Havran - Šestnáct českých překladů

Edgar Allan Poe Edgar Allan Poe
*19.01.1809 - †07.10.1849

barbiegrrrl
  9. 2. 2011, 22:35
Tak na úvod Havran je krásná báseň! Osobně mám nejraději překlad Vrchlického, ačkoli jeho "nikdy víc" by se dalo pokládat za špatné přebásnění, vzhledem k tomu, že je foneticky na hony vzdáleno originálnímu "nevermore" a tím pádem neplní funkci napodobení havraního krákání. Ale i přesto a ačkoli netuším proč, jeho překlad je mi nejsympatičtější. Havran má nepopsatelnou atmosféru a já vždy, když je k tomu příležitost (a někdy i když není) s potěšením recituji jeho poslední část:)
Bloodym
  3. 12. 2013, 13:16
Havran je báseň se správně tajemnou atmosférou. Už dávno jsem zjistila, že na překladu básně záleží a tohle bylo opravdu zajímavé čtení, které mi krásně zabilo volnou hodinu na gymplu ve školní knihovně. Některé překlady jsou povedenější méně, některé více, ale Vrchlický se svým citem u verše je můj favorit
Honey0105
  4. 2. 2011, 13:13
Na poprvé se mi báseň moc nelíbila, ale napodruhé mě zaujala už o něco víc. Proto jsem zvedla i hodnocení.
Ale musím se přiznat, že i když jsem napodruhé báseň četla poměrně nedávno, tak už si jí zase moc nepamatuji.
Ze všech těch překladů jsem zvládla mám dojem tři.