Originální název: The Invention of Hugo Cabret

Mladá fronta - 2012
ISBN: 978-80-204-2644-4

Mladá fronta (2012) 978-80-204-2644-4 534 pod titulem HUGO A JEHO VELKÝ OBJEV
Fragment (2008) 978-80-253-0711-3 534

Sirotek, údržbář nádražních hodin a zlodějíček Hugo žije ve zdech rušného pařížského nádraží, kde se musí skrývat a zůstat v anonymitě. Ale když ozubená kolečka Hugova světa znenadání zapadnou - podobně jako kolečka hodin, o které se stará - do koleček života poněkud zvláštní sečtělé dívky a zatrpklého starce, kterému patří stánek s hračkami v pasáži nádraží, ocitá se chlapcova skrývaná existence a jeho nejcennější tajemství v ohrožení. Záhadná kresba, zápisník střežený jako oko v hlavě, ukradený klíček, který patří k mechanickému muži, a skrytý vzkaz od Hugova otce tvoří kostru tohoto spletitého, křehkého a kouzelného příběhu plného tajemství.
Brian Selznick vytvořil 284 stran původních kreseb a kombinuje prvky obrázkové knížky, grafického románu a filmu. Jeho kniha je průlomem k nové románové formě, kterou vytváří zcela nový čtenářský zážitek. Tato kniha je úžasným mistrovským dílem novátorského vypravěče, malíře a spisovatele.

Určeno pro čtenáře od 9 do 14 let. (Založil/a: Mrs.O)

Brian Selznick Brian Selznick
*14.07.1966

vladislaus
  17. 11. 2011, 14:53
Tuto knihu si půjčil můj syn a pak jsem si ji četl i já. Oběma se moc nelíbila. Nyní byla zfilmována. Uvidím jestli se to povedlo.
Skřítek
  7. 1. 2013, 20:38
Kniha je něco mezi klasickou beletrií a komiksem. Jedná se o poctu mistrovi, jednomu z nejhravějších a nejoriginálnějších filmařů G. Méliésovi. Kniha vychází v mnohém z reality, skutečné skicy G. Méliése, Méliés měl skutečně krámek na nádraží, v pařížském muzeu na půdě skutečně měli sbírku mechanických loutek na klíček aj. Autor si s tématem neskutečně pohrál a ač je příběh jednoduchý, právě pro onu vyjímečnou námahu a pro zvolené téma, mě tak blízké, nemohu jinak než hodnotit plným počtem hvězdiček. Jen pro zajímavost, Maxon Computer má na svém webu digitálně upravený obraz Měsíce s kulkou, skicou, která tak proslavila nejen tuto knihu, film, ale i samotného Méliése.
prkali
  3. 2. 2013, 10:19
Překrásná povídka s nádhernými kresbami - kniha o 533 stranách, vážící téměř kilogram, kterou přečtete za hodinu. A podle této krátké povídky, byť z tlusté knihy, vznikl opravdu nádherný dlouhý film. Moc doporučuju oboje.
Gabri-ela
  7. 3. 2012, 14:16
Nadchlo mne především propojení textu s obrazem, který zde ale nefunguje jako ilustrace pouze doprovázející text, nýbrž samy obrázky posouvají děj vpřed. Je to opravdu nevšední čtenářský zážitek. Grafická podoba je velmi povedená a překvapilo mne, jak přitažlivé a kouzelné (a vůbec ne ponuré) dokážou být černobílé kresby. Od textu samotného bych čekala víc. Hodnotím výslednými 80%. Teď se chystám na shlédnutí filmu ;)
M. S.
  1. 1. 2014, 20:14
Krásný příběh odehrávající se na překrásném nádraží je plný zajímavých a podivných lidí. Celou atmosféru dotváří kouzelné kresby.

Před nedávnem přenesl úspěšně atmosféru knihy na filmové plátno Martin Scorsese.