Očista

Poprvé vydáno celosvětově: 2008

Odeon - 2010
ISBN: 978-80-207-1319-3

Odeon (2010) 978-80-207-1319-3 304

Dramatický příběh dvou generací žen nás zavede nejprve do Estonska 40. let minulého století, kdy byla země okupována Sovětským svazem, v druhém plánu do doby krátce po rozpadu sovětského impéria. Aliide Truuová ukryje před mafiánským pasákem dívku Zaru, která se jednoho dne zjevila v zuboženém stavu na dvoře jejího stavení. Dívčina přítomnost v domě vyvolá ve staré ženě palčivé vzpomínky na mučení a znásilnění za předešlé éry. Ani Zara není bez nepříjemných vzpomínek: dětství ve Vladivostoku prožila s nemluvnou matkou a babičkou neustále přerovnávající kufry pro všechny případy sbalené ve skříni. Přestože ani jedna z žen nehraje úplně otevřenou hru a jediný, kdo vlastně zná pravdu, je sám čtenář, začíná mezi nimi postupně vznikat bližší vztah – jako by Aliide chtěla na Zaře napravit chyby, kterých se dopustila při výchově své vlastní dcery, jako by na ní chtěla odčinit hříchy spáchané na její rodině. Závěr románu končí zločinem, ale i očištěním od minulosti s příslibem nové svobody. Bravurně zvládnutý vnitřní vývoj postav v delším časovém úseku dává nahlédnout do životního příběhu obou žen s takovou silou, že se čtenář snadno stává součástí děje. Elegantní strohost a přímočarost autorčina stylu je osvěžující – Očista nabízí tragický příběh, který se stal nebo mohl stát, s osvobozující lehkostí a s dávkou pochmurné romantiky. (Založil/a: Jantara)

Sofi Oksanen Sofi Oksanen
*07.01.1977

Pett
  7. 8. 2014, 22:40
Budu se opakovat se silným příběhem... na konci jsem nedýchala s nimi... vykresleno bez zbytečných kudrlinek a o to skutečněji to vše vyznělo... nešlo si oblíbit ani jednoho z nich a přesto přečteno jedním dechem... myšlenky lítaly ještě dlouho po dočtení a o tom to přeci je!
estrellita
  8. 8. 2011, 16:24
Originální, čtivé, děsivé, pravdivé...přesně typ knihy, která čtenáře chytne a nepustí až do konce...Autorka si bezpochyby zaslouží řadu cen, které za knihu získala.
teite
  29. 11. 2013, 20:55
Velmi silná kniha se strhujícím příběhem, pochmurná, a přitom nesmírně čtivá. Zajímavé prolínání časových rovin i historických perspektiv.
lusk_lusk
  22. 10. 2012, 23:19
Velmi silná kniha s poutavým příběhem. Vytkla bych pouze drobnosti, jako třeba příliš dlouhou, tedy nepřerušenou střední část popisující minulost jedné z hlavních postav. Kdybych knihu nepřečetla na jeden zátah, tak bych asi trochu pozapoměla od čeho vyprávění odbočilo...ale jelikož je kniha napsaná opravdu poutavě, tak se mi to nestalo. A možná až trochu rychlé ukončení předposlední části, které mi připomínalo moment kdy se dívám na skvělý film a po nejsilnější chvíli příběhu naskočí titulky... Chválu však zaslouží mnohem více, než výtky. Například mne upoutaly krásné myšlenkové pochody které se přelévaly na stránkách, mezi klasickými popisy krajiny a myšlenek najednou vyskočila naprosto syrová a reálná představa, kterým se většina autorů vyhýbá a pravděpodobně i mnohý čtenář zaskřípe zuby. Jsou to ovšem přesně ty představy, které mne občas naskočí v mysli, ale nahlas je nikdy nevyslovím....
Rominka
  14. 6. 2015, 21:47
Výborná knížka...většina současných autorek píšících o zamilovaných upírech a jiných stupiditách by si měla vzít inspiraci od Sofi. Zajímavé, napínavé a místy velmi syrové....ovšem chápu, že obří komerční úspěch tato kniha mít nikdy nebude. Možná dobře.
marcellia
  2. 2. 2015, 22:45
Ponuré,trochu depresivní a originální.První třetinou knihy jsem se pronudila,ale zvědavost mi nedovolila přestat číst,a nakonec jsem nelitovala.
jamalka
  31. 10. 2010, 15:19
Aneb o tom, že nic v životě není tak jednoduché, jak se zdá, ani tak složité, aby se to nedalo pochopit. Poeticky napsaný román, který Vám nedá spát a nedovolí zapomenout.
Topka
  19. 3. 2016, 22:01
Hodně dobrá kniha. Dokonale vtáhne do děje a má v sobě momenty, během kterých člověka doopravdy mrazí. O tom, co lidé zvládnou a jak se to na nich podepíše. Nikdo z nich mi nebyl sympatický, ale i tak se mi kniha četla hodně dobře...v té době měl máslo na hlavě asi každý. Od ženských hrdinek bychom nejspíš čekali úplně jiné chování.
kamil
  19. 8. 2015, 10:07
Strhující drama z Estonska začíná, když se přede dveřmi staré Aliide objeví mladá holka jménem Zara, co mluví zvláštní estonštinou a potřebuje ukrýt před mafiány. Proč si vybrala zrovna tento dům? Proč jsou na něm hanlivé nápisy? Kde se tu vůbec vzala?
Jsme rok po rozpadu Sovětského svazu a děj se začíná propojovat s dějovou linií před válkou, za války a po válce. Stěžejním tématem je vlastně co jsou lidé a v této knize zejména ženy, ochotny obětovat, aby se zachránily? Obětovat důstojnost? Vymazat vzpomínky na minulost? Vydržet násilí? Zejména na ženách, zde autorka ukazuje, že režimy se mění, ale násilí na nich zůstává pořád stejné.
Oksanen umí vykreslit atmosféru strachu, že máte pocit blížících se kroků, podivných zvuků, máte tendenci chtít rychle něco uklidit, schovat, než někdo přijde, než to někdo objeví.
Dále je krásně vylíčena naivita mládí a zkušenost stáří, stejně tak jako síla mládí a slabost stáří.
Skvěle se to čte, aniž by to nějak moralizovalo, hrdinky nejsou černobílé a zejména konec byl tedy vcelku překvapivý.
cxdr
  3. 12. 2013, 8:30
Přečetla jsem jedním dechem. Hodně silný příběh a skvěle napsáno, určitě půjdu i do dalších knih této autorky.
filda_sejcek
  2. 2. 2012, 17:30
Přiznám se, že pro mě kniha byla spíše zklamáním. Její potenciál je obrovský, reálie jsou vykresleny velmi dramaticky a dotýkají se ožehavých témat jak současných, tak minulých. Nicméně jsem se nesžil s milostnou linkou, která jinak velmi věrohodný příběh posouvá do roviny jakési pop literatury a výsledný dojem mi výrazně narušila. Nebýt této - řekl bych až laciné - love story, volil bych mezi čtyřmi až pěti hvězdičkami. Takto volím tři a těším se na další knihu.
WildKofola
  1. 7. 2011, 17:39
Originálně napsaná kniha vyprávějící příběhy pohnutých osudů dvou generací žen, jejichž život ovlivnil nástup komunismu v Estonsku. Autorka naprosto dokonale vykreslila vnitřní pochody a vývoj postav a zcela objektivně a s nadhledem v této knize popsala jejich pohled na situaci. Určitě doporučuji přečíst!