Ubavit se k smrti

Mladá fronta - 2010
ISBN: 978-80-204-2206-4

Mladá fronta (2010) 978-80-204-2206-4 204
Mladá fronta (1999)

Autor v knize vyjadřuje svůj skeptický názor na masmédia, především televizi.
Do češtiny přeložila: Irena Reifová (Založil/a: Halalí)

Neil Postman Neil Postman
*08.03.1931 - †05.10.2003

nevermore
  4. 2. 2016, 19:34
Hlavní myšlenka je, že zatímco Orwell varoval, že přijde spolu s totalitní vládou cenzura a lidé se k informacím nedostanou, tak než tohle se spíše stane to, že bude informací tolik, že se ty dobré utopí v balastu a nikoho v podstatě nebude nic pořádně do hloubky zajímat.
Jedná se jinak samozřejmě o velmi zastaralé dílo, televizní vysílání osobně považuji za mrtvé medium, které bude postupně zcela vytlačeno online připojením. Takže v tomto už není absolutně aktuální, nicméně chápu, co chtěl Postman říct. Jenže už jsme jinde, víme. A není to ani nijak extra zábavný.
Ghoulman
  11. 3. 2015, 20:59
Místy zajímavá, nicméně celkově krátkozraká kniha, která ačkoliv se dobře čte, nastoluje až příliš "subjektivní" teze, které jakoby byly spíše postaveny na autorově (pro mne pochopitelném) rozhořčení nad televizí, než na opravdu "nestranném" pohledu na problematiku. Ani se moc nedivím, že spousta badatelů zabývajících se médii nebrala Postmana moc vážně. Ale jak jsem zmiňoval výše, místy zajímavé i obohacující a také velmi čtivě napsané (což je u podobných prací skoro až výjimkou).
Martin_cz
  16. 11. 2013, 0:01
Asi jsem čekal o dost víc. Chvílemi mě bohužel k smrti nudila kniha samotná a leckdy jsem s ní nesouhlasil. Přesto se v ní najdou i pasáže, které se mi líbili a nesmím opomenout skvělý citát, o nějž se kniha dělí.

„Hodiny jsou strojem na výrobu minut a sekund.“ -Lewis Mumford

Kniha je v dnešní době vlastně naprosto mimo, jelikož v ní ještě nefiguju internet, ale pouze televize, která lidi baví pasivně a s velmi omezeným programem. Kdyby ji Neil Postman psal dnes, vypadala by naprosto jinak a to je další věc, která mě demotivovala k dalšímu čtení s vervou.