Jít krást koně

Jít krást koně
Originální název: Ut og stjæle hester

Knižní klub - 2007
ISBN: 978-80-242-1964-6

Knižní klub (2007) 978-80-242-1964-6 173

Sedmašedesátiletý muž žije poklidným životem sám jen se svým věrným psem v odlehlé části Norska. Jednoho dne se Trond setkává se svým nejbližším sousedem, rovněž postarším mužem, v němž poznává známého z mládí. Setkání v něm oživí vzpomínky na osudové léto roku 1948, jehož události ovlivnily jeho život navždy. Tehdy patnáctiletý Trond trávil prázdniny se svým otcem v chatě v lese nedaleko švédských hranic. Poslední dobrodružství, které tam prožil se svým kamarádem Jonem, bylo, když šli krást koně. Poté se dozvěděl o tragédii v Jonově rodině a s přítelem se už nikdy nesetkal, přestože osudy jejich rodin se už napořád budou protínat. Trond během následujících událostí zjistí, jak křehký je život, že nemusí být vše takové, jak se na první pohled zdá, že dospělí mívají svá tajemství a že i ti nejbližší tě mohou zradit… Jímavý příběh o měnícím se pohledu na život a na svět, o snaze žít jednoduše a klidně. Nadanému norskému spisovateli se podařilo, a to bez náznaku sentimentu, vyjádřit nezachytitelné - hloubku a podivnost lidských emocí. (Založil/a: Darkages)

#novela
Per Petterson Per Petterson
*18.07.1952

Tyet
  20. 11. 2015, 7:48
Knížka by se dala popsat jednoduše jako velmi, velmi hutná melancholie. Příběh patnáctiletého chlapce v době druhé světové války a o padesát let později osamělého muže, který se z něho stal, je pevně spojený s řekou a lesem. V knize vše plyne zvolna jako řeka a mnohem více než je vysloveno, se toho odehrává pod hladinou. Tenhle příběh vám zůstane sedět na hrudi jako těžký kámen. Ale za přečtení rozhodně stojí, vždyť „sami se rozhodneme, kdy nás něco bude bolet.“
borntolive
  31. 7. 2012, 22:52
Vztah otce a syna mě nepřestane fascinovat. Petterson poodhalil tolik zákoutí a nechal je PŮSOBIT, jen tak, bez vysvětlení, což u mě neskutečně zafungovalo. Přes touhu dozvědět se ještě něco víc, však bylo řečeno "vše" a tento styl vyhnal mé myšlenky spojené s emocemi do výšin. Závěr už neudržel mou emocionalitu na vrcholu, na přemýšlení však toho zůstalo dost.
G8
  6. 3. 2013, 23:22
Pomalé, melancholické, přesně jako osamělý život postaršího muže. Z knihy doslova dýchá osobitá severská atmosféra.
LadysR2
  30. 1. 2013, 9:37
Starý Trond zmožený životem má rád samotu a tak koupí odlehlý dům. Atmosféra sněhu, zimy a zvuku motorových pil vás prostoupí, ani o tom nevíte. A díky setkání se sousedem se mu začne vybavovat důležitá část jeho živoa. Ve své pomalosti a kráse geniální čtení
cenevrec
  26. 8. 2014, 9:32
Mám ráda knihy, které popisují rodinné vazby a vztahy. Už kniha Na Sibiř mě dostala. Krásný příběh o sourozenecké lásce. A ani tahle kniha mě nezklamala. Opět se řeší vztah a pouto, ale tentokrát mezi synem a otcem. A je to velmi silný příběh. Jen mě trochu zklamal ten konec. Přišlo mi to neukončené, nedopsané. Byla jsem z toho trochu zmatená. Každopádně skvělá kniha a P. Petterson je výborný autor. Jeho popisy a styl psaní mě hrozně baví. Kniha má úžasnou atmosféru.
Martinita
  20. 3. 2011, 22:46
Moje úplně první seznámení s norskou literaturou a hned výjimečný literární zážitek, rozhodně řadím na seznam knih, které si musím přečíst ještě jednou.
strakapoud
  28. 6. 2011, 21:36
Úžasně klidná kniha, která mě, rychločtenáře, donutila soustředit se a číst pomalu a důkladně. Vychutnávat ty krátké věty. Vžívat se do pocitů, přenést se do vzdálené země i času. Emoce, které autor do této knihy vložil, působí nesmírně silně.