Originální název: Advent

Československý spisovatel (1988)
Odeon (1979) 222
Československý spisovatel (1975)
Družstevní práce (1949) 211

Příběh chudého děvčete Františky, která se po tragické smrti svého milého stává svobodnou matkou. Kvůli Metodkovi se vdává za sedláka Juru Podešvu, brzy však poznává, že tato její mateřská oběť neměla žádný smysl. (Založil/a: simi.sweet)

Jarmila Glazarová Jarmila Glazarová
*07.09.1901 - †20.02.1977

Potulný mnich
  7. 11. 2014, 18:32
U téhle knihy, když se mi dostala do rukou, jsem se rozhodoval, jestli ji vůbec budu číst. Neudělal jsem tu chybu, že bych knihu opět odložil,ale vtrhl jsem do děje, jak nějaký zloděj a kradl jsem se po stránkách dál a mé vzrušení z děje a z hlavních postav dále narůstalo. Osud, jaké Glazarová připravila hlavním hrdinům nebudu samozřejmě prozrazovat, ale dostává se vám do rukou knižní skvost a já jsem byl z téhle knihy celý nadšený. 100%
Nikolaj Ivanov
  26. 12. 2013, 11:35
Velká část románu, přesněji od svatby Františky s Jurou Podešvou až do konce příběhu, jakoby vzešla z pera J.K. Šlejhara. Tolik lidské zášti, krutosti, bezohlednosti a surovosti vůči malému dítěti a jeho mamince se v příběhu nachází, že i dramatický závěr vlastně nastiňuje obrat osudu v životě Františky a jejího synka k lepšímu.

Čtenář musí s oběma protagonisty příběhu hluboce soucítit.
inhalium
  27. 4. 2013, 21:22
Mám jiný vydání, anebo se sedlák skutečně nejmenoval Sníšek?

Závěr strhující.

Na nářečí pravda těžko zvykat, ale na J.Š.Baara to nemá.
lucascus
  4. 1. 2014, 1:10
Jeden z mála románů, kde s hlavní postavou natolik souzníte a cítíte, a naopak vaše nenávist se přelévá do hlavní záporné postavy - drzé služky, která si hraje na paní domu. Nářečí mi problém naštěstí nedělalo, jsem z Beskyd. :)
Veve721
  25. 9. 2016, 21:37
Trochu déle jsem si musela zvykat na nářečí, ale děj nádherný, dojemný, i když mi přišlo, že byl Metúdek docela rozmazlený, na to v jakých poměrech žili. Ale závěr parádní.
Fridolín
  10. 5. 2015, 17:12
Kdysi jsem dostal několik beden knih. Byla mezi nimi jedna útlá kniha. Taková obyčejná s nepříliš atraktivním obalem. Vložil jsem ji tedy do bazaru a zapomněl na ní. I jsem se trochu podivil, když mi jednou v sobotu přišla objednávka. Začal jsem knihu trochu zkoumat. Přečetl jsem první dvě stránky a knihu odložil. Je to jakési zmatené, to divné nářečí, kašlu na to, pomyslel jsem si. Pak jsem si přečetl další dvě stránky, pak další a další. V neděli večer jsem knihu dočetl. Byl jsem plný dojmů, pocitů a smutku. Emoce mnou cloumaly a do noci jsem přemýšlel nad příběhem z knihy. Sílu příběhu navíc podtrhuje styl působivého vyprávění autorčina.
Monsoon
  22. 6. 2013, 21:42
Knihu jsem si nahodne vypujcila v knihovne, vubec jsem nevedela, o cem je. Nadherna kniha, kruty dej, nareci v prime reci umocnuje zazitek pri cteni. Postava Frantisky je dokonale psychologicky vykreslena, pocity matky, materska laska, beznadej, sebezapreni ve prospech ditete. Jak jsem s ni soucitila ( kdyz Metudek mel poprve sam spat na seniku, kdyz mokry v bahne sam musel shanet kravy,...) . Podle me zkusenosti kniha nejvice zasahne ty, kteri uz deti maji. Pani Glazarova se zaradila mezi me nejoblibenejsi spisovatelky.
Lenijka
  6. 8. 2011, 21:41
Souhlasím, že nářečí četbu trochu stěžuje, ale člověk si po něklika stránkách zvykne a alespoň se i přiuří:) Děj vyvolává ve čtenáři zlost k mnoha postavám a člověk prostě musí soucítit s hlavní hrdinkou. Závěr je super.
Teeereeez
  7. 6. 2011, 20:17
Děj jako takový není příliš zajímavý, ale zpracování je skvělé. Sice si musíte zvyknout na nářečí, ve kterém je většina knihy psána, ale stojí to za to. Úplně jiný styl psaní. Příběh je podán tak, že docela dost působí na emoce. Doporučuji. :-)