzení vyprávět už od dětství. Z nudy nebo touhy po slávě se dá jistě psát také, ale chybí tomu srdce. Alespoň tedy pro mě.
Jasanek
  25. 8. 2011, 15:01
Velice zajímavá kniha, která mě ale místy štvala. (např. 2 stránková poznámka pod čarou - na druhou stranu chápu, že díky tomu je příběh reálnější) Autorka nám ale nádherně vylíčila jak vypadá její magická Anglie. V době kdy jsem knihu četl jsem navštívil zámek v Bechyni a neustále jsem přemýšlel, jak by to asi projížděli kočáry, kde by se radili vojáci Bonaparteho armády, jaké kouzlo by zde asi pan Strange použil.
Moje hodnocení: 8/10
Tyet
  20. 3. 2010, 9:18
S tím pomalým rozjezdem to je pravda, první půlkou jsem se dost prokousávala, ale byla jem nakonec moc ráda, že jsem vydržela. Fantasy moc nečtu, ale tohle se opravdu vymyká, není to zjednodušující klišé.
Miss Utahraptor
  8. 9. 2011, 16:04
"Může mág zabít člověka magií?" zeptal se lord Wellington Strange. Strange se zamračil. Ta otázka se mu očividně nelíbila. "Mág by nejspíš mohl," připustil, „ale gentleman nikdy."

Měla bych jedinou malilinkatou výtku- autorka mohla psát rychleji, abych já nemusela číst tak pomalu... ;D Nechápu, jak jsem něco tak vynikajícího mohla číst tři týdny- nedostatkem času to nebude.
ribička
  12. 9. 2010, 10:50
Pan Strange a pan Norrell, jinak taky dva mágové, co se v Anglii potkali. Je to výborné. Knížka je obsáhlá, ale stránky vám budou lítat rychlostí světla, jak se od toho nebudete moci odtrhnout. Velmi povedené, výborná podzimní četba.
Gereth
  13. 12. 2010, 22:44
Po přečtení chvalozpěvů, které na toto dílo pěl Neil Gaiman, po zjištění, kolik to vyhrálo různých ocenění a jak vřele to bylo přijmuto čtenáři i kritiky jsem se rozhodl, že i já bych měl rozšířit svůj kulturní rozhled o tuto knihu. Je to psané velice příjemným stylem s lehkou nadsázkou, inteligencí a trochou ironie. Problém jsem měl ovšem s dějem. Byl jsem v půlce knihy a stále se víceméně nic nedělo. Pořád se chodilo na různé plesy a večírky, klevetilo se, probíraly se společenské normy a významné události, které potkaly toho a toho souseda. Spousta historie a poznámek pod čarou. Po několika kapitolách mě to začalo celkem silně nudit a prokousávál jsem se tím s dost velkými obtížemi. V druhé polovině ale začíná děj nabírat na obrátkách a když posléze vyvrcholí, zjistíte, že jste najednou na konci knihy. V jedné kapitole je děj všech linii rázně ukončen. To je docela k vzteku, protože jsem tu knihu tolikrát odkládal, tolikrát se k ni vracel s nechutí a když jsem v ní konečně nalezl zalíbení a hltal její obsah, najednou si v nejlepší chvíli skončí. Hodnocení je trochu oříšek, protože jazyková úroveň je absolutně bezchybná. Dlouho jsem neviděl někoho takhle kouzlit s písmenky. Naproti tomu souvislý děj aby (minimálně v první polovině) jeden pohledal. Spíše obrovské množství nezávislých kapitolek a podkapitolek propojených úzkou linkou ke globální linii. Bylo to jako jeden z těch seriálů, který vás dokáže zaujmout a u kterého litujete, že nemá žádný pořádný souvislý příběh prostupující všemi díly. // 70%
chrispe
  25. 10. 2012, 19:31
Možná to doopravdy je chvílemi zdlouhavé, ale přesto je to krásný příběh, který stojí za to si ho vychutnat. Kupodivu jsem měla radši pana Norrella a bylo mi ho vždycky líto, když mu Strange neprokazoval patřičnou úctu. :) Opravdu se nenechejte odradit tloušťkou knihy, ani pasáží, kterou budete mít problém přelouskat, ujišťuji vás, že jiné části knihy vám to vynahradí.
Ghoulman
  22. 6. 2013, 22:17
Jestliže hledáte originalitu v značně vyčpělém fantasy žánru, kde se většina autorů zasekne při "vymýšlení" světa na Pánu prstenů, popřípadě na Conanovi, zkuste tohle. Je to originální, inteligentní, promyšlené a filosofující dílo, které se možná nečte tak lehce jako Stmívání, ale zato je obsahově neuvěřitelně komplexní...
eliza
  1. 1. 2014, 22:04
Zajímavé čtení. Souhlasím s tím, že některé pasáže byly zdlouhavé a někdy jsem se musela vracet, abych pochopila některé souvislosti, ale přesto jsem se od příběhu, který se pravda začíná rýsovat až někdy v půlce dost objemné knihy, nemohla odtrhnout. Rozhodně kniha, která v žánru fantasy jde zcela vlastní cestou a neparafrázuje Tolkiena, jako mnoho jiných.
dvormart
  22. 9. 2012, 13:46
Neskutečně neskutečná kniha jak jen může být. Je velká, je krásně tlustá a vy se na ni těšíte.... otevřete ji čtete a nestačíte se divit.
cubajz
  3. 6. 2016, 10:53
Hehe, ačkoliv se kniha může zdát zdlouhavá, nudná a nezáživná, opak je pravdou... Je pěkně vykalkulovaná a drobnými berličkami (ve formě všudypřítomných poznámek pod čarou) pomalu splétá dohromady nitky atmosféry a stupňuje příběh. Už dlouho jsem nečetl takto propracovanou a do detailu promyšlenou knihu. A to, že je napsaná trochu v tajnůstkářském stylu jen dokresluje atmosféru vyšší anglické společnosti - o určitých věcech gentleman prostě nemluví:)
magnas
  19. 3. 2010, 22:37
Konečně skutečná fantasy o studiu magie. Žádné šaškování s hůlkou, ale seriózní vědecký přístup, jak to má být. Pánové Norrell i Strange jsou praví angličtí gentlemani jak si je pamatujeme například z knih Julesa Vernea, magii používají daleko chytřeji než 99% jiných slavných mágů a jako správné Angličany je o klid nepřipraví ani nadpřirozeno. Knížka má možná trochu pomalejší rozjezd, ale kdo jednou nastoupí, ten se veze až do konce. Množství postav je úctyhodné, ale není problém se v nich orientovat a hlavně mají každá své motivy, klady i zápory, to se ve fantasy též moc často nevidí. Rozhodně je to knížka, kterou stojí zato přečíst.
Janiska
  27. 12. 2015, 17:58
Knihu jsem musela odlozit. Nedokazala jsem myslenky udrzet u deje a neustale jsem si uvedomovala, ze se nesoustredim na dej, ale zaobiram se necim jinym...
Pindule
  1. 10. 2013, 8:09
Není to kniha, která by se dala číst jedním dechem, musela jsem ji často odkládat ... každopádně zajímavý příběh, ale někdy zbytečně dlouhé a nudné pasáže.
haluma
  7. 2. 2010, 19:05
Tak nějak mě to vůbec nebavilo a v půlce jsem to odložil. Snad někdy najdu odvahu a čas to dočíst.
robin.salomon
  28. 10. 2015, 14:21
Přiznám se, že mívám ve zvyku knihy dočíst, je v tom jistá úcta k psanému slovu a knize jako takové, ale tato kniha je příliš; zařadil jsem ji vedle kaprálova manifestu.
Zvejka
  10. 3. 2010, 18:29
Knihu jsem od první stránky nemohla odložit a naprosto jsem jí hltala. Výborná.
PetraR.
  26. 6. 2016, 13:12
Po sto stránkách ničeho jsem to vzdala a knihu odložila...A silně pochybuju o tom, že se k ní někdy vrátím...
MRTY
  5. 1. 2016, 15:25
Velmi mě oslovilo nekonvenční pojetí magie a její zasazení do nekonvenčního prostředí. Kniha se mi líbila a nechápu proč tolik lidí kritizuje její zdlouhavost, já se bavil od začátku do konce.
Ariana
  6. 12. 2015, 14:55
Našla jsem dobré využití této knihy a to takové, že pokud se mi nechce spát, tak toto dílo jednoznačně zabere.
B.
  13. 8. 2014, 3:58
Hmotný důkaz, že knihy stejně jako víno zrají časem, a že se i fantasy literatura může řadit mezi literaturu inteligentní. Jonathan Strange a pan Norrel není pouhou knihou, nýbrž impulzem, jenž vás přiměje pohlížet na Napoleonské období a pohanské tradice s mnohem větším respektem a zaujetím.

"Upon my word, there is nothing in the world so easy to explain as failure — it is, after all, what everybody does all the time."
lucie.live.17
  1. 9. 2012, 0:41
Naprosto souhlasim s CZPoseidon i s kajinaa... Děs běs... přečetla sem asi 120 stran s nadějí že třeba se nakonec něco i stane... ale pak sem to vzdala.. jako jednu z mála knížek co jsem nedočetlaa... jediné co si z "děje" pamatuji a co mě alespoň tak ironicky pobavilo byla pasáž kdy skupinka lidí sedí v obýváku a popíjí čaj... načež další věta žačíná ,,A v tomto velice napínavém okamžiku...." to sem myslela že už si ze mě utahujou :D
CZPoseidon
  12. 7. 2012, 6:21
Zatîm jediná kniha, která mě svojí nudou doháněla k šílenství. Popis, popis, a děj nikde :(. Třeba až se budu totálně nudit knihu dočtu a hodnocení přepíšu.
kajinaa
  18. 3. 2012, 10:14
Knížka je nesmírně nudná. Četla jsem ji hooodně dlouho a se sebezapřením v naději, že nastane zvrat, který konečně ukáže, proč tolik chvalozpěvů. Děj na 150 stránek rozložen na neuvěřitelných 700 zdlouhavých a rádoby poeticky výpravných stranách. Nevermore!!
Štěchýto
  2. 7. 2010, 16:48
Harry Potter pro dospělé. Dokonalé. I přes délku chcete více. Tato kniha mi vydrřela poměrně dlouho a našel jsem v ní snad vše co se v dobrých knihách dá najít. I když přiznávám, že se musíte trochu začíst.
Alexios
  7. 4. 2010, 15:47
Neuvěřitelná kniha. Pokaždé jsem byl na další straně překvapen, co se to děje. Zvláště si cením vkutku originálního pojetí elfů. Konec jsem prostě spolykal.
Rithis
  17. 11. 2009, 9:46
Velice zajímavá kniha, která se vymyká klasické fantasy. Celá kniha se nese v duchu viktoriánské Anglie, ve kterých se děj odehrává. Mág zde není nějaká postarší dědula v červeném plášti se špičatým kloboukem, které sesílá kulové blesky na všechny strany, či dobrodruh jdoucí porazit zlo světa, ale důstojný distinguovaný anglický gentleman, který se snaží magii dostat do normálního života.