Mormonka

Mormonka Originální název: Escape

Ikar - 2007
ISBN: 978-80-249-1303-2

Ikar (2007) 978-80-249-1303-2 488

Když v pondělí 21. dubna roku 2003 Carolyn v deset v noci zjistí, že manžel odjel na služební cestu, ví, že nastala pravá chvíle. Musí utéct teď, nebo nikdy. Všech osm dětí má doma včetně nejstaršího Arthura, který často odjíždí z domova za prací. Další příležitost už se nemusí naskytnout.
Carolyn je pětatřicet, a když má volit mezi svobodou a strachem, nezaváhá. Strachu a utrpení si dosud užila dost. Matka ji v mládí pravidelně bila a ve škole byly tělesné tresty i rány rákoskou na denním pořádku – vždyť trest je projev boží lásky. Dívka měla tajný sen – chtěla se stát lékařkou, proto usilovně studovala, aby se dostala na školu. V osmnácti ji však čeká hořké vystřízlivění – otec jí oznámí, že prorok chce, aby se provdala za Merrila Jessopa, o dvaatřicet let staršího muže, s jehož dcerami chodila do školy a který má pověst lakotného a tvrdého člověka.
Carolyn se tak stává nesvéprávnou figurkou v rodině, v níž panují patologické vztahy. Merril psychicky i fyzicky týrá své předchozí dvě manželky natolik, že jednu z nich dožene k šílenství. Jelikož obecně žena v mormonské sektě nemá žádná práva a je ve všem podřízena muži, je zneužívání na denním pořádku. Mezi manželkami panuje chorobná rivalita, protože se snaží pro sebe a své děti získat co nejvíce výhod – často je to otázka přežití, když jim manžel odmítne dávat peníze. Zákon džungle panuje i mezi dětmi – ty, jejichž matky si otec nevšímá, se běžně stávají obětí nemilosrdné šikany.
Carolyn hned od začátku platí za rebelku, proto ji ostatní špehují a donášejí na ni. Dívka rodí jedno dítě za druhým, trpí hlady a nedostatečnou lékařskou péčí a musí těžce dřít, aby neupadla v nemilost. Přestože v ní narůstá pocit vzpoury, snaží se dlouhá léta všechno vydržet, protože nemá kam jít a bojí se o osud svých dětí. Když však Merril vztáhne ruku i na ni a navíc odmítne dát léčit jejího ročního synka, který trpí rakovinou, začne plánovat útěk na svobodu. (Založil/a: Kiki_)

Carolyn Jessop Carolyn Jessop
*01.01.1968

vladislaus
  10. 8. 2014, 12:03
Četl jsem o spoustě různých sekt, ale tato kniha mne dostala nejvíce. V USA působí taková církev, která je tolerována pro svou velikost a vynikající finanční situaci. Ženy a děti v této diktatuře neuvěřitelně trpí a všichni mají dokonale vymyté mozky.
Co se týče příspěvku Jan. S.Harolda: O této církvi jsem si četl i na wikipedii, nejen v románu. Tvé názory jsou velice otřesné, pokud se zastáváš takové šílené a totalitní sekty.
Jan.S.Harold
  10. 8. 2014, 12:25
Asi nikdy mě nepřestane fascinovat, kolik lidí je ochotno svůj pohled na svět opírat a stavět na pohádkách. Přečteme si románek z červený knihovny, co nám autorka napsala, protože jí docházely prachy, a puff, šmahem odsoudíme deset miliónů lidí po celém světě. Proč ne. Nic nás to nestojí. Koneckonců jsme jediná kultura, která byla schopná vyhladit šest miliónů lidí jen na základě "špatného tvaru lebky"...
Patologický vztahy jsou všude. V americkejch rodinách určitě i daleko za hranicí mormonských denominací (ba řekl bych že i daleko víc). To by pak byli neskutečný zvířata i všichni Češi, kdybychom se měli koukat jenom na skandální zprávy. A co teprve Rakušáci se svým Fritzlem?
Je fakt strašně fajn, že dneska umíme všichni číst, moc fajn a já jsem všema deseti pro. Ale tak ještě maličko přemejšlet občas by to taky chtělo...
(Jinak tedy doplňuji, že kauzu znám skutečně poněkud víc z blízka než z Wikipedie, ale pokud někdo chce svoje poznání a postoje stavět na románech a interaktivní encyklopedii, kam může psát skoro kdokoli cokoli, tak nemohu nic dělat.)
soniaf
  30. 8. 2011, 15:20
Ten popis je tak drastický, že si tu knížku ani nedám do CHCI PŘEČÍST. Pravdivé příběhy mám ráda, ale tohle je trochu moc..............................................................................................
Pim
  21. 5. 2013, 21:21
Už na 90. straně jsem byla naštvaná. A to byl teprve začátek. Chudák holka a taky mnoho jiných. Co vše lze vydávat za boží vůli jen pro prospěch jednoho či hrstky. Za podmínek jakých žila, je fakt dost dobrá, že to vše zvládla. A velmi urputná. Je neuvěřitelné, že to je příběh ze současnosti. Doporučuji k přečtení. Přeji svobodu všem utlačovaným ženám.
Franny_Glass
  10. 9. 2012, 21:36
Po knížce jsme sáhla proto, abych se víc dozvěděla o Mormonech. A něco jsem se opravdu dozvěděla - ovšem jen v začátku knihy. Pak už jen následuje líčení každodenních událostí a rychle to sklouzne k jistému stereotypu (což je asi ale obecně problém tohoto druhu literatury). Za ten začátek dávám dvě hvězdičky, celkově ale slabé.
Manonka
  15. 2. 2014, 16:12
Autorka není bůhvíjaká spisovatelka, v tomto případě mi to ale nevadí. Často je to vyprávění sice takové zmatené, ale asi se není co divit, její životní příběh je totiž strašlivý. Je pro mě absolutně nepochopitelné, že ve 20. potažmo 21. století je v takovém měřítku vůbec možné, aby se dělo něco takového a všichni včetně úřadů nad tím tak dlouho zavírali oči. Neuvěřitelné! Je mi líto mnoha žen a dětí, kterým sekta zničila život a jen by mě zajímalo, kolika ještě život zničí, je to smutné. Autorka je neuvěřitelně silná osobnost a já před ní smekám.
ptacichripkaa
  30. 8. 2011, 13:58
Ráda čtu tyhle pravdivé příběhy a mnohdy nechápu jak se může někde na světě takhle žít. Autorka si musela projít peklem než mohla žít se svými dětmi život jaký sama chtěla. Doporučuji knihu přečíst.
Nika007
  7. 6. 2013, 22:38
Mám zálibu v knihách psaných podle skutečných událostí a tak jsem i po této bez váhání sáhla. .. a rozhodně jsem neudělala chybu! Kniha je úžasná a z vložených fotofrafií jsem měla husí kůži (je to strašlivý pocit, když hlavní postavy dostanou svojí tvář a tak ožijí...).
Skutečně báječná kniha....
Mach
  30. 1. 2012, 16:18
Tato kniha opravdu stojí za to si přečíst,je to zajímavý a dobře napsaný příběh.Rozhodně doporučuji!!!
Kikuš
  19. 10. 2011, 18:05
Smutný, pravdivý příběh, který stojí za to si přečíst! Autorka musela prožít tolik bolesti a utrpení, že si to nedokážu ani představit!!