Rodová znamení

Originální název: Lignes de faille

Odeon - 2008
ISBN: 978-80-207-1266-0

Odeon (2008) 978-80-207-1266-0 256

Po kom mám své mateřské znaménko? Po kom mám svůj hlas? Vypravěči románu jsou čtyři šestileté děti, každé zastupující jinou generaci, ale patřící k téže rodině. Chronologie jde proti proudu času: první dostává slovo Sol, rozmazlený a namyšlený chlapec ze současné Ameriky, fascinovaný internetem, násilím a pornografií, po něm jeho otec Randall, svědek izraelsko-palestinských konfliktů, dále Randallova matka Sadie, až obsesivně pátrající po minulosti své matky, spjaté s nacistickým programem převýchovy unesených dětí Lebensborn. A konečně přichází dramatický osud talentované Kristiny-Erry, kterou proslaví zpěv beze slov - specifický způsob, jak se vyrovnat se svou vykořeněností a neexistencí mateřštiny. Více než nacistické zločiny či konflikty víry autorku zajímá, nakolik dějinné události a společenské trendy zasahují osobnost člověka, jakou morální a psychickou výbavu mu do života přinášejí a jak působí na postoje k rodinnému životu jako takovému i k vlastní rodině. S hrdiny ve zpětném letu let prožijeme postupně mezipřistání v Kanadě, USA, Izraeli a Německu... Jizvy, které dětští hrdinové utržili, se jako rodová znamení přenášejí na generace jejich potomků. Hlasy dětských vypravěčů znějí nevinně, ale ona neposkvrněnost a čistota se časem vytrácí. (Založil/a: Veruska)

Nancy Huston Nancy Huston
*16.09.1953

Seňorita Eskimo
  22. 9. 2013, 15:11
Knížka ve čtyřech vrstvách. První se čte tak nějak povrchně, čtenář nezná tu pravou hloubku. Ta se postupně odkrývá ve druhém a třetím příběhu a graduje ve čtyřce, kdy člověk konečně pochopí, proč se ty dvě stařeny hádaly o panenku...
double trouble
  29. 9. 2012, 21:15
Knížka mě nadchla, byla čtivá, vyprávění proti proudu času odkrývá jednotlivé osudy postav, se kterými se vlastně seznámíme hned na začátku, ale jejichž životní příběh je odhalován postupně. Opravdu poutavé čtení.