Registrovat
Přihlášení
nebo
Ztracené heslo?
Na úvodní stránku Na úvodní stránku
Československá bibliografická databáze
Registrovat

Utíkat

58%
3 9
Hodnotit lze až po přihlášení
Zavřít Chcete knihu okomentovat, hodnotit či ji uložit do svého knižního seznamu? Začnete zde

Utíkat Originální název: Fuir

Nejnovější vydání:
Garamond - 2006
ISBN: 80-86955-44-3
Počet stránek: 110
Skrýt  

Všechny obaly

Skrýt  

Všechna vydání knihy

Nakladatelství (rok) ISBN Počet stránek Poznámka
Garamond (2006) 80-86955-44-3 110

Nejnovější Toussaintův román, který byl nominován v roce 2005 na Goncourtovu cenu a získal nakonec neméně prestižní cenu Médicis časově předchází poslednímu románu Milovat se (Garamond, 2004), odehrávajícímu se v Tokiu. Tentokrát je děj situován do Číny, kde má Toussaintův antihrdina předat tajemnou obálku jakémusi mafiánovi, od něhož dostane mobilní telefon. Antiihrdina se nemůže zbavit pocitu, že je prostřednictvím telefonu sledován a používá ho víceméně jen pro komunikaci se svoji přítelkyní Marií. Text, kde příběh, ač poutavý a napínavý, zůstává ve druhém plánu, často nedořečený. Prim tu hraje styl: střídání vypravěčských partů, pokus zachytit, jak běží čas, popsat scénu ve vší proměnlivosti a barevnosti, jako detail impresionistického obrazu. (Založil/a: Khalidah)

(více)  
Jean-Philippe Toussaint Jean-Philippe Toussaint
*29.11.1957

Další díla
Zobrazit další díla autora  

KomentářeNové komentáře můžete vkládat po přihlášení | Nemáte zde účet? - Rychlá registrace

mosem
60% 60% 60% 60% 60%
  28. 10. 2013, 14:45
Román dává čtenáři. především v první části, možnost rozvíjet svoji fantazii. Román nás zavádí do Číny, kde sledujeme běžící události, aniž by nám byla servírována jejich podstata, jejich příčina. Hlavní hrdina předává obálku - o tom, kdo je jejím příjemcem se můžeme jen dohadovat - obchodní partner jeho přítelkyně? Mafián (?) - kdo je tedy jeho přítelkyně? Ne stojí na pozadí její otec? Kdo je Číňanka, která je doprovází cestou vlakem? Jaká je její role? A jaká je vlastně role hlavního hrdiny? Skvěle naznačené otázky, které ďávají příležitost hledat na ně odpověď. Mnoho odpovědí. Druhá část knihy, odehrávající se po návratu změpt do Evropy však podle mne trošku ztrácí právě tento půvab. Za zcela samoúčelné považuji naturalistický popis erotické scény v poslední části knihy. Oč půvabnější, poetičtější je zachycení podobné scény ve vlaku. A právě pro ztrátu této poetičnosti román u mne ztratil jednu hvězdu v hodnocení.
Makulenka
60% 60% 60% 60% 60%
  27. 6. 2016, 14:03
"Skončí to s Marií vůbec někdy?" - je první věta francouzského románu Utíkat. Není to ale o rozchodu, spíše o hlavním hrdinovi, který je jakoby odevzdaný, nepřítomný, tak nějak nekomunikativní...ale taky o tom, že ne všechno je tak, jak se na první pohled zdá a že chování jedněch k druhým může mít úplně jinou motivaci, než předpokládáme...
Souhlasím s tim,ze druhá část knihy je už taková slabší, přesto je o uvědomění a dává prostor k premysleni...