Sto astronomických omylů uvedených na pravou míru

Sto astronomických omylů uvedených na pravou míru Originální název: Sto astronomických omylů uvedených na pravou míru

Svoboda - Libertas (NS Svoboda) - 1988

Svoboda - Libertas (NS Svoboda) (1988) 246

Z historie mnoha vědních oborů, astronomii nevyjímaje, víme, že cesty k poznání bývají jen zřídkakdy přímé. Jsou poznamenány celou řadou omylů, které mohou být v historické době i oficiálním názorem vědy. Takové omyly nám současně říkají, co lidé tehdy znali, čím se zabývali i jak žili. Nechceme se překonaným názorům vysmívat, ale pochopit je. Vždyť takový omyl je vyšším stupněm poznání než předchozí nevědomost- lidé si již určité problémy uvědomili, dokázali je zformulovat a potřebovali je vysvětlit. Je pozoruhodné, že mnohé z těchto omylů přetrvávají v mysli laické veřejnosti i dnes, kdy správné vysvětlení je známé. Nejde však jen o omyly "vědecké", ale i o rozšířené nesprávné názory lidí při jejich zjednodušeném pojímání zákonitostí ve vesmíru. Právě na kontrastu mezi omylem a skutečností lze vysvětlit množství problémů lépe než v hotovém uceleném výkladu. Nicméně po přečtení celé knihy získá čtenář solidní přehled i o dnešní astronomii. Současně pozná, že i dnes o dějích ve vesmíru nevíme všechno. (Založil/a: xDirtyFrankx)

nečik
  12. 10. 2011, 14:08
Velice zajímavá knížka o astronomii. Autoři nám krásně vysvětlují některé jevy, které lidstvo v průběhu věků nashromáždilo.