Registrovat
Přihlášení
nebo
Ztracené heslo?
Na úvodní stránku Na úvodní stránku
Československá bibliografická databáze
Registrovat

Walden, aneb život v lesích

82%
4 53
Hodnotit lze až po přihlášení
Zavřít Chcete knihu okomentovat, hodnotit či ji uložit do svého knižního seznamu? Začnete zde

Walden, aneb život v lesích
 Všechny obaly
Walden, aneb život v lesích
 Všechny obaly
Walden, aneb život v lesích
 Všechny obaly
Originální název: Walden, or Life in the Woods

Nejnovější vydání: (Všechna vydání)
Paseka - 2006
ISBN: 80-7185-671-1
Počet stránek: 308
Sdílet
  Facebook   Twitter   Zobrazit adresu   Poslat e-mailem
Kde kniha žije?
v oblíbených 17x v oblíbených
v přečtených 85x v přečtených
v knihovně 32x v knihovně
k přečtení 103x k přečtení
právě čte 7x právě čte
si přeje 5x si přeje
Skrýt  

Všechny obaly

Skrýt  

Všechna vydání knihy

Nakladatelství (rok) ISBN Počet stránek Poznámka
Paseka (2006) 80-7185-671-1 308
Odeon (1991)
Ottovo nakladatelství (1933)

„Odešel jsem do lesů, protože jsem chtěl žít uvědoměle, postavit se čelem k základním skutečnostem života…“ Thoreauova dnes již legendární zpráva o dvouletém pobytu ve vlastnoručně postaveném srubu v lesích poblíž massachusettského Concordu, jež se již dávno zapsala do dějin americké literatury a myšlení jako jedinečný záznam úvah o ekonomické soběstačnosti, dobrovolné skromnosti a sepětí člověka a přírody jako základu životního stylu, neztrácí ani sto padesát let po svém vzniku svou aktuálnost: právem je dnes řazena mezi první moderní texty zamýšlející se nad vztahem civilizace ke světu přírody. (Založil/a: xDirtyFrankx)

(více)  

KomentářeNové komentáře můžete vkládat po přihlášení | Nemáte zde účet? - Rychlá registrace

NIPPON
80% 80% 80% 80% 80%
  23. 9. 2012, 11:22
Tak si říkám, jak těžké by dnes bylo odhodlat se k životu, který vedl Thoreau v lesích ve Waldenu. S takovou myšlenkou dnes žije spousta lidí (mě nevyjímaje) a podle mě je takový život smysluplnější, než pokračovat směrem, kterým dnes kráčíme. Zbavit se zbytečných věcí, brát si jen to, co nezbytně potřebuji a chovat se tak ohleduplněji a s respektem k prostředí, ve kterém existujeme. A třeba přitom člověk najde cestu sám k sobě a bude šťastnější. Už jenom pomyšlení na to, že se to může stát, že se tak můžu rozhodnout, mě uklidňuje.

„Bohatství člověka měříme podle věcí, které může postrádat, aniž by přitom ztratil dobrou náladu.“ - Henry David Thoreau
cmax
60% 60% 60% 60% 60%
  26. 9. 2011, 23:32
V pubertě jsem taky toužil jít žít do lesů. Ale Thoreau mě svým přístupem celkem nakrknul a zkazil mé romantické iluze o podobném životě. Místo toho, aby si snosil dříví na chýši z lesa, posadil se na pařez, spal na podestýlce ze slámy a opékal si kukuřici na klacku... vymetl smetiště, kde sehnal dříví, starou židli, celkem zachovalý hrnec... a haraburdí, co tam nenašel, si dokoupil. A život z odpadků civilizace bohužel nemůžu nazvat životem bez podpory civilizace, který jsem od díla původně očekával. Nicméně - sám bych to líp asi nedokázal, takže vlastně bych měl před autorem smeknout.
geofre
100% 100% 100% 100% 100%
  6. 6. 2013, 8:57
Je spousta věcí, se kterými s Thoreauem nesouhlasíme, které bychom u svého "Waldenu" udělali jinak (možná lépe, možná hůře, ale jinak), ale není to přesně to co on chtěl? Vždyť sám v této knize píše (a promiňte mi nedoslovnou citaci, ale jen jak se mi to v hlavě uložilo): "Nechci nikomu dávat návod jak žít, nechci aby ostatní lidé žili přesně tak jako já, jediné co chci je, aby si našli svůj vlastní způsob a žili si po svém, ale ne prázdně jako dosud..." Snad jsem se tímto alespoň přiblížil onomu výroku. Pokud ne, opravte mne prosím. Neberme proto tuto knihu jako doslovný návod, ale spíše jako postrčení správným směrem, nebo lépe řečeno, postrčení jiným směrem, než jakým se ubíráme teď...
xDirtyFrankx
80% 80% 80% 80% 80%
  7. 10. 2011, 12:22
Jedna z mála knih, co vás donutí přemýšlet. Je tam pár věcí, se kterými se již dnes s Henrym neshodnu, například co se týče otázky civilizace a násilí. Vyzdvihoval umění a etiku. Pokud jde o kritiku civilizace, musí se jít ke kořenům a umění (potažmo celkově kultura) a etika jsou její součástí a dokonce jakýmsi jejím vrcholem. Ale tvrdil také, že pokud nám toho civilizace bere tolik kolik bere, je lepší jí "zníčit" celkově, i s uměním a etikou. Zastávat se "divochů" v době, kdy antropologie a archeologie byli v plenkách a žilo se v přesvědčením, že přírodní národy jsou špíny a vrazi je něco, s čím se v dílech z doby, kdy byl napsán Walden jen tak nesetkáte. Vynikající.
thomas
100% 100% 100% 100% 100%
  4. 5. 2011, 16:36
Výborně napsaný příběh, stále aktuání. Thoreau perfektně píše o lidech, rozmazlené civilizaci, která se sále pídí po pohodlí a bohatsví. Tato kniha je čestný člen v mé domácí knihovně.