Smeťák - Šílenej život obyčejnýho cvoka

Originální název: Stuff - The Life of a Cool Demented Dude

Jota - 2006
ISBN: 80-7217-412-6

Jota (2006) 80-7217-412-6 200

Čtrnáctiletý Simon, přezdívaný Smeťák (protože nosí v hlavě spoustu vcelku zbytečných informací), se snaží zorientovat ve změnách, které mu převracejí život naruby. Jeho poddajný otec si domů nastěhuje novou přítelkyni Tracey i s dcerou Natashou, Simonovou vrstevnicí, a poněkud naivně doufá, že obě děti si budou rozumět. Situace se vyhrotí Traceyiným těhotenstvím. Zdá se, že oba dospělí i Natasha táhnou za jeden provaz a radují se z očekávaného přírůstku, který má stmelit novou rodinu. Jen chudák Smeťák si připadá jako vyvrhel. Při tom všem se ještě zmítá v neujasněných citech ke své dosavadní „lásce" Delfíně a okouzlující nové spolužačce Sky. Četné pokusy o útěk z domova se nedaří, a Smeťák se snaží uniknout z reality do světa komiksů, které nejen rád čte, ale i sám tvoří. V tom jej podporuje i jeho učitelka, s jejíž pomocí začne Smeťák vydávat svůj komiks na pokračování anonymně ve školním časopise. (Smeťákovo vyprávění je v knize proloženo jednotlivými díly komiksu). Satirickou formou se v nich vypořádává se všemi zmatky a potížemi, které mu ve skutečném životě přerůstají přes hlavu. Postupně zjišťuje, že nic není jen černé nebo bílé. I „úžasný" kamarád Pete má své chyby, „dokonalá" Sky zase prozradí těžkosti s dyslexií, a dokonce i nepřátelství s Natashou se vysvětlí jako neporozumění a z ní samé se vyklube spojenec s podobnými názory. (Založil/a: Mrs.O)

Jeremy Strong Jeremy Strong
*18.11.1949

Trina1
  10. 2. 2012, 21:09
Perfektní! Knížku jsem koupila své třináctileté dceři, ta ji přečetla za dva dny. Já jsem jen tak ze zvědavosti nahlédla na první stránku a už jsem se od ní neodtrhla :D.