Kultura středověké Evropy

Kultura středověké Evropy Originální název: La Civilisation de l´Occident médiéval
Poprvé vydáno celosvětově: 1964

Vyšehrad - 2005
ISBN: 80-7021-808-8

Vyšehrad (2005) 80-7021-808-8 702
Odeon (1991) 80-207-0206-7 748

Francouzského historika, žijícího klasika evropské i světové medievalistiky Jacquese Le Goffa jistě není třeba dlouze představovat – již proto ne, že celá řada jeho prací vyšla i v češtině. Totéž je však možné říci i o knize, jejíž druhé vydání se právě dostává do rukou čtenářů: Kultuře středověké Evropy. Představuje jakousi plastickou mapu či průvodce dějinami středověké Evropy. Udivuje svou šíří záběru, sahající od politických událostí přes vývoj hospodářství a obchodu k dějinám mentality, myšlení a kultury. Jak a kde středověký člověk žil, čeho se bál, proti komu a proti čemu bojoval, o čem snil a v co doufal, kterými směry upíral své touhy i svou intelektuální potenci – tyto a mnohé další otázky jsou ve středu Le Goffovy pozornosti. Kultura středověké Evropy skutečně není jen suchým výčtem událostí, součástí knihy je svým rozsahem ojedinělá obrazová příloha, díky níž je možné do Le Goffovy středověké Evropy takřka vstoupit. Podrobná časová tabulka a slovník nejdůležitějších pojmů pak dodávají knize i rozměr praktické pomůcky pro všechny milovníky nejen dějin nejen středověkých. (Založil/a: Jungolink)

Hledající
  30. 10. 2016, 13:55
Fakt skvělá publikace, která dokáže i laika skvěle zasvětit a provést středověkou Evropou. I při poměrně obsáhlém výkladu (přes 700 stránek) se vůbec nejedná o suchý popis (zahrnující od mentality lidí, po jejich sny, starosti, přes rozvrstvení společnosti, až v co lidé věřili apod.). Určitě oceníte i fotografickou dokumentaci a mapky, které vše přibližují. Rozhodně doporučuji.

Claire27
  25. 6. 2016, 18:00
Dobře zpracovaná kniha o středověké kultuře. Některé části byly napsány poměrně komplikovaně a hodně témat se stále dokola opakovalo. I přesto se jedná o vhodný učební materiál. Knížka je doplněna o slovníček a časové osy, což jsem ocenila.