Lesk a bída středověku

Lesk a bída středověku Originální název: Glanz und Elend des Mittelalters

Mladá fronta - 2000
ISBN: 80-204-0783-9

Mladá fronta (2000) 80-204-0783-9 424

Bohatě ilustrovaná publikace poskytuje globální pohled na evropský středověk. Soustřeďuje se zejména na politické dějiny, nezanedbává však ani důležité momenty vývoje civilizace, společnosti a jejího duchovního stavu či středověký každodenní život. Značná část je věnována i českým dějinám, které jsou chápány jako organická součást evropských dějin, a jejich klíčovým osobnostem (Přemysl Otakar II., Karel IV., Jan Hus apod.). (Založil/a: Jungolink)

Ferdinand Seibt Ferdinand Seibt
*09.05.1927 - †07.04.2003

CarolineS
  22. 9. 2012, 19:19
Dobře napsaná odborná publikace, ale na můj vkus se autor jako Němec až moc věnuje historii své země. Chyběly mi tam alespoň zmínky o Anglii či Francii, těch tam bylo opravdu minimum. Tuto knihu bych si určitě přečetla znova, protože mi hodně dala, ale popravdě jsem čekala objektivnější pohled na celý středověk.
PeterSch
  4. 2. 2016, 8:49
Pro mě rozporuplná kniha. Autor je jistě světovou personou, ovšem mě kniha nepřesvědčila. Po odborné stránce je prakticky dokonalá, pochválil bych obzvláště autoro kladení otázek, někdy tak málo pokládaných. Z pohledu obyčejného člověka však kniha působí nabubřele. Typický zápor je pro mě příliš časté používání odborných nebo cizích slov, zvláště ve větách, kde to není až tak nutné. Dále se autor v textu dost často ztrácí na přílišných detailech, nepostihuje podstatu věci a jeho vyprávěcí styl mě také příliš nesedl. V knihe projevuje svůj původ, když upřednostňuje dějiny německé, ovšem to nemusí být apriorně záporem. Celkově kniha není vůbec tak špatná jak by napovídalo moje hodnocení, je vhodná spíše pro čtenáře zkušené a středověku dobře znalé, kterým nevadí ryze odborný styl textu