Rekviem za sen

Originální název: Requiem for a Dream

Maťa - 2001
ISBN: 80-86013-84-7

Maťa (2001) 80-86013-84-7 363

Příběh dvou mladých narkomanů z newyorského Bronxu a jejich přítelkyně z vyšších společenských vrstev. Kniha o tom, co to znamená být slabý ve společnosti, v níž přežívají jen silní.
Žid Harry Goldfarb, jeho dívka Marion i černošský přítel Tyrone C. Love, neschopní žít bez své denní dávky drog, nepřestávají snít o lepší budoucnosti. Noční prací se jim podaří vydělat větší finanční částku, za kterou nakoupí kvalitní heroin, a zapojí se do jeho distribuce. Za získané peníze si chtějí koupit byt, cestovat i otevřít si uměleckou kavárnu.

Paralelně se odvíjí příběh Harryho matky Sáry, osaměle žijící vdovy, překonávající smutek a prázdnotu permanentním sledováním televizních seriálů, filmů a soutěží. Sní o šťastném manželství svého syna i o vnoučatech, ale především doufá, že bude pozvána do televize a stane se hvězdou některé show. Přísná redukční dieta i léky na hubnutí a uklidnění ji však přivedou do psychiatrické léčebny.

Autor podává nepřikrášlený obraz bezútěšné existence obětí závislosti, snažících se vymanit z šedivé a ubíjející každodennosti, i jejich zmařených nadějí. (Založil/a: Nelischka)

Hubert Selby Hubert Selby
*23.07.1928 - †26.04.2004

s-reader
  28. 7. 2010, 7:50
Jsem trochu na rozpacích. Evidentně jsem knize Rekviem za sen věnoval více času, než si zaslouží, vlastně více času, něž je pro tuto knihu zdravé. Musím přiznat, že na první přečtení je Selbyho text úžasný, především díky stylu, kterým je napsán. Nutí člověka knihu hltat a žene čtenáře svinským krokem kupředu až do samotného konce. V tom spočívá kouzlo Rekviem.
Měl jsem však trochu více času a zalistoval jsem stránkami ještě jednou a tu přišly první výhrady. Selby se soustředí na postavy, které jsou determinovány prostředím, ze kterého pocházejí, ve kterém žijí a ze kterého se jim nedaří uniknout. V Rekviem se takovému typu postav vymyká Marion. Je z lepší rodiny, dostalo se jí lepšího vzdělání, cestovala po Evropě, má umělecké nadání, které může rozvíjet. Její postava však tomuto typu vůbec neodpovídá, chová se stejně, reaguje stejně, má stejný úhel pohledu jako Harry nebo Tyron, kteří z tohoto pohledu stojí o třídu níže. Postava Marion je pro Selbyho panenkou, které jen svévolně trhá ruce a nohy, k ničem jinému mu není.
Ubohost a nesmyslnost života „obyčejných lidí“, kteří mají rodinu a chodí do práce popisuje Selby v kapitole na začátku knihy. Musím uznat, že je to pár odstavců vtipně a mistrně napsaných, na malé ploše vystihující absurditu života obrovské masy lidstva. Ale tahle myšlenka je jako východisko ke světu feťáků poněkud slabá. Dobrá, uznávám, že Selby nechtěl hledat příčiny, popisuje pouze důsledky.
Nejlépe vykreslená je postava Sáry, útoky televizních reklam, reality show a telenovel jsou v Selbyho podání hmatatelné a uvěřitelné, již nějakou dobu žijeme ve světě, který na nás útočí stejnými zbraněmi. Právě to, jak zdařilá je postava Sáry ještě více zdůrazňuje, jak málo života je v Marion, Harrym a Tyronovi a přece právě ti by měli být, vzhledem k proklamovaným zkušenostem Selbyho s drogovou scénou, vykresleni tak, že je při četbě vnímáme jako kus své osobnosti. A tady se dostávám ke svým drobným pochybnostem:
Scéna, ve které Tony rozstřílí televizi je žalostná. Selby v životě neviděl umírající televizi, popisuje to jako obraz z béčkových horrorů. Prostě to někde v kině viděl a pěkně popsal tu pitomou vizi filmařů – jiskřící přívod, jiskry sem, jiskry tam.
Popis Sářiny elektroléčby je naprosto ze stejného zdroje. Možná to opsal z nějaké knihy pokleslého žánru, možná za to může zase nějaké kino.
Když uvážím, jakého věku se Selby dožil, když si to spojím s tím, jak se sám profiloval (TBC, plíce v tahu, drogy, alkohol), zdá se mi jeho postava takto prezentovaná, daleko méně reálnější, než jeho hrdinové.
V souhrnu mě tyto drobnosti vedou ke kacířské myšlence: není jeho popis drogové scény a drogově závislých lidí stejně smyšlený a stejně převzatý od třetích stran jako jeho popisy ničení televizí a elektroléčby? Není to vše taková malá mystifikace? K čemu by byla dobrá? Možná na to odpovídá věnování a motto knihy.
Tiwala
  1. 10. 2012, 17:59
Zajímavé téma a jeho zpracování. Určitě po přečtení knihy doporučuji i film, které je stejně výtečný jako kniha.
HPL
  18. 9. 2013, 23:22
Tak ja nevím... asi je chyba v tom, že jsem prvně viděl film (už notná dávka let) a tudíž jsem věděl skoro vždy co se stane. A taky jsem čekal od knížky něco víc. Nejdřív jsem si myslel, že mi vadí styl psaní (je sice šíleně nepřehledný, ale přesto má něco do sebe), ale na ten jsem si vpodstatě po chvilce i zvykl. Jenže vyprávění se strašně vleklo a mnohokrát jsem se musel přemáhat číst dál. A to mě podobná tématika většinou baví.
Zkrátka a dobře, nezlobte se na mě, ale film je několikanásobně lepší než kniha (nikdy by mě nenapadlo, že to řeknu :D). Míň než 3* dát nemužu, už jenom kvůli nápadu a provedení (a také inspiraci pro film). Tak trochu mi to připomíná Fear & Loathing, kde je vztah kniha-film velmi podobný jako zde.
rahzul
  12. 2. 2016, 13:11
Nejdříve jsem se podivil, kde jsou k sakru uvozovky či nějaké odstavce..wtf. Po pár stránkách jsem si ale uvědomil, jak tenhle styl dokonale sedne k tý herákový jízdě a pozvolné cestě do sraček. Rozhodně jedna z těch lepších knih o této tématice.
Topka
  14. 11. 2014, 21:49
Dává velké podněty k přemýšlení. Po tomto příběhu jsem dlouho nemohla spát. Jen máloco ve mě vyvolalo takovou reakci jako tato kniha.
Weetr
  4. 11. 2012, 22:33
Nejdříve jsem si musela zvykat na styl psaní, protože byl poněkud neobvyklý. Každopádně kniha byla velmi dobrá. Čtivá, poutavá a drsně syrová, jak to v takovém světe bývá. Film jsem viděla dávno před přečtením, takže mi to trochu ubralo na představách o hlavních aktérech, což je celkem škoda. Ale lidské prototypy jsou vykresleny zdárně, což je velký přínos této knihy, poté se ovšem nabaluje stejně skvělý děj.
Vé-Vé
  27. 7. 2012, 22:22
Ke knížce mě přivedl film (jeden z mála příkladu film - > kniha, většinou to mám radši kniha - > film, ať můžu v kině nadávat na neschopnost tvůrců) a jsem ráda, že jsem si dokázala od filmu udržet odstup a vstřebat z knížky nový dojmy, pocity a hlavně emoce - ty emoce! Ach, měla by to být povinná četba už na ZŠ
hanci.hp
  26. 10. 2011, 1:31
Na rozdíl od většiny lidí se mi to četlo celkem dobře. Brzy jsem se s postavami sžila a nakonec mě to pohltilo víc než film!
DannyBoy80
  20. 1. 2011, 20:48
Kniha se mi četla hodně špatně. Styl jakým je napsána mi vůbec nesedl. Film tentokráte předčil knihu minimálně o 10 parníků. Nevím jestli byla chyba, že jsem viděl první film, ale asi by hodnocení nebylo o mnoho lepší.
ivizzz
  10. 11. 2011, 11:55
Velmi dobře napsaná kniha. Také se mi četla dobře bez jakýchkoliv problémů. Zároveň je to snad jediná kniha, kde je film srovnatelný s předlohou.
TulakPoHvezdach
  15. 9. 2012, 20:18
Zajímalo by mě jaké by byly moje dojmy kdybych knihu četl přes shlédnutím filmu. Jsem však z knihy nadšený. Na rozdíl od filmu zde autor detailněji popisuje, jak se jednotlivé postavy cítí..ukazuje jejich bolest, osamění a strach. Také získáváme jasnější obraz jak to chodilo na ulici v Brooklynu. Překvapivě mě nejvíce zasáhl příběh Sáry Goldfarbové. Bylo také úžasné sledovat vývoj Marion, Harryho a Tyrona...od přátelství na život a na smrt až po schovávání drog a zamlčováním před ostatními, kdy měli sami strach o vlastní dávku.
Na zpočátku nezvyklý Selbyho styl jsem si brzo zvykl a kniha mě naprosto pohltila. Posledních 200 stran jsem přečetl během jediného odpoledne.
Četl jsem už více knih o této tématice a Rekviem je pro mne jednou z nejlepších, vřele doporučuji. :)
Deamoon
  27. 7. 2012, 20:35
Film je hezkej ale knížka ho zdaleka přesahuje ( nečekané že?? ) , film se lidem líbí protože nemaj představivost a u tohohle film jim utkví v hlavě hudba kterou Clint Mansell dokonale vystih vážnost filmu.
Konec kterým to vše končí je strhující..