Na Chesilské pláži

Poprvé vydáno celosvětově: 2007

Odeon - 2007
ISBN: 978-80-207-1250-9

Odeon (2007) 978-80-207-1250-9 125

Příběh svatební noci z počátku 60. let, zasazený na pobřeží Anglie, nabízí zamyšlení nad dobovou podmíněností lidského chování, citů i vztahů. Rezonují tu naděje nadcházejícího svobodomyslného desetiletí i první písně Beatles, proslýchá se cosi o vynálezu antikoncepční pilulky, ale společnost ještě žije v zajetí tradiční morálky. On a ona v novele jsou "mladí, vzdělaní" a bez předsudků, jejich vztah doba silně podmiňuje. Hořkosladká rekapitulace po letech podává výmluvné svědectví... Milostný příběh, ač jímavý a tklivý, má daleko k červené knihovně, je vrcholem McEwanova vyzrálého umění. Autor už nepotřebuje šokovat jako v jiných svých dílech. Na malém půdorysu obyčejné svatební noci dvou obyčejných lidí nám podává se svrchovaným literárním mistrovstvím zprávu o druhé polovině 20. století i o "nezničitelnosti" a síle lásky. (Založil/a: Bee)

janeicka
  26. 10. 2013, 20:38
Po této knížce jsem sáhla víceméně náhodou a opět jsem byla překvapená, jak mě Ian McEwan zase dostal :-) Skvělý minimalistický příběh jedné svatební noci, který doplňují předcházející události ze života novomanželů. Sice jsem už od začátku tušila, jak to asi dopadne, ale stejně mi to přišlo líto - opět jedna jediná událost toho dokázala hodně změnit...
G8
  31. 1. 2014, 12:05
Když jsem slyšel námět, tak jsem z toho zpočátku měl trochu strach a i těch avizovaných 160 stran mi přišlo hodně, ale McEwan si si tím hezky pohrál a v daném rozsahu nabízí poměrně detailní a přitom rozhodně ne nudnou studii. Zhruba do poloviny knihy to vypadalo naprosto úžasně, nicméně poté jsem začal mít neblahý pocit, že moc dobře tuším, kam tohle směřuje, a bohužel jsem se nezmýlil. I přes tuto drobnou vadu na kráse tahle kniha rozhodně nedělá McEwanovu renomé ostudu.
badatel
  17. 8. 2013, 19:53
Skvělé, trefné, smutné. Vstupovat do manželství bez náležitého poučení a bez zkušeností, to musel být hrozný nervák. Podáno fakt výborně.
kamie
  15. 1. 2011, 0:36
Moje první setkání s autorem, musím přiznat, že jsem ohromená. Na sto dvaceti stránkách tak jednoduše popsat něco tak živoucího, komplikovaného a smutného, to umí opravdu málokdo...
Taylor
  10. 2. 2015, 0:21
Vyborna kniha, při čtení jsem byl moc rad, ze jsem nezil v takove době, abych zazil ve vztahu něco takového. Kniha je napsána moc dobře a alespoň me dej nutil cist dal, takže jsem knihu přečetl během pár hodin. Doporučuji všem milovníkům McEwana i tem, kteří s tímto autorem neměli ještě tu cest.
blacks
  16. 2. 2012, 20:46
Jednoduše vynikající. Nevím, jakými slovy bych knihu popsal. Nádherné a tragické zároveň. V některých scénách poznávám i svůj život.

"Když na ni myslel, vlastně ho udivovalo, že nechal to děvče s houslemi odejít. Dnes už samozřejmě chápal, že její ponižující návrh nebyl vůbec důležitý. Jediné, co potřebovala, byla jistota jeho lásky a ujištění, že nemusejí nikam spěchat, když mají celý život před sebou. Láska a trpělivost - kdyby jen tak tehdy měl obojí - by jim určitě pomohly všechna úskalí překonat... Právě tak se může změnit celý běh života - tím, že člověk nic neudělá. Na Chesilské pláži mohl na Florence zavolat, mohl se za ní rozběhnout..."
karkulin1982
  13. 12. 2013, 22:47
Na knihu jsem se tak dlouho těšila, ale jak je tomu u autora běžné, šlo o rozvláčné popisování téměř bez děje. Pro mě prostě nuda.
TrissRc
  11. 3. 2011, 20:48
První věta:
"Byli mladí, vzdělaní a oba dosud neposkvrnění o dnešní svatební noci, a žili v době, kdy hovor o sexuálních problémech prostě nebyl možný."
Juditha
  5. 9. 2016, 11:15
Kniha mě nebavila, byla jsem zklamaná. Chápu, že se něco takového může stát, nakonec život je plný nedorozumění, ale nebyla jsem schopná to s chutí přečíst.
Heather
  31. 1. 2013, 19:51
I když to má být určitě závažné, smutné, dramatické atd., nemohla jsem se u toho nesmát a prostě jsem to vážně brát nedokázala:D
hlas
  2. 2. 2011, 12:38
Úžasné! Jednoduchá ukázka minimalismu.Ukázka bolesti mezi pochopením a zavržením, jasný popis break pointu, kdy v životě si uvědomíte, kam patříte.
Znovu říkám úžasné! Poud mám říct procenta, což je nesmírně hloupé, ale pro někoho důležité, tak 95% :-)