Osvobození zvířat

Originální název: Animal Liberation

Práh - 2001
ISBN: 80-7252-042-3

Práh (2001) 80-7252-042-3 259

Kniha o nadvládě lidských bytostí nad bytostmi ne-lidskými. O nadvládě způsobující stále mnoho bolesti a utrpení. Boj proti ní je pro autora právě tak důležitý jako boj za kterékoliv morální a sociální otázky minulých let. Kniha inspirovala široké celosvětové hnutí, které má nyní stovky organizací a miliony členů. Osvobození zvířat bylo první moderní prací, jež obhajovala názor, že ti, kteří brání utrpení způsobovanému zvířatům, nejsou jen skupina přehánějících a přecitlivělých histeriků. Na obhajobu svého názoru užívá Singer detailní popisy neospravedlnitelných bolestí, kterými trpí zvířata při vědeckém, vojenském nebo obchodním výzkumu, a nehumánních procesů, jimiž se opatřuje maso pro spotřebitele - pro lidi, kteří byli odsouzeni k tomu, aby ignorovali realitu výroby masa. Ta je nejen eticky neobhajitelná, ale také hanebně marnotratná. (Založil/a: xDirtyFrankx)

Peter Singer Peter Singer
*06.06.1946

whack
  15. 8. 2014, 20:38
Kniha je rozdelená na 6 kapitol, z ktorých sa mi rozhodne najviac páčila kapitola 5 (Člověk, vládce tvorstva), v ktorej som si našiel veľa zaujímavých a pre mňa nových informácií – o vzťahu kresťanstva ku zvieratám, ale aj o niektorých z prvých obhajcov zvierat v staroveku, a o vzniku hnutia za práva zvierat. V druhom rade ma zaujala kapitola 2, v ktorej sa píše o testoch na zvieratách. Kapitola 3 hovorí o hospodárskych zvieratách a 4. na ňu nadväzuje s avizovaním o prechode na veg(etari)ánstvo. Tieto kapitoly iste prinášajú šokujúce fakty, takto rozpísané súčasné stavy z fariem v EÚ by boli k nezaplateniu. Peter Singer však písal túto knihu v roku 1975, aktualizoval ju v 1990 a píše v nej najmä o stavoch v USA. Týmto nechcem nikoho od tejto knihy odradiť, tie stavy nie sú zas až také rozdielne, a rozhodne sa oplatí prečítať.
Lilienn
  11. 11. 2015, 9:10
Strašně smutná ale skvělá kniha. Jsem moc ráda, že jsem se k ní dostala. Fyzicky i duchovně. Věcně popisuje hrůzy a utrpení zvířat v rukou lidí. Mnohé jsem se o zvířatech dozvěděla nového a přínosného. Celkově je to skvělý souhrn všeho, co by v tomto tématu mohlo čtenáře zajímat. Rozhodně doporučuju. Mám teď pocit, že ji musím dát přečíst všem, na kterých mi záleží, aby otevřeli oči dokud je čas a mohli změnit přetvářky a žít v pravdivém světě bez spolutvorby toho zlého a špatného (byť jen odvrácením hlav a nepřipouštěním si důležitých okolností).
Marco
  9. 7. 2015, 17:42
"Pouze tehdy, když lidi považujeme za malou podskupinu všech bytostí, které obývají naši planetu, si můžeme uvědomit, že vyzdvižením našeho druhu ponižujeme relativní status všech ostatních druhů."
Právě jsem dočetl tuto knihu, kterou bych určitě doporučil všem. A když ne všem, tak bych ji doporučil těm, kteří již alespoň jednou připadli na myšlenku, že je s lidským vztahováním se ke zvířatům něco špatně. Peter Singer vynesl na povrch problémy druhové nadřazenosti a v této knize Vás hezky provede všemi aspekty tohoto problému. Jak jsem již mnohdy říkal, nejde o to, zda je správné (nebo nutné) jíst maso, jde o to v jakých podmínkách, jak a proč žijí zvířata chovaná na maso. A nejen to, jsou zde i další problémy – problémy mlékárenského průmyslu, problémy kožešinového průmyslu a velká oblast vědeckých pokusů na zvířatech. Ve všech těchto oblastech zvířata trpí a to jen z důvodu lidské nadřazenosti. Singer nabízí racionální, ale ne příliš složitou argumentaci, která se staví i všem tradičním námitkám, které by Vás v této otázce napadly. Projít problém druhové nadřazenosti tak, jak to nabízí tahle kniha by si měl každý, protože jsme do něj všichni zapleteni. Tento problém sebou nese následky, které se dotýkají nejen zvířat, ale také naší budoucnosti. Záleží na tom, jak se každý z nás s touto otázkou vypořádá a zda se vůbec odváží čelit naléhavosti tohoto problému – prvním krokem může být kniha Osvobození zvířat.
Arogant
  10. 8. 2011, 1:16
Stejně jako Johny jsem tedy čekal nějaké srdceryvné emoce (které bych u takového tématu, ale taky samozřejmě chápal) a hodně mě překvapilo, že se Singer bez toho zcela obešel a naprosto až chladně materialisticky dokázal vyjádřit to, co chtěl. Klobouk dolů.
Johnny_Cmoud
  21. 3. 2011, 13:43
Čekal jsem emotivní agitku, dočkal jsem se vědeckého a velmi zralého pohledu. Pro mě to bylo občas trochu moc zdlouhavé, ale chápu, proč to tak musí být. Někteří knize vyčítají touhu šokovat, ale ono to asi jinak nejde, když chcete psát o vztahu člověk-ostatní živočichové...