Originální název: The Yiddish Policemen´s Union

Odeon - 2014
ISBN: 978-80-207-1524-1

Odeon (2014) 978-80-207-1524-1 394
Odeon (2008) 978-80-207-1284-4 394

Nejnovější román Michaela Chabona Židovský policejní klub se odehrává v alternativní přítomnosti v aljašském městě Sitka. Tam byla před druhou světovou válkou umístěna velká část východoevropských židů, kteří tak unikli holocaustu. Sitka byla vyhlášena federálním distriktem USA se zvláštním režimem židovské samosprávy, jež má však záhy skončit, a území se vrátí do rukou Spojených států. To v obyvatelích města, které už tři generace žije vlastním životem, svázaným specifickými náboženskými pravidly, vyvolává pochopitelnou nejistotu.
Životem omlácený detektiv oddělení vražd Meyer Landsman začíná vyšetřování nového případu, který může být jeho poslední, protože nikdo neví, co s místní policejní stanicí udělá nová americká správa. Pátrání po vrahovi mladého narkomana zavede Landsmana a jeho parťáka Berka Shemetse hluboko do nitra místní ortodoxní komunity, která zároveň funguje jako dokonalá mafiánská rodina.
Chabon vytváří fascinující, do nejmenších podrobností promyšlený svět, v němž dochází ke konfliktu prastarých hodnot s požadavky moderní společnosti, sevřené zvláštními regulemi výjimečného režimu. Hlavní hrdina jako by vyšel z pera mistrů americké drsné školy Raymonda Chandlera nebo Dashiella Hammetta. Chabon vzdává hold svým oblíbeným „pokleslým" žánrům, ať už je to komiks, jemuž postavil pomník Úžasnými dobrodružstvími Kavaliera a Claye, či detektivce, kterou si už vyzkoušel v Konečném řešení.
Židovský policejní klub získal v žánru sci-fi a fantasy ocenění Nebula, Hugo a Locus, dále Sidewise, udílenou za díla z alternativní historie, a také nominaci na cenu Edgar v žánru mystery. (Založil/a: mi-380)

Keatin
  9. 8. 2012, 10:24
Snažila jsem se knihu přečíst alespoň 10krát ...nedostala jsem se dál, než do třetiny ...prostě mi asi tato kniha není souzena. :)
ribička
  3. 10. 2010, 19:51
Židovský policejní klub jsem načetla několikrát a nikdy jsem se nedostala za pátou kapitolu. Tentokrát jsem knihu dočetla, ale rozhodně ne snadno. Prokousávala jsem se skoro až do půlky. Děj, který začíná vraždou a pokračuje jejím vyšetřováním, mě přivedl do nitra židovského distriktu, k jejim tradicím, zvykům, mafii a tak. To mě moc nebavilo. Teprve za půlkou mě ten děj tak nějak strhnul a já se chtěla dovědět, kdo teda nakonec zabil Mendela Shpilmana.

Přes pro mě těžké čtení je kniha napsaná naprosto brilantním jazykem. Tímto vzdávám hold i překladateli, který se s tím musel nadřít. Přirovnání typu ''Podlaha je pokrytá žlutým linem barvy vnitřku filtru vykouřené cigarety a je studená jako lékařský fonendoskop'' mě opravdu baví.

Zuzzi
  9. 9. 2014, 11:41
Po nadšení z Úžasných dobrodružství K&C jsem se vrhla se stejných elánem na Židovský klub, ale asi jsme si měla dát větší časový odstup. Kniha rozhodně není špatná, ale očekávání nepředčila :(
Detektivka z alternativní historie/přitomnosti mne sama o sobě příliš nebavila - klišé geniálního, ale ztroskotaného detektiva (neuspořádaný milostný život, alkohol apod.), zdánlivě nevyřešitelný případ a postupné odhalování skrytého komplotu sahajícího až do nejvyšších politických sfér. Přesto má oproti podobným dílům něco navíc a to právě alternativní realitu. Samotný propracovaný "příběh" Sitky, poválečného židovského útočistě uprostřed Antarktidy je minimálně zajímavý a poutavý a obohacuje jinak průměrnou detektivku. A ten popis...v tom je Chabon geniální!
hodnocení 7/10
Slarque
  28. 5. 2014, 18:31
Detektivka ve stylu americké drsné školy je plná spousty jidiš výrazů a naprosto neuvěřitelných přirovnání. Alternativní historie láká mnohé spisovatele, kteří se jinak fantastické literatuře vyhýbají. A zrovna toto je velmi podařený román.
drussila
  7. 2. 2014, 20:50
Naprosto nečitelné, koncentrovaná nuda, knihu jsem odložila po stu stranách. Nedoporučuji, ztráta času.
vertigoscottie
  19. 6. 2014, 16:43
Židovská izolovaná komunita transformovaná v jednu velkou mafii, komentovaná cynickým hlavním hrdinou - no mě to bavilo.
kappa
  20. 11. 2015, 8:42
kniha byla náročná na přelouskání, plno židovských výrazů, kde se normální neznalý člověk neorientuje, přesto musím konstatovat, že se mi hodně líbila. Vedlejší zápletka s terorismem v Jeruzalémě mi pár dní po Pařížských atentátech připadla mrazivě symbolická.
robin.salomon
  25. 3. 2012, 19:51
Osobně mi to přišlo strašně utahané, některé pasáže přímo nudné, konec to trochu vyladil, to je pravda, ale rozhodně mě to neoslnilo.
mouse
  4. 12. 2014, 21:04
Dlhé a pomalé. Viac by ma zaujímal opis sveta a jeho alternatívnej histórie ako Mazerov príbeh.
Proste priemer, nenadchne, ale ani neurazí - odporučil by som priaznivcom Noir detektíviek.
Rézi
  22. 2. 2011, 11:45
V knize jsou pasáže, kterými se prokousává pomalu, ale nejsou zas tak moc náročné ani dlouhé. A rozuzlení příběhu za tu trochu námahy během čtení stojí.