Věčná Treblinka

Věčná Treblinka Originální název: Eternal Treblinka

Práh - 2003
ISBN: 80-7252-084-9

Práh (2003) 80-7252-084-9 260

Ve vztahu ke zvířatům jsme všichni nacisté. Tak by se dalo vyjádřit poselství knihy známého amerického myslitele, který se v posledních letech významně angažuje proti systematickému utrpení zvířat. V knize odhaluje pozoruhodné souvislosti mezi průmyslovým využíváním zvířat a holocaustem. (Založil/a: xDirtyFrankx)

Martin_cz
  27. 1. 2015, 20:06
Prakticky rešerše shromažďující podobnosti mezi holocaustem zvířat a lidí. Analýza původů, přítomnosti a důsledků našeho příšerného chování ke zvířatům. Pro mě osobně byla velmi zajímavá kapitola věnující se pojmenování osob zvířecími jmény, ale to asi jen proto, že ostatní věci jsou mi známé. Nedokážu tedy odhadnout, jaké pocity z této knihy bude mít někdo, komu jsou fakta v knize naprosto cizí, já je četl spíše jako další a další utvrzení v mém světonázoru. Určitě stojí za přečtení. Až na některé osobní pasáže bojovníků za práva zvířat velice čtivé a nesmírně zajímavé.
whack
  4. 10. 2014, 10:17
Top spomedzi kníh zaoberajúcich sa zaobchádzaním so zvieratami vo všetkých oblastiach ľudskej činnosti. 3 časti, 8 kapitol, rozoberajú problematiku využívania zvierat človekom, od úplných začiatkov domestikácie po súčasnosť, od domorodých kultúr po moderných ľudí, z pohľadu náboženstiev po priemyselné korporácie, doplnené o komentáre aktivistov ako Ron Lee, Peter Singer, Carl Sagan a iných. Dôležitá kniha plná šokujúcich faktov, informácií, zaujímavostí a štatistík, na ktorú sa nechytá žiadna iná kniha ani dokumentárny film.
tom.h
  4. 3. 2015, 21:15
Večná Treblinka poukazuje nielen na dominanciu ľudí v medzidruhových vzťahoch, ale hľadá tiež paralely vo vzťahoch medziľudských. Jedná sa tak o historický spoločenský prierez, pričom autor pátra po príčinách a dôsledkoch speciecizmu, čím nás logicky prevedie aj obdobiami s extrémnymi dopadmi rasovej či etnickej nadradenosti. Súčasťou obsahu sú výpovede ľudí, ktorí prežili holokaust a z tejto pozície sa dokázali identifikovať s mimoľudskými zvieratami trpiacimi v industrializovaných veľkochovoch. Ich reakcia je jednoznačná...