Byla jsem otrokyní

Alpress - 2009
ISBN: 978-80-7362-715-7

Alpress (2009) 978-80-7362-715-7 304
Alpress (2004)

Jde o skutečný příběh dívky z černošského domorodého kmene Nuba ze Súdánu. Mende v něm popisuje nejen své idylické dětství v horské vesnici primitivního kmene, ale i brutální zvyky jakou je například obřízka. Její tragický osud se naplnil ve chvíli kdy vesnici přepadli nájezdníci, pochytali děti a odvlekli je na trh s otroky. Mende stráví v otroctví osm let. Rodina, u níž otročí se vrací do Anglie. Zde se Mende s pomocí súdánské komunity podaří utéct. Avšak těžkosti při získávání azylu a strasti života z daleka neodpovídají jejím snům. (Založil/a: Sabina.le)

Mende Nazer Mende Nazer
*1982

Monika Houšková
  16. 6. 2016, 10:02
Velice zajímavá kniha, popisující osud jedné dívky z mnoha. Nepamatuju si, že by mi nějaká jiná tak dlouho ležela v hlavě. Mám ji spojenou s odjezdem na dovolenou, kdy jsem nebyla schopná ji přestat číst a jít se balit. Jeli jsme tenkrát stopem na jih, bylo to docela zdlouhavé a já celou tu dobu přemýšlela nad tím, jak je možné, že já jedu s krosnou plnou kravin k moři užívat si volna a hromada lidí v různých koutech světa prožívá život, ve kterém já bych neměla sílu žít. Taková bezmoc, beznaděj, pořád nejsem schopná pochopit, že někde může být normální takhle žít a chovat se k lidem.
Jituška Mojdlová
  8. 6. 2015, 13:20
Na tuto knihu asi nikdy nezapomenu. Četla jsem hodně knih s tématikou trpících a utlačovaných žen na blízkém východě nebo v Africe, a většina příběhů je podobná, ale tahle je zase úplně jiná. Příběh je jednoduše a čtivě psaný a doslova velice chytlavý. Děj popisuje moderní otroctví v dnešní době. Spousty lidí dnes ani netuší, že ještě nějaké otroctví existuje. V knize se dozvíte hodně o moderních praktikách otroctví v dnešní době a to nejen v Súdánu, ale např. i v Anglii. I když Vás kniha občas dožene až k slzám, nikdy nezapomenu na úsměvné pasáže, kdy hrdinka a autorka se snaží nějakým způsobem identifikovat elektrické osvětlení ve městě a televizi. Knihu opravdu doporučuji. Hodně člověku otevře pohled na život v Súdánu.