Originální název: Escape From Auschwitz

Víkend - 2015
ISBN: 978-80-7433-099-5

Víkend (2015) 978-80-7433-099-5 208
Víkend (2009) 978-80-7222-606-1 207

Šokující skutečný příběh člověka, jenž unikl z pekla Osvětimi

Věrohodné a dramatické vyprávění očitého svědka, osvětimského vězně číslo 1418, kterému se jedné noci v záři světlic, reflektorů a svištění kulek podařilo uniknout jisté smrti…
V těsné blízkosti městečka na břehu Visly, 120 kilometrů od Krakova, stál největší koncentrační tábor na všech územích okupovaných Němci. Když jej 27. ledna 1945 osvobodili sovětští vojáci, našli tu několik tisíc nemocných a vyhladovělých lidských trosek, jež zázrakem přežily. Zahynul zde jeden a půl miliónu lidí. Čtěte svědectví o odvaze a statečnosti válečných zajatců a o zdánlivě nemožném činu, jímž byl útěk z Osvětimi. Celkem se uskutečnilo sedm set pokusů o útěk, zhruba čtyři sta skončilo neúspěšně. Dopadení uprchlíci byli obvykle ubiti a po každém útěku, který se podařil, následovalo zabíjení těch, kteří patřili do blízkého okolí uprchlíka. Autor knihy napsal skutečný příběh o útěku skupiny zajatců, kdy vytoužené svobody dosáhlo jen pět z nich. Je to šokující a neuvěřitelný příběh člověka, jemuž se jako jednomu z mála podařil útěk z pekla. Ani pak však neměl zdaleka vyhráno…

Nakladatelství: Líbeznice (Založil/a: bai.Cerna)

Andrej Pogožev Andrej Pogožev
*??.??1912 - †??.??.1990

Introvert
  14. 7. 2014, 10:44
Hodnotná výpověď o praktikách používaných příslušníky SS v koncentračním táboře Osvětim. Výpovědi těchto lidí hodnotím vždy 5 hvězdičkami, ač se jejich literární kvalita liší. (Souhlasím s uživatelem dalimoni - Vrbova kniha je v této kategorii asi nepřekonatelná.) Myslím si, že sdělení obsažená v těchto knihách jsou hodně důležitá a je třeba tuto část historie znát.
Zajímavé bylo líčení soudního procesu s nacisty, kde autor knihy vystupoval v roli svědka. Neskutečné.
Velmi působivý je závěr této knihy. Krásná, citlivá promluva k příteli, který byl zastřelen u zdi smrti.
Vždycky mě při četbě o takových hrůzách napadne - proboha, takových křivd, násilí, brutality a tolik zbytečné smrti - a svět se točí dál. A stále se, i v dnešní době, najdou noví a noví obdivovatelé myšlenek nacismu. Nechápu to a ani nechci chápat.
cheyene
  4. 8. 2010, 19:39
Hrůzné svědectví...bohužel pravdivé, kruté, drsné, nechutné, odsouzení hodné...kde se v lidech bere ta nenávist? Jak může někdo být schopen takových zvěrstev? Zařadil bych tento počin mezi povinnou literaturu jako jakési varování dalším generacím! Syrové ve všech ohledech. Místy jsem musel přestat s čtením a chvíli vydýchávat přečtené řádky.
dalimoni
  28. 12. 2011, 22:20
Určitě působivá výpověď ruského občana, který přežil Osvětim a podařilo se mu z ní utéct. Dávám 5 hvězdiček, ale o něco lepší se mi zdála kniha od Vrby Utekl jsem z Osvětimi, která podrobněji popisuje život v táboře a je i napínavěji napsaná. Každopádně jako obrázek krutého holocaustu je to velmi působivě napsáno. Taky jsem byl v muzeu v Osvětimi, ale před přečtením knih od Vrby a Pogoževa, kdybych tam jel teď, tak by to na mě působilo asi ještě o stupínek hůře.
verca1990
  3. 1. 2016, 12:59
Tato kniha byla da se rict prvni o tomhle tematu, kterou jsem cetla.. je skoro nemozne co dokaze lidska sila a odvaha co musely objetovat a vytrpet nez se dockaly dlouho ocekavane svodody..
stromolezci.cz
  21. 5. 2015, 11:09
Literárně to není nic moc, ovšem vyvažují to popisované události. Dost mi vadilo časté vychvalování sovětského člověka a systému. Zdálo se mi to trochu navíc.
Mareksimo
  21. 7. 2011, 1:39
Tato kniha, mi dala hodně do života, nechápu kde se v dozorcích brala ta krutost vraždit muže, ženy ba dokonce i děti. Se školní exkurzí jsem byl v Birkenau, věřte tomu nebo ne, ale opravdu tam cítíte lidi, kteří tam byli zahubeni. Je to nejhnusnější místo na planetě. Nepochopím "idioty" který chodí po ulicích a haj***. Nikomu toto nepřeji, ale tyhle lidé by tam měli být zavřeni alespoň na týden, oni by ho přestali uznávat, když by je někdo bil a nedal jim najíst.